8.03.20222 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Google inwestuje prawie 3 miliardy w warszawski hub

Sprawdź, jakie inwestycje poczynił Google w ostatnich latach oraz ile pracowników na tym skorzystało.

Google inwestuje prawie 3 miliardy w warszawski hub

Dlaczego Google wybrał Polskę?

Powodów jest pewnie więcej, dlatego ograniczę się tylko do wspomnienia o najważniejszych jak geolokalizacja pośrodku Europy, dobre zaplecze specjalistów z dużym know-how i zapałem do działania, oraz dobre stawki w porównaniu do zachodniej Europy.

Poniżej podsumowanie działań Googla w Polsce w ostatnich latach.

Etap 1

Campus Google for Startups w Warszawie

Inwestycje w Polsce Google rozpoczął już w 2006 r. w Krakowie “Google for Entrepreneurs” jako miejsce spotkań start-upowców. Natomiast w 2015 r. wszyscy przenieśli się na warszawską Pragę do byłej wytwórni wódek Koneser do Campusu Google for Startups w Warszawie.

Celem jego istnienia podkreśliła Genevieve McKeel (Global Head of Partnerships Google) “Google nie chce być akceleratorem. Google nie chce rywalizować z istniejącym ekosystemem start-upowym. Nie interesuje nas także funkcjonowanie jako przestrzeń coworkingowa. Chcemy współpracować z już istniejącymi organizacjami i instytucjami. Razem z nimi zbudujemy kampus na miarę potrzeb Warszawy.

W telegraficznym skrócie przez te lata Kampus:

  • stworzył społeczność ponad 1800 startupów,
  • przyczynił się do zatrudnienia ponad 43 000 pracowników w startupach.
  • gościli ponad 100 000 uczestniku swoich licznych warsztatów przez te 7 lat,
  • podopieczni kampusu swoimi startapami zyskali ponad 69 milionów dofinansowania również spoza Europy.

Etap 2

Region Google Cloud

W 2019 roku Google potwierdził plany o otworzeniu w Polsce już 25. regionu Google Cloud w Europie. Pokryło się to z partnerstwem strategicznym z Chmurą Krajową w roli dostawcy chmury obliczeniowej. Pisaliśmy o tym więcej tutaj >>.

Docelowo ma zminimalizować ryzyko opóźnień i obciążeń danych w chmurze. Będą wspierać klientów w transformacji chmurowej, co w trendach potwierdzają prognozy m.in. Gartnera (do 2025 r. wydatki IT na rozwiązania chmurowe wzrosną o 51%).

Google Cloud w Polsce otwarto w kwietniu 2021 r.

Etap 3

Google inwestuje 700 ml $ w Polsce

W 2022 Google zakupi niebawem na warszawskiej Woli kompleks biurowy “Warsaw Hub” (który dotychczas wynajmowali) za 700 ml dolarów, czyli 2,7 miliarda złotych. Zostanie wyposażony we wszystko niezbędne narzędzia do pracy również w modelu hybrydowym. Też pomyśleli o zagospodarowaniu zewnętrznych tarasów, by urozmaicić środowisko pracy.

Już teraz zatrudniają ponad 1000 “Googlersów” i do swoich zespołów poszukują kolejnych talentów. Ta inwestycja umożliwi zwiększenie warszawskiego teamu do 2500 pracowników z potencjałem na większy wzrost w kolejnych latach (co potwierdzają w swoich oświadczeniach). 

Od początku Google podkreślało, że chcą zapewnić solidne zabezpieczenie informatyczne z najwyższą jakością usług dla biznesu. W Polsce od lat widzą duży potencjał, co przekłada się na kolejne inwestycje ze strony Googla. Czekam z niecierpliwością na kolejny etap ich działań :)

<p>Loading...</p>