9.10.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Gitpod i GitLab prezentują chmurowe środowisko developerskie

Gitpod i GitLab połączyły siły i dostarczyły środowisko developerskie, które jest oparte na chmurze oraz dostępne z poziomu przeglądarki.

Gitpod i GitLab prezentują chmurowe środowisko developerskie

Pojawiła się właśnie nowa integracja narzędzi developerskich od Gitpod w UI GitLabu. Gitpod jest aplikacją opartą o Kubernetesa, która pozwala tworzyć chmurowe środowiska deweloperskie. GitLab jest natomiast platformą do projektów programistycznych, opartą o system kontroli wersji Git oraz otwarte oprogramowanie. GitLab ma też coś, co nazywa się Web IDE. Jest to edytor kodu, który działa bezpośrednio w przeglądarce, i pomimo że było to całkiem zgrabne narzędzie, umożliwiające proste czynności, to developerom może się przydać pełne środowisko programistyczne z rozmaitymi wtyczkami, narzędziami do budowania i serwerami.

Współpraca Gitpoda z GitLabem zaowocowała zatem połączeniem środowisk developerskich tego pierwszego w UI tego drugiego. Ogólnie chodzi tutaj o to, żeby nie tworzyć lokalnego środowiska developerskiego, ale zbudować coś w chmurze, co będzie jednocześnie dostępne z każdego miejsca oraz z poziomu każdego dostępnego pod ręką sprzętu. Nie trzeba więc już trzymać wszystkich swoich projektów na jednym komputerze, bo wszystko jest w chmurze.

Integracja Gitpoda z UI GitLabu


Podobne rozwiązanie już jednak jest w obiegu — odpowiedzialny jest za nie Microsoft wraz z GitHubem.

Microsoft ogłosił w maju Visual Studio Codespaces, które połączy wersję VSCode, działającą w przeglądarce, z GitHubem. Gigant technologiczny zdążył je już podrzucić pod nazwą GitHub Codespaces, a wygląda ono w następujący sposób:


Jeżeli ktoś nie jest jednak zainteresowany rozwiązaniem firmy z Redmond, to integracja Gitpoda z GitLabem wydaje się przyzwoitą alternatywą.

Podczas gdy użycie GitHub Codespaces w obecnej formie wymaga wysłania specjalnego żądania, to integracja środowiska Gitpodowego jest już ogólnie dostępna na GitLabie. Będzie ona też częścią wydania GitLab 13.5, które pojawi się 22 października. Umożliwi to połączenie instalacji GitLabu z gitpod.io dzięki nowej funkcji, zapewniającej opcję zarejestrowania dodatkowych dostawców Git.

Czas pokaże, czy takie rozwiązanie jest w jakiś sposób przyszłościowe — wszystko zależy od tego, czy programiści będą chcieli go używać, czy raczej pozostaną przy tradycyjnych środowiskach, uruchamianych lokalnie.

<p>Loading...</p>