29.07.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

GitHub publikuje harmonogram nowych funkcji

GitHub udostępnia harmonogram swoich nowych funkcji w formie tablicy projektowej, która zdradza nowe tendencje firmy.

GitHub publikuje harmonogram nowych funkcji

GitHub zapowiedział, że zaczyna powoli publikować harmonogram swoich obecnych funkcji. Firma dzieliła się już jakiś czas temu np. informacjami o nadchodzących eventach oraz produktach, ale teraz najwyraźniej nadszedł czas na bardziej formalne ogłoszenia. Dostaliśmy więc harmonogram (ang. roadmap), który przyjął formę tablicy projektowej, pokazującej przyszłe funkcje, których możemy się na GitHubie spodziewać. Jeżeli ciekawi Was, jak to dokładnie wygląda, kliknijcie tutaj. Shanku Niyogi, Senior Vice President produktu Githuba, dodaje również, że firma pokazuje roadmapę, aby zwiększyć transparentność swoich projektów.

Fragment “roadmapy”

Wszystko wygląda dosyć standardowo — mamy szczegóły dotyczące wydania danej funkcji, czyli wersje alpha, beta lub generally available. Roadmapa wyjaśnia również, która funkcja należy, do jakiej części GitHub Services. Nowy harmonogram zawiera też modele deploymentu. Według Shanku Niyogi nowy plan działania nie jest jednak wyczerpujący, jeżeli chodzi o nowe funkcje, ale będzie on aktualizowany na bieżąco. 

Sama praktyka udostępniania harmonogramu nadchodzących funkcji nie różni się zbytnio od tego, co robi Microsoft w przypadku Windowsa oraz Office 365. Gigant technologiczny publikuje właśnie takie roadmapy, a nawet pozwala na wczesne testowanie nowych funkcji do wyżej wymienionych produktów. 

Przyjrzyjmy się dokładniej temu, co znajduje się w harmonogramie i co może to oznaczać.

Harmonogram

Na roadmapie znajduje się sporo rzeczy dotyczących GitHub Actions. Możemy więc dostać np. zwizualizowany workflow, centralnie-sterowane templatki dotyczące przepływu pracy oraz ręcznie zatwierdzanie akcji wewnątrz danego workflowu. 

Roadmapa przedstawia również trochę uaktualnień dotyczących Dependabota, czyli narzędzia GitHuba do zarządzania i aktualizacji zależności. Dependabot zyska w najbliższym czasie m.in. możliwość otwierania pull requestów, gdy zauważy, że któraś z zależności ma nowszą wersję, co niedługo będzie też potrafił zrobić w prywatnych repozytoriach. Z GitHubem zostanie również zintegrowana analityka zapewniona przez CodeQL, co ma pomóc w znajdowaniu np. luk bezpieczeństwa.

GitHub chce wprowadzić też nową funkcję nazywaną Discussions. Będzie to kolejne miejsce po issues i pull requests, gdzie będzie można wchodzić w interakcję z innymi osobami. Tym razem jednak ma być to lżejsza forma, pozwalająca na przegadanie spraw związanych z repozytorium czy też po prostu zadanie pytań i wyjaśnienie wątpliwości. Dodatkowo w niedługim czasie główna nazwa gałęzi na GitHubie zostanie zmieniona z master na main

Poza tym są też takie standardowe rzeczy jak aktualizacje dotyczące pull requests oraz pakietów (np. obsługa Python PyPi).

Podsumowanie

Sam harmonogram wskazuje na to, że GitHub być może nie chce już być jedynie platformą do hostowania i udostępniania kodu. Firma chce stać się centrum zarządzania kodem, gdzie można tworzyć własny potok pracy z kodem — od zgłaszania nowych pomysłów po wypuszczenie na produkcję.

<p>Loading...</p>