Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

GraalOS - Serverless z Javą i GraalVM

Poznaj GraalOS, czyli technologię do deploymentu javowych aplikacji Serverless na GraalVM i dowiedz się jakie usprawnienia wprowadza do świata bezserwerowej Javy.
25.09.20232 min
GraalOS - Serverless z Javą i GraalVM

Oracle ogłosiło GraalOS - technologię do deploymentu javowych aplikacji Serverless, na GraalVM. Java i Serverless brzmią jak oksymorony, ale Oracle twierdzi, że to naprawdę działa. Dzięki GraalVM takie aplikacje będą działać natywnie, przez co mają być o wiele szybsze i o wiele mniej zasobożerne, niż klasyczne aplikacje JVM.

Co obiecuje GraalOS

Obiecuje sporo, przede wszystkim znaczne wzmocnienie wszystkich stron aplikacji javowych w środowiskach chmurowych. Oracle przypisuje wszystkie usprawnienia wykorzystaniu możliwości GraalVM Native Image:

  • Szybki start - ponieważ wynikowo są to aplikacje natywne, to ich start jest o wiele szybszy, niż aplikacji JVM. Deklarowane jest, że takie aplikacje mogą wystartować w czasie mierzonym w dziesiątkach milisekund. 
  • Mniejsze zużycie pamięci - podobno około 50% mniej niż standarowy deployment na JVM.
  • Zatrzymywanie aplikacji na żądanie - aplikacje GraalOS można po prostu zatrzymać i wznowić, gdy pojawi się potrzeba, eliminując potrzebę uruchamiania aplikacji od zera.
  • Aplikacje nie są kontenerami - czyli odpada zarządzanie kontenerami, są to natywne pliki wykonywalne.


Oznaczałoby to, że faktycznie aplikacja w Javie może mieć sens jako serverless, co do tej pory nie było takie oczywiste. Co prawda Java potrafi udźwignąć bardzo duże obciążenie, natomiast wymaga do tego sporo zasobów i rozgrzania aplikacji. Natomiast w chmurze oczekujemy pełnej prędkości działania od samego początku.

Od paru lat widać było potrzebę rozwiązań javowych dedykowanych dla chmury (albo przynajmniej o kompatybilnej charakterystyce). Wynikiem czego są właśnie GraalVM, Quarkus czy Micronaut, a teraz GraalOS.

Gdzie mogę dostać GraalOS?

I tu jest pewien haczyk. GraalOS jest we wczesnym stadium rozwoju i na razie dostępny będzie u Oracle, w Oracle Cloud Infrastructure (OCI). Pierwszym wspieranym przez GraalOS produktem jest OCI functions, gdzie wystarczy stworzyć funkcję typu “Graal function”. OCI functions zapewnia integrację z wieloma usługami z chmury Oracle, więc może to być szansa dla klientów korporacyjnych, by spróbowali podejścia serverless.

Oracle zapowiada, że w przyszłym roku dostarczy rozszerzoną wersję GraalOS - czyli pełną platformę do deploymentu takich aplikacji. Być może oznacza to, że będzie ona dostępna dla każdego.

<p>Loading...</p>