19.03.20193 min
Bulldogjob

Bulldogjob

GDC 2019: Minikomputer Jetson Nano - sztuczna inteligencja dostępna dla każdego

CEO Nvidia, Jensen Huang, prezentuje nowości na konferencji GDC 2019. Jedną z nich jest Jetson Nano - minikomputer dla mas, który zrewolucjonizuje świat sztucznej inteligencji.

GDC 2019: Minikomputer Jetson Nano - sztuczna inteligencja dostępna dla każdego

Nvidia prezentuje nowości na GDC 2019. Minikomputer Jetson Nano to rewolucja w rozwoju sztucznej inteligencji.

Wczoraj w trakcie konferencji na temat technologii GPU, NVIDIA pokazała światu Jetson Nano, czyli minikomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. Umożliwia on tworzenie inteligentnych systemów niskim kosztem. Mały, ale potężny komputer AI dostarcza 472 GFLOPS mocy obliczeniowej i jest przy tym wysoce energooszczędny, zużywając zaledwie 5 watów. Korzysta też z bibliotek CUDA-X, których premiera również miała miejsce na targach GDC.

Jetson Nano zaprezentowany na konferencji GDC przez założyciela i dyrektora generalnego firmy NVIDIA, Jensena Huanga, występuje w dwóch wersjach - devkit o wartości 99 dolarów dla programistów, twórców i entuzjastów technologii oraz w wersji z modułem gotowym do produkcji, który kosztuje 129 dolarów. Ten przeznaczony jest dla firm, które chcą tworzyć systemy dla rynku masowego.

Jetson Nano obsługuje czujniki wysokiej rozdzielczości i może przetwarzać dane z wielu czujników równolegle, wykorzystując przy tym wiele sieci neuronowych na każdym strumieniu danych. Obsługuje również wiele popularnych frameworków AI, ułatwiając programistom integrację preferowanych modeli i struktur w produkcie.

Jetson Nano sprawia, że sztuczna inteligencja jest dostępna praktycznie dla wszystkich - i jest wspierana przez tę samą architekturę i oprogramowanie, które zasilają najważniejsze komputery Stanów Zjednoczonych” - powiedział Deepu Talla, wiceprezes i dyrektor generalny Autonomous Machines w NVIDIA.

Zestaw deweloperski Jetson Nano

Moc AI jest w dużej mierze poza zasięgiem społeczności twórców i edukacji, ponieważ typowe technologie nie dostarczają odpowiedniej mocy obliczeniowej oraz brakuje platformy do oprogramowania AI.

Zestaw Jetson Nano Dev Kit to tania platforma dedykowana sztucznej inteligencji, dająca kompletnie nowe możliwości producentom, wynalazcom, programistom i studentom. Mogą oni kreować projekty AI, które wcześniej nie były możliwe oraz przenosić istniejące projekty na wyższy poziom - mobilne roboty i drony, asystentów cyfrowych, zautomatyzowane urządzenia i wiele innych.

Zestaw deweloperski zawiera pełne wsparcie systemu Linux, jest kompatybilny z wieloma popularnymi urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami. Posiada gotowe do użycia projekty i tutoriale, które pomogą twórcom szybko rozpocząć pracę z AI. NVIDIA zarządza również forum programistów Jetson, gdzie użytkownicy będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania techniczne.

Jetson Nano Module

Moduł Jetson Nano ożywi nowy świat aplikacji wbudowanych. Mowa tu o sieciowych rejestratorach wideo, robotach domowych i inteligentnych bramach z pełnymi możliwościami analitycznymi. System może być bardzo ciekawą alternatywną do dotychczas stosowanych, niestandardowych rozwiązań - szczególnie, że w porównaniu do nich jego cena jest naprawdę atrakcyjna.

Co ciekawe, NVIDIA współpracowała z AWS, by AWS Internet of Things Greengrass działało z urządzeniami Jetson w optymalny sposób.

Jeden pakiet oprogramowania dla całej rodziny Jetson

NVIDIA CUDA-X to kolekcja ponad 40 bibliotek, które umożliwiają aplikacjom komputerowym korzystanie z akcelerowanej przez GPU platformy obliczeniowej NVIDIA. JetPack SDK jest zbudowany na CUDA-X i jest kompletnym pakietem oprogramowania AI z akcelerowanymi sprzętowo bibliotekami do deep learningu, grafiki komputerowej i przetwarzania multimediów, które obsługują całą rodzinę Jetson.

JetPack zawiera najnowsze wersje CUDA, cuDNN, TensorRT i system Linux w pełnej wersji.

Platforma referencyjna na szybki start

NVIDIA stworzyła również platformę referencyjną, która przyspiesza rozpoczęcie budowy aplikacji AI poprzez zminimalizowanie czasu poświęconego na początkowy montaż sprzętu. NVIDIA JetBot  to mały mobilny robot, którego można zbudować z gotowych komponentów i zaprogramować na podstawie otwartych źródeł na GitHubie.

Specyfikacje i oprogramowanie systemu Jetson Nano

Najważniejsze cechy Jetson Nano obejmują:

  • GPU: 128-rdzeniowy procesor graficzny oparty na architekturze NVIDIA Maxwell 
  • CPU: czterordzeniowy ARM A57
  • Wideo: 4K przy 30 fps (H.264 / H.265) / 4K przy 60 fps (H.264 / H.265) koduje i dekoduje
  • Kamera: MIPI CSI-2 DPHY lanes, 12x (Moduł) i 1x (Developer Kit)
  • Pamięć: 4 GB 64-bit LPDDR4; 25,6 GB/s
  • Łączność: Gigabit Ethernet
  • Obsługa systemu operacyjnego: Linux for Tegra
  • Rozmiar modułu: 70mm x 45mm
  • Rozmiar zestawu deweloperskiego: 100mm x 80mm

Podsumowanie

Zestaw NVIDIA Jetson Nano Developer Kit jest już dostępny, a moduł Jetson Nano zakupić będzie można już w czerwcu. Być może to krok, który zrewolucjonizuje rozwój sztucznej inteligencji? Krok, dzięki któremu swoje pomysły i rozwiązania będą mogły rozwijać nie tylko osoby wybrane, w stosunkowo niewielkim gronie, a tak naprawdę każdy, kto będzie miał pomysł i wiedzę z zakresu AI - który będzie mógł okazać się kolejną małą rewolucją w świecie technologii.

<p>Loading...</p>