26.02.20214 min

II edycja konferencji Digit4Kids

Nadchodzi II edycja Digit4Kids – konferencji IT i nowych technologii

II edycja konferencji Digit4Kids

Pierwszego dnia wiosny na dzieci, rodziców i nauczycieli czeka nie lada gratka. 20 marca 2021 odbędzie się druga edycja Digit4Kids – konferencji, która wspiera głównie młodych ludzi w rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Wydarzenie odbędzie się online.

Organizatorem i pomysłodawcą konferencji jest Stowarzyszenie Women in Technology Poland (WiT). Mottem przewodnim Digit4Kids są słowa Charlesa Ketteringa:

Interesuje mnie przyszłość, ponieważ tam spędzę większą część swojego życia.

oraz Konfucjusza:

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam. Zaangażuj mnie, a zrozumiem.

Głównym celem konferencji jest inspirowanie i rozwijanie w dzieciach kreatywności, logicznego myślenia, umiejętności programowania i odwagi do samodzielnego poszukiwania rozwiązań. 

Uczenie programowania pomaga rozwinąć w dzieciach przede wszystkim kreatywne myślenie, innowacyjne podejście do rozwiązywanych problemów, zrozumienie technologii czy też znalezienie nieszablonowych rozwiązań. Są to kompetencje niezwykle istotne nie tylko w późniejszym zawodzie programisty, bo przecież nie wszystkie dzieci zostaną programistkami i programistami, ale niemal w każdej profesji, którą w przyszłości będą uprawiać nasze dzieci.

mówi Anna Szwiec, prezeska Stowarzyszenia Women in Technology Poland, organizatorka konferencji. 

Wydarzenie jest przeznaczone dla dzieci w wieku 7-15 lat, rodziców oraz nauczycieli, którzy chcą poznać najnowsze narzędzia technologiczne wykorzystywane w nowoczesnej edukacji. Na konferencji będą oni uczestniczyć w warsztatach, pokazach i prelekcjach. Zajęcia są bezpłatne, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy ruszą 2 marca 2021 roku, przedtem, na stronie www.digit4kids.pl, zostanie opublikowana agenda konferencji. 

Kodowanie to podstawowa umiejętność w erze cyfrowej i ważne jest, aby dzieci nie tylko wykorzystywały, ale też rozumiały otaczające je technologie. Uczenie się programowania w młodym wieku oprócz nabywania kompetencji na przyszłość wspomaga rozwijanie kreatywności, zdolności rozwiązywania problemów, współpracy oraz komunikacji.

- komentuje Zofia Olszewska, uczestniczka programu Lead IT, Lady!, koordynatorka konferencji. 

Do projektu zostało zaproszonych 16 prelegentów, 12 z nich przygotuje zajęcia przeznaczone dla dzieci    w różnych przedziałach wiekowych, a pozostali dla rodziców i nauczycieli. Uczestnicy Digit4Kids będą uczyć się nie tylko programowania, ale również podstaw elektroniki i robotyki. Poruszone zostaną również tematy w obszarze STEAM, bezpieczeństwa w sieci, tworzenia gier komputerowych, obsługi programów graficznych.

Podczas warsztatów swoją wiedzą i umiejętnościami podzielą się między innymi Sylwia Majchrowska i Anna Mizerska - Jak zrobić niekonwencjonalną baterię, czyli elektronika dla młodych majsterkowiczów, Katarzyna Adamek (" Skąd biorą się mapy?"), Bartosz Lenk ("Tworzenie gier Roblox od podstaw - zostań game developerem!"), czy Tomasz Cieślar ("Scratch /Gra: Przygoda w Kosmosie").

W konferencji Digit4Kids bierzemy udział po raz drugi, bo za pierwszym razem bardzo nam się podobało. To co robimy w ramach fundacji CoderDojo doskonale się wpisuje w idee i ofertę warsztatów Digit4Kids. 

W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym, przeprowadzimy dwa warsztaty, jeden z programowania, a drugi z zakresu szeroko pojętej technologii. W zeszłym roku „wywoływaliśmy ducha”, a w tym roku udowodnimy, że istnieją bardzo nieoczywiste źródła energii elektrycznej. Na naszych drugich warsztatach chcemy pokazać, że kodowanie za pomocą blokowego języka programowania nie jest tylko dla tych „młodszych developerów”, ale można z nim zrobić naprawdę poważne rzeczy. Dobrze jest się spotkać (miejmy nadzieję, że za rok już nie online) i pogadać o nowych technologiach.

zaznacza Anna Mizerska z CoderDojo, prelegentka konferencji Digit4Kids. 

W organizowanie tej edycji konferencji zaangażowane są również Ewa Ludwiczak i Zofia Olszewska, uczestniczki programu Lead IT, Lady!. Bliska im jest idea krzewienia edukacji technologicznej wśród dzieci, pokazanie, że nauka na serio może być zabawą, a z nowych technologii można korzystać w twórczy, a przede wszystkim bezpieczny sposób. 

Wierzę, że komputer nie jest siedliskiem zła. Komputer i Internet używane w świadomy sposób, mogą być wartościowych narzędziem w edukacji dzieci. Kluczowa jest jednak wspomniana świadomość. By wypracować ją u dzieci, najpierw musi być obecna u dorosłych. Dlatego tak często w wydarzeniach IT dla dzieci są też bloki dla rodziców i nauczycieli. Nie jest inaczej w przypadku Digit4Kids, konferencji o nowych technologiach dla dzieci, która odbędzie się już 20 marca 

komentuje Ewa Ludwiczak, uczestniczka programu Lead IT, Lady!, koordynatorka konferencji. 

Konferencja będzie składać się z czterech bloków, dedykowanym różnym grupom wiekowym. W agendzie znajdą miejsce zarówno praktyczne warsztaty dla dzieci jak i inspirujących prelekcje dla rodziców m.in. o bezpieczeństwie w sieci i kreatywności u dzieci. I paradoksalnie, to właśnie na obecności dorosłych chyba najbardziej nam zależy. Dzieci naturalnie interesują się światem cyfrowym, ale ich chęć eksploracji powinna dziać się pod przewodnictwem dorosłych. Stąd nasze zaproszenie dla rodziców i nauczycieli do uczestnictwa w dedykowanym im bloku zajęć

dodaje Ewa Ludwiczak z Digit4Kids. 

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, prelegentów, warsztatów oraz agendy będą publikowane na stronie www.digit4kids.pl oraz kontach konferencji w serwisach społecznościowych. 

<p>Loading...</p>