10.09.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Fluid, czyli nowy framework Microsoftu, już dostępny na GitHubie

Microsoft jest w trakcie prac nas swoim nowym frameworkiem o nazwie Fluid, którego kod został właśnie udostępniony na GitHubie.

Fluid, czyli nowy framework Microsoftu, już dostępny na GitHubie

Microsoft opublikował na GitHubie kod do swojego nowego frameworku o nazwie Fluid, na podstawie licencji MIT. Framework ten jest biblioteką TypeScriptu dla aplikacji webowych, w których będzie można wspólnie pracować w czasie rzeczywistym. Narzędzie to było opracowywane już od jakiegoś czasu: można było o nim usłyszeć już w maju 2019, a potem jeszcze raz w pierwszej połowie 2020 roku. Gigant technologiczny utrzymywał wtedy, że framework będzie open-source jeszcze w przeciągu następnego miesiąca, ale zajęło im to trochę więcej czasu. 

Warto tutaj zaznaczyć, iż pomimo że kod jest już dostępny na GitHubie, to jest to tylko wersja preview. Microsoft twierdzi, że główna technologia napędzająca framework jest już stabilna, ale warstwy zbudowane na tym fundamencie są jeszcze do dopracowania.

Przykład „hello world” w frameworku Fluid na Macu

Po co nam ten Fluid?

Sam Broner, jeden z twórców frameworku, tłumaczy w swojej prezentacji, że Fluid ma pomóc w tworzeniu natywnych aplikacji dla wielu użytkowników oraz ma być sposobem na wspólną pracę w czasie rzeczywistym. Esencją frameworku jest klient TypeScriptu, który zarządza tak zwanymi „rozproszonymi strukturami danych”, niestandardowymi obiektami zdefiniowanymi przez developerów oraz operacjami, które modyfikują dane. Komunikacja z klientami odbywa się przez WebSockets, które pozwalają na utrzymywanie stałego połączenia, po którym można szybko wymieniać informacje. 

Microsoft chwali się jeszcze, że Fluid ma niski poziom latencji i nie wymaga zbyt dużo od serwera, bo większość magii dzieje się po stronie klienta. Dlatego ma nadzieję, że nowe rozwiązanie będzie łatwe w skalowaniu. 

Co więcej, dokumentacja mówi, że Fluid zadziała z frameworkiem do aplikacji, którego używasz, niezależnie od tego, czy używa się Reacta, Angulara, czy Vue. 

A co zrobić, na przykład, gdy chodzi o aplikację .NET? Programiści będą musieli zahostować JavaScript runtime, żeby wykorzystać Fluid. To samo w przypadku Javy. 

Fluid i Office 365

Microsoft użyje nowego frameworku w swoich usługach 365 dla tworzenia dokumentów w czasie rzeczywistym, które będą się tam skalowały lepiej, niż w tradycyjnym Office, gdzie można dzielić się pracą w czasie rzeczywistym. Microsoft 365 ma swój własny serwer do obsługi Fluid oraz typ dokumentów .fluid. W przeciwieństwie do innych doców Office’a powyższy typ jest całkowicie oparty na chmurze, a zatem ściąganie plików .fluid i lokalna praca z nimi nie będzie możliwa. 

Fluid kontra SignalR

Jaka jest różnica między Fluid, a SingalR, frameworku .NET, który również jest oparty na WebSockets? Twórcy mówią, że Fluid nie obciąża tak serwera i skupia się na rozproszeniu stanu między różnych klientów. 

Istnieją przypadki, w których oba frameworki będą tak samo dobre, ale kiedy trzeba, na przykład, więcej logiki w serwerze, to SignalR będzie lepsze, a Fluid będzie pasował do rzeczy, które wymagają dużej logiki w kliencie. 

Podsumowanie

Nie jest jeszcze do końca jasne, co Microsoft może tak naprawdę wyciągnąć z nowego frameworku. Jeżeli chodzi o dokumenty kolaboracyjne, to pewnie pojawią się problemy z tym że nie można nad nimi pracować offline oraz ciężka integracja z Microsoft 365. Więcej problemów z pewnością się pojawi, jak frameworku zacznie się używać. 

<p>Loading...</p>