1.08.20192 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Google Chrome w wersji 76

Zmiany w prywatności, dostępności i bezpieczeństwie. Dopasowanie do motywu systemu oraz ostateczny gwóźdź do trumny Flasha.

Google Chrome w wersji 76

Google opublikował wczoraj wersję 76 najpopularniejszej przeglądarki na świecie - Chrome. Użytkownicy mogą skorzystać z wbudowanego w przeglądarkę updatera, aby zaktualizować swoją przeglądarkę do najnowszej wersji. Od dziś najnowsza wersja Chrome ma numer 76.0.3809.87.

Zmiany nie zawierają niczego istotnego dla wyglądu, interfejsu lub wydajności Chrome, jednak istotne zmiany pojawiły się w paru nieoczywistych funkcjach.

Flash pod surową kontrolą

Poczynając od Chrome 76, wszelkie zmiany w działaniu i ustawieniach Flash na stronę są teraz ignorowane.

Oznacza to, że jeśli użytkownik włączył Flash dla strony internetowej w przeszłości, to ustawienie to nie będzie już zapamiętane, tak jak było do tej pory.

Począwszy od Chrome 76, użytkownicy będą musieli ponownie ręcznie włączać Flash dla każdej odwiedzanej strony, za każdym razem, gdy ją odwiedzają i za każdym razem, gdy uruchamiają ponownie Chrome - co sprawia, że korzystanie z Flasha staje się udręką. 

Modyfikacja ta jest częścią długoterminowego planu Google'a w celu wycofania Flasha do końca 2020 roku. Domyślnie Chrome korzysta z HTML5 już od grudnia 2016 roku, wraz z wydaniem v55. Wraz z tą wersją Chrome zaczął mocno ograniczać samowolę Flasha na stronach, automatycznie blokując go za przyciskiem “zezwól”.

Tryb Incognito jest (ponoć) z powrotem bezpieczny 

Chrome 76 zawiera poprawki zapobiegające wykrywaniu przez strony internetowe czy odwiedzający korzysta z trybu Incognito poprzez API systemu plików. Dotychczas, narzędzia analityczne mogły sprawdzić dostęp do takiego API użytkownika podczas przeglądania, i w przypadku gdy nie było to możliwe, wskazywałoby to na fakt, że użytkownik odwiedza stronę w trybie incognito.

Google wypowiedział się w tej kwestii, oznajmiając, że chcą, aby strony zaczęły szanować prywatność użytkowników przed podjęciem jakichkolwiek "reaktywnych środków" (hue hue, google szanuje prywatność), takich jak zastosowanie nowych metod wykrywania trybu Incognito.

Chrome 76 zmienia również sposób interpretacji naciśnięć klawiszy Escape przez użytkownika. Dotychczas wciśnięcie Esc mogło być rejestrowane przez strony jako aktywność. Obecnie, można będzie używać Esc do wyłączania niechcianych okien i zakładek, bez przekazywania żadnej informacji o ruchu stronom trzecim. Ta aktualizacja jest wprowadzana w ramach zmiany ukierunkowanej na bezpieczeństwo, która ma utrudnić otwieranie niechcianych wyskakujących okien.

Dynamiczne przełączanie witryn na tryb nocny

W chrome 76 - strony internetowe mogą wykorzystywać kod CSS do automatycznego wykrywania, czy system operacyjny korzysta z ciemnego, czy jasnego motywu i odpowiednio zmieniać swój layout.

Oznacza to, że jeśli użytkownik korzysta z Chrome 76 w systemie MacOS z ciemną motywem, gdy użytkownik wejdzie na stronę internetową z dynamicznymi motywami, wówczas ta strona może również przełączyć się na ciemny motyw, zgodnie z ustawieniami systemu operacyjnego.

Wprowadzono też wiele mniejszych zmian. Aktualizacje zabezpieczeń Chrome są szczegółowo opisane tutaj. Zmiany w wersji open-source z kolei można przeczytać tutaj. Na blogu deweloperskim Google’a możemy przeczytać ogląd najważniejszych zmian, a pod tym linkiem możemy rzucić okiem na listę usuniętych funkcji.

<p>Loading...</p>