18.09.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

GitHub CLI z pierwszym stabilnym wydaniem

Po bardzo udanej wersji beta, GitHub umożliwia pobranie pierwszego stabilnego wydania narzędzia o nazwie GitHub CLI.

GitHub CLI z pierwszym stabilnym wydaniem

GitHub CLI, czyli narzędzie wystawiające funkcje dostępne na GitHubie w terminalu, dotarło właśnie do swojego pierwszego stabilnego wydania. Nadeszło ono po bardzo udanej wersji beta, która po raz pierwszy została ogłoszona w lutym 2020 roku. GitHub utrzymuje, że z jej pomocą użytkownicy byli w stanie stworzyć około 200 000 pull requests, scalić ponad 35000 gałęzi i stworzyć ponad 200 000 issues. Po czymś takim nie pozostało nic innego, jak tylko wydać wersję 1.0. 

Amanda Pinsker, Product Designer GitHuba utrzymuje, że CLI pomoże developerom w złagodzeniu przejść z jednego kontekstu w drugi, a co za tym idzie, umożliwi większe skupienie na pracy oraz tworzenie i systematyzowanie swojego własnego workflow’u. 

GitHub CLI można pobrać tutaj. W dalszej części artykułu zobaczymy, jak się go właściwie używa.

Korzystanie z GitHub CLI

Zaczynamy od sklonowania repozytorium, z którym się pracuje, używając gh repo clone owner/repo. Dalej trzeba wykonać gh issue status lub gh issue list, aby znaleźć to, nad czym chce się w danej chwili pracować:


Dalej zaczynamy tworzyć pull request. Do tego zadania mamy komendę gh pr create:


Twoje pull request może zostać ocenione przez kolegę/koleżankę z zespołu, przy użyciu gh pr checkout. Twoi współpracownicy mogą też dokonać porównania przy użyciu gh pr diff, a nawet przeprowadzić wstępne review, używając gh pr review.


W momencie, w którym zaakceptujemy dany pull request, możemy się dalej upewnić, że wszystkie testy są udane — do tego używamy gh pr checks. Jeśli wszystko się zgadza, to można wykonać merger requesta prosto z poziomu terminala przy użyciu gh pr merge


Kiedy Twoje dzieło jest gotowe do wydania, wystarczy użyć komendy gh release create [tag name] i zostanie ono opublikowane.

Podsumowanie

To na szczęście nie wszystko, czego można się spodziewać po GitHub CLI, ponieważ zespół rozwijający to narzędzie nie zamierza spoczywać na laurach i chce dalej dostarczać następne wersje. Co więcej, sam projekt jest open source i miał wkład od ponad 100 członków społeczności, którzy pomogli doprowadzić do pierwszego stabilnego wydania.

<p>Loading...</p>