8.04.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Firefox 75 z nowym paskiem adresu i innymi ulepszeniami

Mozilla nie próżnuje i wydała nową wersję swojej przeglądarki - Firefox 75, która zawiera m.in. nowy pasek adresu oraz lepsze działania na urządzeniach z Windows 10.

Firefox 75 z nowym paskiem adresu i innymi ulepszeniami

Mozilla wydała właśnie Firefoxa 75 na Windowsa, macOS oraz Linuxa. Nowa wersja przeglądarki zawiera usprawnienia w działaniu, naprawę bugów oraz poprawę zabezpieczeń. Użytkownicy Windowsa, Linuxa i Maca mogą uaktualnić swojego Firefoxa przez wybranie Options, Help i następnie About Firefox. W tym momencie przeglądarka automatycznie wyszuka uaktualnienia i instaluje je, jeśli takowe będą dostępne.

Poniżej omówimy główne zmiany, jakie zaszły w nowej wersji Firefoxa. Szczegóły wydania można znaleźć tutaj.

Lepsza wydajność na Windows 10

Firefox może teraz lepiej działać na urządzeniach, których systemem operacyjnym jest Windows 10. Dzieje się to dzięki integracji komponentu DirectComposition, który poprawia renderowanie na laptopach z wbudowanymi kartami graficznymi Intela, wykorzystując w tym celu silnik WebRender. 

Szybsze wyszukiwanie

Firefox 75 zapewnia szybsze i wygodniejsze wyszukiwanie w pasku adresu przeglądarki. Wbudowana wyszukiwarka zapewnia pogrubione sugestie oraz autouzupełnianie na podstawie tego, co dany użytkownik posiada w swojej historii wyszukiwania oraz tego, jakie strony są aktualnie najpopularniejsze. Co więcej, pasek adresu powiększa się za każdym razem, jak użytkownik go kliknie, aby rozpocząć wyszukiwanie. Co więcej, wyświetlają się również te strony, które użytkownik odwiedza najczęściej lub odwiedził niedawno.   

Tak to wygląda:


Większe bezpieczeństwo

Mozilla załatała 6 luk w zabezpieczeniach przeglądarki, z których połowa była oznaczona jako bardzo niebezpieczna (high), a pozostałe trzy jako umiarkowanie niebezpieczne (moderate). Oto pełna lista fixów:

  • CVE-2020-6821 - niezainicjowaną pamięć można było odczytać za pomocą metody WebGL copyTexSubImage
  • CVE-2020-6825 - naprawione bugi dotyczące bezpieczeństwa pamięci w Firefox 75 oraz Firefox ESR 68.7
  • CVE-2020-6826 - zabroniony zapis w GMPDecodeData podczas przetwarzania większych obrazów
  • CVE-2020-6823 - złośliwe rozszerzenie mogło uzyskać kody auth z przepływu logowania OAuth
  • CVE-2020-6824 - wygenerowane hasła mogą być identyczne na tej samej stronie pomiędzy kilkoma bezpiecznymi wyszukiwaniami

Inne

Programiści dostają opcję ustawienia atrybutu loading, który determinuje sposób ładowania obrazków. Ustawienie go na wartość “lazy” sprawi, że obraz zostatnie załadowany, dopiero gdy znajdzie się we viewporcie. Co więcej, programiści mogą również użyć Instant Evaluation do szybszego wykrywania i naprawy błędów.

Teraz Firefox jest również dostępny w formacie aplikacji Flatpack, co sprawia, że o wiele sprawniej i bezpieczniej można zainstalować przeglądarkę na systemach Linuxowych. Firefox będzie również lokalnie cache’ować wszystkie zaufane certyfikaty Web PKI Certificate Authority, co poprawia zabezpieczenia i kompatybilność HTTPS ze źle skonfigurowanymi serwerami webowymi.

Mozilla ogólnie nie próżnuje i pomimo kryzysu, dostarcza nowy produkt z wieloma nowymi ulepszeniami i poprawkami.

<p>Loading...</p>