Neuroróżnorodność w miejscu pracy
6.08.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Flutter 1.20 największym wydaniem frameworku do tej pory

Google wydaje wersję 1.20 frameworku Flutter, a liczba pobrań aplikacji stworzonych przy jego pomocy wzrosła o 80%.

Flutter 1.20 największym wydaniem frameworku do tej pory

Google wydało nową wersję Fluttera, czyli swojego wieloplatformowego frameworku do tworzenia interfejsów użytkownika. Sama firma twierdzi, że jest to największe wydanie programu do tej pory. Co więcej, znacznie wrosła liczba pobrań aplikacji stworzonych we Flutterze — od kwietnia 2020 zaobserwowaliśmy wzrost od 50 000 do 90 000. Można na tej podstawie wywnioskować, że framework staje się coraz bardziej popularny. 

Wersja 1.20, bo tak zostało wydanie oznaczone, jest już natomiast drugim stabilnym wydaniem frameworku w 2020 — pierwszym było 1.17, które pojawiło się w maju i wprowadziło wiele usprawnień dotyczących wydajności. Wersja 1.20 wprowadza ich jeszcze więcej, jednakowo w silniku renderowania, oraz w samym języku Dart. Framework również celuje w lepszą obsługę aplikacji Androida, iOS, macOS, aplikacje desktopowe Windowsa i Linuksa

Ulepszenia

W najnowszym wydaniu mamy sporo nowych rzeczy i usprawnień. Poniżej przyjrzymy się najważniejszym z nich.


Lepsza obsługa myszy 

Jeżeli chodzi o usprawnienia desktopowe, to Chris Sells, Google Product Manager, twierdzi, że obsługa myszki we frameworku została zrefaktoryzowana, podnosząc wydajność o 15 procent. Będziemy również mogli pracować z wieloma kursorami, co według Sellsa było jednym z najbardziej pożądanych usprawnień, jeżeli chodzi o pracę na desktopie. Co więcej, ulepszona została też obsługa drag-and-drop, tak aby można było uzyskać dokładne współrzędne dla lokacji drop. 


Autouzupełnianie

Kolejnym kluczowym usprawnieniem Fluttera 1.20 jest możliwość automatycznego wypełniania w aplikacjach mobilnych. Oznacza to, że apki stworzone przy pomocy zestawu narzędzi Google’a podczepiają się teraz do autouzupełniania obsługiwanego przez Androida, czy iOS, aby użytkownicy mogli szybko dodać tekst w takich popularnych polach jak imię, czy adres email. 


Nowe Widżety

Wraz z wersją 1.20 pojawia się również nowy widżet o nazwie InteractiveViewer. Stworzony przez inżyniera systemów Justina McCandlessa, produkt ten umożliwia przewijanie i przybliżanie widżetów potomnych. Obracanie co prawda jeszcze nie działa, ale jest ono w planach. 

Mamy również TimePicker, zaktualizowane slidery oraz DatePicker. Ogólnie rzecz biorąc, styl projektowy jest utrzymany w duchu wytycznych Material Design, co jest szczególnie korzystne przy tworzeniu apek Androida. Dostaliśmy też jednak obsługę Cupertino widgets, aby w aplikacjach można było utrzymać klimat iOS. 


DevTools Darta osadzone w VS Code

W VS Code pojawiła się możliwość otwarcia narzędzi developerskich Darta (takich jak Widget Inspector) wewnątrz edytora. Programiści nie muszą już zatem otwierać każdego z nich w oddzielnym oknie w Google Chrome. Inne strony możliwe do osadzenia w VS Code to Timeline, Memory, Performance, Network oraz Logging.

Podsumowanie

W nowym wydaniu Fluttera znalazło się wiele zmian. Pomimo że Google przyznało, że jest to największe wydanie do tej pory, to zostało jeszcze wiele do zrobienia. Firma zapewnia, że cały czas pracuje nad implementacją obsługi sound null safety, nowymi wersjami wtyczek Ads, Maps i WebView oraz lepszą obsługą narzędzi i aplikacji desktopowych Linuksa.

<p>Loading...</p>