13.05.20206 min
Wojciech Zielonka

Wojciech ZielonkaFreelancer

Home office, czyli jak pogodzić realizację zadań z obowiązkami domowymi

Prowadzenie biura w domu, praca zdalna, natłok zadań, rodzina i jak tu nie zwariować! Sprawdź, jak pogodzić obowiązki domowe z pracą zdalną.

Home office, czyli jak pogodzić realizację zadań z obowiązkami domowymi

W okresie epidemii, kiedy to wielu ludzi przeniosło się z pracą do domu, gdzie prowadzą swoje biura, dzień pracy zmienił się znacznie, szczególnie dla osób, które wcześniej nie pracowały zdalnie


Praca zdalna to coś, o czym wielu z nas myślało i do czego dążyło, a teraz jak pojawiła się taka możliwość, to pojawiły się również problemy. Jak to wszystko ogarnąć, żeby praca została wykonana i życie rodzinne na tym nie ucierpiało. Odpowiedzią na te rozterki niech będzie analiza dnia i porady jak pogodzić realizację zadań z obowiązkami domowymi.

Poranek to jednak wieczór, czyli planowanie

Nowy dzień zaczynamy już wieczorem poprzedniego dnia, chodzi tutaj o planowanie. Wieczorem, zanim udamy się na spoczynek, sprawdzamy listę zadań i ewentualnie poprawiamy rzeczy do wykonania na następny dzień. Planowanie zadań to jedna z ważniejszych czynności wykonywanych w celu poprawy naszej produktywności. 

Mając ułożony plan na dany dzień, tydzień, czy nawet miesiąc, wiemy, co jest do zrobienia i ile czasu nam to zajmie. Przychodzące zadania dopasowujemy do naszego planu, przydzielając im odpowiedni czas i datę wykonania tak, aby nie zaburzyło to naszego dnia. Układając plan, musimy pamiętać o nagłych zdarzeniach, dlatego nie może być zbyt napięty, zostawiamy trochę miejsca na różnego rodzaju okoliczności, zdarzenia przychodzące.

Mając gotową listę, możemy od razu zabrać się do pracy i nie tracić czasu na planowanie o poranku. Kiedy zaczyna się praca w domu? Jak długo wykonujemy zadania? Gdzie pracujemy? Co na to rodzina? Pytań jest mnóstwo, bo pojawia się coraz więcej problemów, a prace trzeba wykonać.

Miejsce na nasz home office

Miejsce pracy ustalamy indywidualnie, względem naszego otoczenia i rodzaju pracy. Sprawa wygląda inaczej, jeżeli jesteśmy sami w domu, gdzie nikt nam nie przeszkadza, a inaczej gdy cała rodzina jest w mieszkaniu, szczególnie w obecnej sytuacji. Najlepiej jak mamy osobny pokój przygotowany na biuro, ale można również mieć osobne biurko lub stolik, gdzieś z boku, aby nie przeszkadzali nam inni domownicy w czasie pracy. Warto mieć osobną szafkę na różne dokumenty, przybory biurowe, koniecznie zamykaną na klucz, bo dzieci są bardzo ciekawskie i zawsze chcą coś nowego do zabawy. 

Dobrym pomysłem na rozwiązanie tego problemu, jak mamy małe dzieci,  jest udostępnienie małej części szafki dla naszych dzieci, gdzie będą trzymać swoje przybory do rysowania, kartki, zeszyty, rysunki, czyli robimy im małe biuro. Poprzez zabawę dzieci przyzwyczajają się do nowej sytuacji, że musimy pracować z domu i prowadzić nasze biuro.

Czas, czyli kiedy pracować w domu

Na wykonywanie pracy w domowym biurze nie można patrzeć jak na zwykły ośmiogodzinny dzień pracy, chyba że mamy do tego warunki, nikt nam nie przeszkadza i odpowiada nam taki system jak w zwykłym biurze. Praca w domu z rodziną jest specyficzna, nie można zapominać o potrzebach naszych bliskich, szczególnie teraz jak większość z nas musi pozostać w domu. Należy dostosować pracę do naszego życia domowego, aby nasze zadania i obowiązki zostały wykonane.

Prowadzenie biura w domu rozciąga się w czasie dnia. Mając ułożony plan działania, wykonujemy zadania efektywnie w krótszym czasie. Nie potrzebujemy na to ośmiu pełnych godzin w ciągu. Wiele osób pracujących zdalnie z domu mówi o poprawie jakości i komfortu pracy. Dużo więcej pracy wykonują w krótszym terminie, mogą się lepiej skupić. Pracować można o różnych porach dnia, zaczynając tak jak zwykle od rana.

Poranek

Po nocy nasz umysł jest wypoczęty i możemy zabrać się do wykonywania zaplanowanych zadań. Dlaczego poranek, a nie konkretna godzina, ponieważ dla każdego poranek znaczy coś innego. Jedne osoby wstają bardzo wcześnie, inne wolą pospać dłużej, szczególnie jak dzieci na to pozwolą.

Wczesne wstawanie wiąże się z możliwością spokojnej pracy nawet 2-3 godzin, zanim dzieci się obudzą. W tę sposób można nawet wykonać najważniejsze zadania i pozostały czas pracy w ciągu dnia można przeznaczyć na różne spotkania online, rozmowy telefoniczne, konsultacje.

Do południa

Rodzina też ma swoje obowiązki i dlatego planujemy pracę, mając na uwadze zajęcia z dziećmi. Starsze dzieci mające lekcje online poradzą sobie, mogą pojawić się problemy techniczne, np. w laptopie kamera nie chce działać, ale to zazwyczaj jest do ogarnięcia przed lekcjami. Natomiast młodszymi trzeba się zająć. Przygotować materiały przesłane przez nauczycieli i wspólnie z maluchami poznawać świat. 

Podczas przerabiania materiałów dzieci wykonują również prace własne lub słuchają opowiadań, wtedy można też wykonać krótkie zadania np. telefon, wysłać e-mail. Potrzebujemy w biurze coś wydrukować czy zeskanować, to dobre zajęcie do wykonania z dziećmi, szczególnie tymi małymi. Przy okazji możemy wydrukować coś do kolorowania i biuro malucha się powiększa, a my mamy odhaczone kolejne zadania z listy.

Po południu

Człowiek jak każda istota coś musi zjeść. Jeżeli nie zamawiamy jedzenia, a robimy w domu, to dla dzieci jest to dobra zabawa. Pomaganie w kuchni daje wiele atrakcji, szczególnie młodsze dzieci lubią robić ciasta, jak by były na placu zabaw w piaskownicy. Przygotowywanie posiłków, to też możliwość wykonania części zadań. Jak gotujemy i musimy czekać, to warto zorientować się, czy coś nagłego nie dostaliśmy do zrobienia.

Środek dnia to zazwyczaj czas jak małe dzieci odpoczywają i mają drzemkę. Wtedy można przeznaczyć nawet 1-2 godzin na pracę. Pozostały czas poświęcić dla rodziny, najlepiej na świeżym powietrzu. Spacer to dobra alternatywa dla ciągłego oglądania telewizji, szczególnie dzieci uwielbiają zabawy wymagające aktywności fizycznej, co jest nam potrzebne w obecnej sytuacji izolacji.

Wieczór

Pod koniec dnia często odbywają się różne szkolenia, wykłady lub webinar. To dobry czas na poszerzenie wiadomości, znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania, czy sprawdzenie aktywności na mediach społecznościowych.

Jest to czas na dłuższy relaks po całym dniu. Dzieci idą spać, a my odpoczywamy (jak uśpimy dzieci), aby mieć siły na następny dzień, oglądając film, czytając książki czy może grając w gry. Odpoczynek jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Musimy również dobrze się wysypiać. Przed snem krótko podsumujemy i przygotujemy plan na następny dzień, aby o poranku można było usiąść od razu do pracy.

Podsumowanie

Prowadzenie biura w domu jest jak najbardziej możliwe. Szczególnie teraz, gdy tak wielu ludzi przeniosło się z pracą do domu, zauważyli poprawę jakości i komfortu pracy. Prowadzenie home office daje dużo lepsze efekty niż praca 8 godzin w biurze. Wbrew pozorom nie trzeba pilnować osób na każdym kroku. Mając określone zadania, ludzie wykonują je bardzo dobrze i bez stresu. Opinie o pracy zdalnej są bardzo pozytywne. 

Brak dojazdu do pracy przyczynia się nie tylko na oszczędzaniu na paliwie, ale do tego dochodzi więcej czasu poświęconego dla bliskich. Poprawione relacje rodzinne wpływają pozytywnie na naszą pracę, która jest bardziej efektywna, mimo różnych domowych rozpraszaczy. Ludzie informują nawet o wykonaniu większej ilości zadań niż dotychczas podczas pracy w biurach.

Praca z domu i prowadzenie home office ma również wady. Jest to praca w samotności i dla niektórych osób może być nieodpowiednia z powodu braku kontaktu z drugą osobą, szczególnie dla osób mieszkających samotnie. Wtedy należy częściej rozmawiać zdalnie przy pomocy kamery, a nie tylko telefonicznie. Codzienne konferencje z innymi osobami pomagają w tym.

Nie należy zapominać również o zdrowiu. Odpowiednie jedzenie, najlepiej własnoręcznie przygotowane, przekąski takie jak owoce, warzywa, pomogą lepiej zadbać o nasze ciało, jak i zdrowie całej rodziny. Szczególnie ważne są przerwy w pracy. Nie zapominajmy o nich. Pomocne mogą być różne techniki produktywności np. technika pomodoro, dla tych, co mogą za długo pracować.

W domu czeka na nas dużo rozpraszaczy, podobnie jak w biurze, ale odpowiednie planowanie pracy pomoże nam wykonywać dobrze powierzone zadania. Zaplanowany dzień, zawierający również czas na niespodziewane wydarzenia, to podstawa.  Do planów dodajemy również czas na odpoczynek i sprawy rodzinne. 

Praca z domu wygląda inaczej niż czas pracy w biurze, gdzie mamy 8 godzin w jednym ciągu i wracamy do domu. Prowadząc home office, musimy dostosować się do warunków panujących u każdego z nas indywidualnie. Wiele zależy od tego, czy mieszkamy z dziećmi, którymi trzeba się opiekować, czy mieszkają z nami dziadkowie, którzy pomagają w opiece nad dziećmi, czy obydwoje rodzice pracują, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy na blokach.

Home office, prowadzenie biura w domu, praca zdalna, realizacja zadań, wszystkie te elementy można jak najbardziej pogodzić z obowiązkami domowymi. Odpowiednie podejście skutkuje dobrze wykonaną pracą, naszym dobrym samopoczuciem, szczęśliwą rodziną, rosnącą firmą i lepszym społeczeństwem.

<p>Loading...</p>