Neuroróżnorodność w miejscu pracy
11.01.20224 min
Zulie Rane

Zulie RaneContent creator

Dorabiam w godzinach pracy - najlepsza decyzja w życiu

Przekonaj się, czy warto być wiernym szefowi i kurczowo trzymać się swojego etatu.

Dorabiam w godzinach pracy - najlepsza decyzja w życiu

Jeśli tylko jesteś w stanie, to powinieneś oszukiwać w pracy i wykonywać pracę dodatkową w godzinach pracy. Tym artykułem daję ci na to przyzwolenie. Jeśli kochasz swoje hobby i naprawdę ci na nim zależy, ale boisz się wziąć pełny etat z powodu jakichś brakujących elementów, to nie czuj się winny pisząc artykuły, piekąc ciasta, malując obrazy lub filmując pokazy mody w godzinach pracy.

Nikt mi tego nie powiedział do momentu gdy było już za późno, więc powiem ci to teraz: Twój szef ma cię gdzieś. Twój szef i Twoja firma nie chcą, abyś „przedkładaj swoje zdrowie psychiczne ponad inne rzeczy w tych trudnych czasach”. Nie obchodzi ich równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.


Jedyne, na czym im zależy to maksymalizacja wykonanej przez Ciebie pracy.

(Czasami, paradoksalnie, nie chcą nawet tego — chcą cię kontrolować dzięki sprowadzeniu cię z powrotem do biura, mimo że praca zdalna z domu jest lepiej dostępna i pozwala wykonać w tym samym czasie więcej zadań. Będą delikatnie zachęcać cię do pracy w weekendy, mimo że robienie sobie dłuższych przerw jest lepsze dla produktywności. To, czego naprawdę chcą, to mieć całkowitą kontrolę nad Tobą i Twoim czasem.)

Dlatego nie czułam się winna, że oszukiwałam w pracy, i Ty też nie powinieneś. Już mówię dlaczego.

I tak wykonasz swoją pracę

To jest to, czego większość szefów nigdy nie zrozumie. Jeden z CEO z obawą tweetował i mówił o tym, jak bardzo martwi się o płacenie “pełnoetatowej pensji” pracownikom, którzy wykonywali tylko pracę “na pół etatu”. Jeśli praca, do której zatrudniłeś daną osobę, jest wykonywana, to o co ci chodzi?

Kiedy pracowałam na pełny etat, nauczyłam się, że nie potrzeba 40 godzin, aby zrobić to, co trzeba zrobić. Zajęło mi to, może góra 20 h. Pozostałe 20 spędziłam na bezsensownych spotkaniach, przerwach na kawę, przeglądaniu Twittera, pogawędkach ze współpracownikami i wpatrywaniu się w ekran aż do 17:00.

Twój szef tylko dowie się o tych 20 h i od razu pomyśli, że jesteś im winien ten czas. Już teraz informuję cię, że jeśli kończysz pracę w ciągu jednej godziny dziennie, nie jesteś im winien pozostałych siedmiu. Zatrudniają cię dla Twojej pracy, a nie dla Twojego czasu.

Nie powinieneś być zakładnikiem z powodu potrzeby korzystania z opieki zdrowotnej

Nawet kiedy zarabiałam 4-5 tys. dolarów miesięcznie w mojej pracy dodatkowej, wciąż bałam się odejść z pracy. Dlaczego? Jedna rzecz: opieka zdrowotna.

Tutaj, w Stanach Zjednoczonych, koszty opieki zdrowotnej są celowo nieprzejrzyste i niewiarygodnie ogromne. Zostałam w swojej pracy, ponieważ skręcona kostka, rak lub przypadkowa reakcja alergiczna oznaczałyby, że w przeciwnym razie musiałabym płacić krocie — a może nawet umrzeć.

Żyjemy w popapranym kraju, w którym ludzie najbardziej potrzebujący opieki zdrowotnej mają najmniejszą możliwość jej uzyskania, a nasze zdrowie jest zakładnikiem naszej produktywności. W większości krajów, w których mieszkałam, takich jak Wielka Brytania, Hiszpania i Niemcy, opieka zdrowotna jest prawem, a nie przywilejem zależnym od wykonywanej pracy.

Ameryka tego nie ma, i jest to nieźle pokręcone. Idealnie byłoby mieć powszechną opiekę zdrowotną. A w międzyczasie… w porządku jest spędzanie dodatkowych godzin pracy, chcąc spełniać swoje marzenia i upewnienie się, że wypadek nie oznacza bankructwa lub nawet czegoś gorszego.

Szef porzuci cię bez ostrzeżenia

Czułam się winna, że pracuję nad moim tekstem, będąc w pracy, po czym zostałam zwolniona i zdałam sobie sprawę, że firma, w której pracowałam, nie miała żadnych skrupułów, aby zostawić mnie bez pracy bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Firmy poświęcają wiele czasu i wysiłku, próbując przekonać Cię, że wszyscy jesteście jedną, wielką rodziną, wszyscy siedzicie w tym razem, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, itp. Ale… muszą też osiągać zyski. Jeśli kiedykolwiek uwierzą w to, że przeszkadzasz im w zarabianiu większej ilości pieniędzy, porzucą Cię bez cienia zawahania.

Firmy bardzo niechętnie przyznają, że tak naprawdę nie trzeba pracować 40 godzin tygodniowo. To dlatego, że wiedzą, że jeśli praca, którą wykonujesz poza ich pracą, sprawia ci przyjemność, to poczujesz się zbyt swobodnie i porzucisz ich tak szybko, jak oni Ciebie. Nie wpadnij w tę pułapkę.

Świat byłby lepszym miejscem, gdyby każdy podążał za swoją pasją

Przez całą moją karierę zawodową zarabiałam pieniądze po to, aby pomagać firmom, zarabiać więcej pieniędzy. I trochę tego nienawidziłam. O co mi tutaj chodzi?

Dziś zarabiam pieniądze na pisaniu i kocham to robić. Robię co w mojej mocy, aby zachęcać ludzi do podążania za swoimi marzeniami. Wiem, że nie każdy ma ten luksus, aby rzucić pracę i podążać za swoją pasją, i dlatego daję ci znać już dzisiaj: możesz oszukiwać w swojej pracy i w tym samym czasie wykonywać pracę dodatkową.

Tak długo, jak robisz to, czego potrzebują, nie musisz sztucznie wypełniać swoich godzin pracy, udając, że coś robisz. Rób to, co kochasz i zobaczysz, co się wydarzy.


Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>