23.09.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Firefox 81 jest już dostępny

Mozilla wydała właśnie najnowszą wersję swojej przeglądarki Firefox, która zawiera teraz nowy motyw, możliwość kontroli filmów z poziomu zestawów słuchawkowych i wiele innych.

Firefox 81 jest już dostępny

Mozilla wydała właśnie Firefoksa 81 na Stable desktop channel dla Windowsa, macOS, Linuksa oraz Androida. Nowa wersja przeglądarki przynosi ze sobą wiele nowych funkcji, poprawek oraz 6 łatek bezpieczeństwa. Nowości, które wyróżniają się na tle innych, to możliwość kontrolowania filmów z poziomu zestawów słuchawkowych oraz nowa funkcja automatycznego wypełniania zapisanych danych kart kredytowych. Wraz z wypuszczeniem wersji 81, teamy developerskie pracujące nad Firefoksem przestawiły się na wersję beta 82 oraz Nightly builds dla wersji 83.  

Użytkownicy Windowsa, Maca i Linuksa mogą zaktualizować Firefoksa do najnowszej wersji przez Opcje → Pomoc → O Firefoksie. Przeglądarka automatycznie sprawdzi wtedy, czy są nowsze wersje, i sama się zaktualizuje. 

Poniżej przyjrzymy się najważniejszym i najciekawszym nowościom, jakie znajdziemy w nowej wersji Firefoksa.

Autouzupełnianie danych z kart kredytowych

Użytkownicy mogą teraz korzystać z autouzupełniania zapisanych danych kart kredytowych podczas zakupów online. Ponieważ funkcja ta jest dopiero wprowadzana dla Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, może ona nie być dostępna dla użytkowników z innych regionów. 

Userzy będą też mogli zabezpieczyć swoje hasła przy pomocy danych uwierzytelniających do danego systemu operacyjnego. W Windowsie taka funkcja będzie nosiła nazwę Require Windows authentication to autofill, view, or edit stored credit cards.

Autouzupełnianie danych z kart kredytowych w Firefoksie

Nowy motyw w przeglądarce

Mozilla dodała do Firefoksa 81 nowy motyw o nazwie AlpenGlow. Daje on przyciskom, oknom oraz menu bardziej kolorowy i różnorodny wygląd. Motyw można włączyć w sekcji Motywy w Dodatkach, klikając na Włącz przy wyżej wspomnianym designie. 

Motyw AlpenGlow

Nowe możliwości kontroli filmów

Firefox 81 daje możliwość kontrolowania filmików odtwarzanych w przeglądarce za pomocą zestawów słuchawkowych oraz klawiatury, nawet jeśli akurat nie używasz Firefoksa lub jesteś na innej karcie.

Funkcja ta przyda się szczególnie w przypadku, gdy wykonujemy inne zadania podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów z YouTube’a.

Inne

Firefox może być teraz używany jako domyślny program w danym systemie do wyświetlania plików PDF. Naprawiony został również błąd związany z resetowaniem się języka przeglądarki do angielskiego po każdej aktualizacji — to szczególnie przydatne dla użytkowników pakietów językowych. 

Mozilla załatała również 6 luk w zabezpieczeniach, z czego 3 były oznaczone jako High.

Zmiany dla programistów

Jeżeli chodzi o zmiany dla programistów, to pliki TypeScript są od teraz w poprawny sposób identyfikowane w panelu debugera. Są one również oznaczone odpowiadającymi im ikonami, aby łatwiej je można było odnaleźć na liście. Co więcej, odpowiedzi HTTP JSON, używające XSSI prevention characters, są teraz prawidłowo parsowane, a dane JSON są przedstawiane w formie rozszerzającego się drzewa. 

Co więcej, programiści mogą też zatrzymać pierwszy skrypt w instrukcji, co może się przydać w przypadkach, w których chcemy debugować błędy spowodowane wykonaniem skryptu lub przez timery.   

<p>Loading...</p>