Neuroróżnorodność w miejscu pracy
23.11.20163 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

GitHub jako wsparcie w rekrutacji

GitHub jako wsparcie w rekrutacji

Coraz większy problem z poszukiwaniem wykwalifikowanych programistów sprawia, że rekruterzy uciekają się do różnych niestandardowych pomysłów, dzięki którym chcą zwrócić uwagę potencjalnych kandydatów. Również GitHub może być wsparciem w poszukiwaniu programistów o dużych umiejętnościach.

Gdy w 2008 roku rozpoczynał działalność serwis GitHub, jego twórcy zapewne nie spodziewali się, że tak szybko platforma osiągnie olbrzymią popularność. W 2011 roku obsługiwała 2 miliony repozytoriów, a już 2 lata później było ich 10 milionów. W kwietniu 2016 roku właściciele GitHub informowali już o 35 milionach repozytoriów i o 14 milionach użytkowników. Dziś bez wątpienia to ważne narzędzie usprawniające współpracę nad projektami i ułatwiające współdzielenie kodu. GitHub bywa nazywany także czasami Facebookiem dla programistów. Dla osób pracujących w HR ważne jest jednak przede wszystkim to, że GitHub to prawdziwa kopalnia talentów, z której warto czerpać. Można tu znaleźć nie tylko wartościowych kandydatów, ale przy okazji również sprawdzić ich umiejętności.

Problemy z rekrutacją w IT

O tym, jak skutecznie prowadzić rekrutację w IT, pisaliśmy już na łamach naszego serwisu. Niestety, znalezienie kompetentnego programisty to coraz trudniejsze zadanie, ponieważ zapotrzebowanie na takich specjalistów jest coraz większe. Co ciekawe ten problem zaczyna powoli dotykać wiele różnych branż, nie tylko IT. Z badań Grant Thornton International wynika, że obecnie 32% polskich przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kompetencjach, a jeszcze 4 lata wcześniej takich pracodawców było 8%.

Wróćmy jednak do branży IT, która interesuje nas najbardziej. Wielu rekruterów już dawno przekonało się, że zamieszczenie jedynie ogłoszenia na popularnych portalach pracy przestało być skuteczne w znajdowaniu nowych pracowników. Dlatego firmy starają się prowadzić różne działania, których zadaniem jest zbudowanie zaufania i prestiżu oraz dotarcie do utalentowanych osób. 78% przedsiębiorców IT, biorących udział w badaniu ABSL, nawiązuje ścisłą współpracę z uczelniami, żeby wyłowić najlepsze, młode talenty programistyczne, 53% firm IT stawia na employer branding (raport Employer Brandingowy), ale również na promowanie swojego wizerunku w takich portalach, jak Bulldogjob, LinkedIn, GoldenLine czy Twitter. Coraz częściej również rekruterzy sami wyszukują kandydatów.

Jak szukać programistów na GitHub?

W kontekście tego, co napisaliśmy powyżej, właśnie GitHub może być źródłem talentów, które łatwo wyłowić i może stanowić skuteczną alternatywę dla innych sposobów pozyskiwania kandydatów na stanowisko programisty. Mechanizmy wbudowane w platformę GitHub znacznie ułatwiają poszukiwania. Od razu trzeba się skoncentrować na profilach developerów. Poszukując pracownika na określone stanowisko, mamy już z pewnością ustalone kryteria, jakie powinien spełniać kandydat. Na platformie GitHub również dobierzemy parametry wyszukiwania. Przede wszystkim możemy wybrać język, w jakim powinien specjalizować się programista. Jeśli zależy nam, żeby developer pracował w biurze, a nie zdalnie, warto także określić lokalizację programisty. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy szukać osób z dowolnej lokalizacji. Jeśli nasza propozycja zatrudnienia jest bardzo atrakcyjna, warto próbować skusić nią także osoby mieszkające w innych miejscowościach. Być może ktoś zdecyduje się na przeprowadzkę. Inne kryteria, które możemy wybrać, to między innymi umiejętności lub popularność. Potem jeszcze konieczne jest przestawienie filtrowania z repozytoriów na użytkowników i można rozpocząć poszukiwania

Jakich informacji dostarcza profil użytkownika GitHub?

Okazuje się, że można znaleźć tam wiele danych, które zainteresują rekrutera. Będą więc informacje na temat aktualnego zatrudnienia programisty, a nawet wzmianka o jego zainteresowaniach i hobby. Jednak najistotniejsze są dane o umiejętnościach developera. Najczęściej także znajdziemy linki do stron www lub blogów pisanych przez danego programistę, a przede wszystkim do projektów, jakie dana osoba tworzyła. Szukając programisty o wysokich umiejętnościach, solidnego i cieszącego się dobrą reputacją oraz zaufaniem, powinniśmy również zwrócić uwagę na popularność właściciela danego profilu.

Kolejna ważna informacja, jaką można pozyskać dzięki GitHub, to projekty, w które jest zaangażowany wybrany programista. Można również przejrzeć repozytoria projektów open-source, rozwijane przez danego developera. Przy okazji od razu rekruter otrzymuje informacje, jak dużą popularnością cieszą się te przedsięwzięcia. Łatwo wywnioskować, że w im większe zainteresowanie określonym projektem, tym bardziej pomysłowy i utalentowany developer. Gdy znajdziemy interesujących nas kandydatów na GitHub, pozostaje już tylko skontaktować się z nimi – każdy profil posiada informacje na temat adresu e-mail.

Życzymy powodzenia w rekrutacji!

<p>Loading...</p>