Diversity w polskim IT
Monika Otulakowska
Monika OtulakowskaHR Generalist @ iRonin

HR i programiści. Machanie rzęsami nie wystarczy.

28.03.20176 min
HR i programiści. Machanie rzęsami nie wystarczy.

W dzisiejszym artykule o HRrze i programistach. Myślę, że temat jest wart poruszenia, bo nie jest to zwykły HR, mocno różni się od tego w innych branżach, a przynajmniej według mnie powinien się różnić. Piszę o tym, ponieważ czuję potrzebę podzielenia się :).  Założyłam i rozwijałam własną firmę, mam też doświadczenie etatowe w tej dziedzinie, pozwala mi to wyciągać wnioski na temat pracy HRowca w IT.

Jest kilka cech, które wyróżniają efektywne działy HR w branży IT:

  • bycie na bieżąco z najnowszymi technologiami,

  • zainteresowanie światem IT, trendami,

  • wydarzeniami,

  • blogami,

  • wpływowymi osobami,

  • automatyzacja procesów HR i jednoczesne dopasowanie rozwiązań

  • oraz nieustanna obserwacja konkurencji.

Już się spociłeś? To nie jest to, co wyróżnia branżę IT, a tak naprawdę ”must have”. HR-owcy, żeby w ogóle móc egzystować w erze internetu i wszechobecnego kodu, muszą spełniać między innymi te kryteria.

Cool HR?

No dobra, a co zrobić żeby być tym cool HR-em, który ma doskonały kontakt z pracownikami, kandydatami i który ich rozumie odpowiadając na aktualne potrzeby?

Zaczęłam zastanawiać się skąd tyle błędów i wpadek w branży rekrutacyjnej i HR w ogóle. Wynika to z tak głośnego ostatnio deficytu specjalistów na rynku i co za tym idzie szybkiego wzrostu działów HR. Konsekwencje? Nowicjusze popełniający naturalne na początku błędy oraz zatrudnianie ludzi, których ta branża po prostu nie wciągnęła lub nikt ich tą pasją nie zaraził.

Dowiedzmy się zatem, co takiego na dobry początek należy potrafić i poznać, a żeby nadążyć za trendami IT w dziale pączków i pasjansa.

1. Zapoznaj się z tym, co robią Twoi pracownicy

Pewnie nie czujecie się zaskoczeni tym podpunktem. Tu w stosunku do innych branż nie zmienia się nic - musisz bardzo dobrze wiedzieć, czym zajmuje się zespół na co dzień. Jeśli HR tego nie zrobi, jest to objaw ignorancji.

Jak możesz to zrobić:

  • wejdź w dobrze znaną wyszukiwarkę i poczytaj o słowach kluczowych: język programowania, backend i frontend, framework - to na dobry początek wystarczy. Koniecznie naucz się nazywać i rozróżniać te wszystkie rzeczy. Infografikę ułatwiająca poruszanie się wśród języków programowania znajdziesz tu.

  • wypróbuj język programowania w praktyce. Myślę, że niejeden programista z chęcią zaprezentuje Ci próbkę działania swojego ulubionego języka programowania. Możesz również skorzystać z łatwo dostępnych kursów w internecie: Codecademy Codeschool (jest tam kilka darmowych kursów).

  • Poczytaj kilka artykułów o punkcie widzenia innych rekruterów, którzy radzą, jak totalny laik może zrozumieć świat technologii, rozpocznij dyskusje na forum HR lub popytaj znajomych.

2. Idź na IT event

Spotkasz tam ludzi z reguły otwartych, którzy przyszli w tym samym celu, by poznać innych. Nie jesteś z branży? Nie ma problemu, oni też kiedyś nie byli! Żeby znaleźć wspólny język, możesz zacząć od tego, że ostatnio rozpocząłeś dobrze znany kurs Rubiego lub Pythona :)

Po drugie osłuchasz się z terminologią przy okazji wykładów. Zapamiętasz skomplikowaną nazwę i wykorzystasz ją przy okazji wywiadu z kandydatem? Punkt dla Ciebie!

3. 9 na 10 rekruterów widziało reklamę weekendowego kursu kodowania

Mi notorycznie przewijają się propozycje wzięcia udziału w kursach kodowania. Nie skorzystam, bo mnie nie stać, no i chęć na przejście na drugą stronę barykady już mi (chyba) przeszła... Jest jednak kilka możliwości darmowych warsztatów, na które możesz udać się z czystej ciekawości:

  • Pyladies (najbliższe wydarzenie)

  • Rails Girls,

  • Girls Who Test,

  • Django Girls (fanpage, najbliższe wydarzenie w Poznaniu)

  • Geek Girls Carrots,

  • lub nawet kółka na uniwersytecie technologicznym w Twoim mieście.

Na powyższych wydarzeniach pojawia się również sporo panów, proszę się nie obawiać!


4. Nie masz żadnych pasji? Natychmiast ją znajdź!

Programiści robią po pracy naprawdę różne rzeczy. Z moich obserwacji i subiektywnego podsumowania, znajomy mi statystyczny programista:

  • Muzykuje - śpiewa, gra, słucha muzyki w różnej postaci. Programiści z tego, co zauważyłam, uwielbiają otaczać się dźwiękami.

  • Uprawia sport - jeździ na rowerze, chodzi na siłownię, biega, spaceruje po górach, wspina się, tańczy. I wiesz co? Bardzo chętnie pogada o tym, jak Ty ostatnio pokręciłeś lub pokręciłaś kilkanaście kilometrów wokół jeziora i że planujesz dłuższą wyprawę w wakacje. Może zorganizuj jakiś ciekawy benefit związany ze sportem?

  • Ogląda seriale i filmy - obejrzałeś dobry film? Świetnie, być może ktoś z twojego zespołu pragnie wymienić poglądy na jego temat! Ankieta na temat filmów? Zrób ranking w swojej firmie, jestem pewna, że będzie miał wzięcie!

  • Gra w gry - nie tylko w gry video, ale również planszówki. Środowisko planszówkowych graczy jest pełne programistów, organizują się oni po godzinach, śmiało, możesz do nich dołączyć. Gry komputerowe są oczywiście również bardzo popularne. Znajome są mi osoby, które przy wykorzystaniu gier MMO zdobywają owocne kontakty rekrutacyjne.

  • Podróżuje - chętnie wybierze się na wycieczkę po okolicznych lasach, ale z reguły wybiera egzotyczne kraje, nowoczesne metropolie czy afrykańskie wioski, co programista, to miejsce.

  • Kocha zwierzęta - programiści mają bardzo dobre serca! Uwielbiają swoje zwierzaki. Psy, koty, to ich główni towarzysze. Chodzą z nimi na spacery, biegają w lesie, biorą na wystawę, karmią i czeszą. Często angażują się też w dobroczynne akcje - myślę, że jeśli taką zorganizujesz, wejdą w to całym sobą!

Oni tylko czekają, żebyś wykorzystał tę wiedzę w praktyce.

5. Udobruchaj sobie programistę

Obserwuj środowisko, czytaj blogi znanych developerów, subskrybuj influencerów na Linkedin, czytaj fora, zapisz się do grup facebookowych. Możesz wspominać w rozmowach o nowinkach z tego świata. Nawet, jeśli nie znasz się na technologiach, to zapisując się do forum programistów Ruby on Rails, dowiesz się, że w rankingu są oni najlepszymi programistami (sorry za prywatę :D) i już możesz do tego nawiązać.

Dobrze poznając środowisko, wywęszysz to, czego brakuje w Twojej firmie, a czego mogą oczekiwać pracownicy. Analizuj ruchy konkurencji, ponieważ Twój kolega z pracy może otrzymywać od nich oferty, musisz stać się detektywem. W dodatku, oprócz nadążania za środowiskiem, należy wprowadzać nowe rozwiązania, ciekawe narzędzia, benefity, możliwości rozwoju, które spodobają się programistom w Twojej firmie. Nie jest to tylko stawka wynagrodzenia, jak już chyba wszyscy wiemy :)

Spędź czas ze swoim teamem, nic nie robi tak dobrze jak wspólne wyjście, pogadanie bez ograniczających ścian biura. Możesz wtedy luźno powiedzieć o swoich obawach odnośnie świata IT, posłuchać o potrzebach programistów, a jak Cię polubią to polecą swojego kolegę, świetnego backendowca!


6.Wnioski

Jak widzisz, nosisz na sobie bardzo ważną rolę. Musisz być niezwykle odważny, otwarty na nowe doświadczenia, czujnym, entuzjastycznym kombinatorem. Jeśli posiądziesz te wszystkie umiejętności lub będziesz miał chęć, by je posiąść, bardzo szybko staniesz się partnerem w biznesie swojego szefa, a pracownicy będą doceniać Twoją pracę! Koniec z pasjansem i pączkami, nastała era potrzebnego super HR-a! :D

Monika Otulakowska

HR Generalist w iRonin, Business Trainer, Technical Recruiter. Założenie i rozwój własnej firmy oraz doświadczenie etatowe pozwala mi wyciągać wnioski na temat pracy HRowca w IT i stosować innowacje. Wiedzę ze studiów psychologicznych dopasowuję do aktualnych trendów biznesowych. Należę do samodzielnych, kreatywnych specjalistów, wykorzystuję różne narzędzia, mody wśród programistów i obserwuję innych profesjonalistów w branży. Najwięcej radości sprawia mi poznawanie ludzi, analiza i wyciąganie ich zawodowego potencjału, ale i luźne rozmowy. Wieczorami zaglądam na najciekawsze poznańskie wydarzenia biznesowe. Poza pracą uprawiam kolarstwo górskie, douczam się pythona i muzykuję

<p>Loading...</p>