Neuroróżnorodność w miejscu pracy
20.05.20222 min
Piotr Niemcewicz
Asseco Poland S.A.

Piotr NiemcewiczSenior Systems EngineerAsseco Poland S.A.

GitLab – poznaj zalety własnego serwera

Poznaj zalety GitLaba i zacznij korzystać z tego narzędzia, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad repozytoriami Git.

GitLab – poznaj zalety własnego serwera

Pełna kontrola nad repozytoriami Git może być wymagana, jeśli nie chcemy, aby nasze narzędzia obsługiwały inne firmy. Własna instalacja GitLab pozwala na większą kontrolę. Można dokonać instalacji środowiska na serwerze dedykowanym lub skorzystać z gotowego rozwiązania.

Repozytoria Git są ważną częścią procesu rozwoju i dostarczania aplikacji, zazwyczaj obsługiwane przez GitHub czy BitBucket. Poniżej zaprezentujemy, jak w prosty sposób uruchomić swoją instalację GitLab w chmurze wykorzystując możliwości platformy PaaS. Dzięki jednej aplikacji uzyskamy większą szybkość działania i współbieżny DevOps na cały cykl życia oprogramowania. Takie rozwiązanie odsuwa obawy związane z bezpieczeństwem prywatnego kodu hostowanego w firmie zewnętrznej.

Instalacja przeprowadzona zostanie z wykorzystaniem repozytorium, licencjonowanego przez MIT i prowadzonym licznymi forkami. Chmura UniCloud umożliwia rozszerzenie repozytorium o dodatkowe funkcje, takie jak elastyczne udostępnianie zasobów z automatycznym skalowaniem pionowym, szyfrowanie SSL, wstrzykiwanie dynamicznych zmiennych środowiskowych (nazwa środowiska i domeny, tokeny bezpieczeństwa, hasła). Wszystkie te opcje pakowane są z serwerem GitLab w manifest zapewniający automatyzację instalacji w chmurze. Domyślna topologia składa się z dwóch węzłów Docker Engine: pierwszy zawiera serwer Git i rejestry kontenerów, w drugim zawiera się GitLab Runner.

Instalacja serwera GitLab

Uruchom pulpit UniCloud, znajdź GitLab na Liście gotowych aplikacji i naciśnij Zainstaluj.

Można też skorzystać z manifestu i zaimportować go, wybierając w panelu przycisk Import.

Wystarczy wpisać nazwę środowiska i nacisnąć Zainstaluj.

Po zakończeniu instalacji otrzymamy powiadomienie o danych logowania do panelu administracyjnego dostępnego w przeglądarce.

Skalowanie węzłów w poziomie

Wraz z rozwojem zespołu obciążenie serwera może wzrastać. Przydatna wówczas staje się możliwość dodawania kolejnych węzłów bez ręcznego rejestrowania ich na serwerze. Po instalacji mamy dostępny jeden węzeł:

Kolejne węzły typu Runner dodaje się w panelu UniCloud, zmieniając topologię środowiska:

Wybierając kontener Docker-ce w sekcji Skalowanie poziome, można zmienić ilość kontenerów Runner. Zastosuj zmiany.

Dodaliśmy dwa nowe kontenery Runner.

Zostały one automatycznie zarejestrowane na serwerze Git.

Możemy teraz importować nasze projekty z GitHuba na własny serwer GitLab, tworzyć nowe projekty, zarządzać zespołem, aktualizować serwer etc.

Aktualizacja serwera GitLab

Pakiet wyposażony jest w procedurę aktualizacji serwera GitLab. Podczas aktualizacji sprawdzana jest dostępność nowej wersji w repozytorium. Aktualizacja dostępna jest w dodatkach panelu UniCloud:

<p>Loading...</p>