Remote-How
Remote-How

Going solo

Upewnij się, czy praca zdalna, wymagająca zupełnie innej organizacji, jest dla Ciebie.
18.06.20183 min
Going solo

Być może - tak jak my - wiele chwil w biurze spędziłeś spoglądając przez okno i rozmyślając o ciut bardziej pasjonującym życiu - mniej monotonnym i przynoszącym znacznie więcej satysfakcji. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: możliwość pracy zdalnej jest coraz częściej spotykana, a firmy w końcu zauważają wartość w zapewnianiu upragnionej elastyczności. Sprawdź, czy styl życia #remote pasuje do Ciebie - zanim się na niego zdecydujesz. 

Rodzaj pracy i specjalizacja 

Ta kwestia może wydawać się oczywistością, ale czy praca, którą wykonujesz, nadaje się do trybu zdalnego? Na szczęście większość współczesnych stanowisk w pewnym stopniu można wykonywać poza biurem. A przy odrobinie kreatywności, dzięki solidnej pracy i zaangażowaniu w komunikację, wiele zawodów można dostosować do systemu pracy zdalnej. Jeśli nie przychodzi to łatwo, rozważ w jaki inny sposób możesz wykorzystać swoje umiejętności. Możesz rozejrzeć się za stanowiskami w dziedzinach takich jak konsulting czy tworzenie contentu - w powiązaniu do Twojego doświadczenia czy wykształcenia.

Typ osobowości

Bądź realistyczny - niektóre skłonności sprzyjają wykonywaniu pracy zdalnej, a inne niekoniecznie. Zwrócenie na nie uwagi wpłynie na Twoją karierę. Pożądane cechy charakteru to: 

  1. Samodzielność
    Czy do działania zachęca Cię towarzystwo innych w biurze? A może wolisz spokojne otoczenie, w którym łatwiej jest Ci załatwiać sprawy we własnym czasie? Jesteś zależny od sztywnych reguł i wytycznych czy powiedziałbyś raczej, że Twoje mocne strony to samodzielne zarządzanie grafikiem i przewidywanie potrzeb?

  2. Motywacjawewnętrzna
    Więcej satysfakcji sprawia Ci świadomość, że wykonałeś zadanie, czy może bardziej cieszy Cię fakt, że zespół chwali Twoją pracę?
     
  3. Wysoka koncentracja
    Zdarza Ci się łatwo rozpraszać pracując poza biurem, a atmosfera w mieszkaniu nie sprzyja wykazaniu się większą dozą produktywności? Albo wręcz przeciwnie, możesz pochwalić się domową strefą zen, w której wykonywanie zadań zawodowych przychodzi z łatwością?

  4. Dobrakomunikacja
    Czy umiesz proaktywnie komunikować się poprzez email, ustalając potrzeby, wymagania i wątpliwości, czy raczej wolisz przekazywać je osobiście, kiedy mowa ciała umożliwia Ci pełne zrozumienie wypowiedzi?

Wiedza i umiejętności

Nawet jeśli Twoja praca jest stworzona do tego, by wykonywać ją zdalnie, a Twoja osobowość tym bardziej temu sprzyja, miej na uwadze podnoszenie wydajności i własny rozwój. Jeżeli jesteś na samym początku drogi zawodowej lub ostatnio zmieniłeś jej kierunek, sytuacja może nie sprzyjać zaangażowaniu się w pracę zdalną w pełnym wymiarze. Na stanowisku juniorskim dużo zyskujesz dzięki bezpośredniemu mentoringowi bardziej doświadczonych od Ciebie, dlatego lepiej, byś pracę na miejscu w biurze traktował priorytetowo. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz spędzić części godzin pracujących poza biurem. Po prostu rozważnie oceniaj czy dany moment sprzyja oddaleniu się od codziennej formuły pracy. 

Ryzyko do uniknięcia

Praca zdalna to niekiedy wyzwanie. Wielu osobom najbardziej dokucza poczucie izolacji i odcięcia od zespołu. Ale cykliczne spotkania, wydarzenia networkingowe, coworking z innymi zdalnymi pracownikami i wideokonferencje mogą rozwiać te odczucia. Jeśli biuro do pracy zdalnej masz w swoim domu, bardzo łatwo zatrzeć granice między pracą, a życiem prywatnym. Ustalaj więc dla siebie wyraźne granice i codziennie definiuj cele, by pozostawać odpowiedzialnym za swój czas. W końcu średnio produktywny, wydłużony dzień roboczy nie jest czymś, czego potrzebujesz. 

<p>Loading...</p>