Neuroróżnorodność w miejscu pracy
8.10.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

DigitalOcean z platformą automatyzującą zarządzanie infrastrukturą chmurową

DigitalOcean, amerykański dostawca infrastruktury chmurowej, opublikował narzędzie, które ma ułatwić developerom tworzenie aplikacji w chmurze.

DigitalOcean z platformą automatyzującą zarządzanie infrastrukturą chmurową

DigitalOcean, firma, która odpowiada m.in. za Hacktoberfest, wydała App Platform — produkt, który ma ułatwić rozwój aplikacji w chmurze. Nowa platforma automatyzuje zarządzanie infrastrukturą, tak aby developerzy mogli dokonać deploymentu kodu za pomocą kilku kliknięć. 

Charakterystyka platformy

App Platform jest w stanie znacznie zwiększyć produktywność developerów, pozwalając im na deployment kodu prosto z repozytoriów na GitHubie (wsparcie dla GitLab i Bitbucket niedługo też się pojawi). Później można też dokonać ponownego deploymentu, gdy w repozytorium pojawią się jakieś zmiany. 

Według DigitalOcean nowa platforma daje moc i elastyczność Kubernetesa, bez wprowadzania złożoności narzędzia od Google’a. Co więcej, App Platform jest zbudowana w oparciu o otwarte standardy, a zatem, według twórcy, zapewnia większą widoczność fundamentalnej infrastruktury niż typowe środowisko zamkniętej platformy jako usługi (Platform as a Service lub PaaS).

Przy pomocy nowej platformy, developerzy mogą właściwie tworzyć, co im się podoba, ale typowymi dla niej rzeczami będą m.in. aplikacje webowe, statyczne strony internetowe, API oraz narzędzia, które działają w tle. Nowy produkt od DigitalOcean pozwala również użytkownikom wybrać sposób, w jaki chcą skalować apki — przez wbudowany mechanizm lub zachowanie większej kontroli nad ustawieniami infrastruktury. 

App Platform zawiera obsługę wielu popularnych języków programowania oraz frameworków OOB. Są to m.in. Python, Node.js, Go, PHP oraz Ruby. Jeżeli ktoś ma jednak aplikacje napisane przy pomocy innych technologii, to można dokonać szybkiego deploymentu w App Platform, dodając do repozytorium odpowiedni Dockerfile. 

Warto też tutaj zaznaczyć, że App Platform działa na infrastrukturze, która należy do DigitalOcean, a więc firma, według tego, co mówi, jest w stanie utrzymać wszelkie koszty na stosunkowo niskim poziomie. Według twórcy platformy, wiele firma narzeka na to, że większość PaaS nie jest droga, ale koszty ich używania rosną wraz ze skalowaniem się aplikacji. 


Co dalej?

DigitalOcean nie spoczywa jednak na laurach i zamierza cały czas wprowadzać do platformy nowe funkcje. Do nowości, które firma będzie wprowadzać, należą m.in. autoskalowanie dla ułatwienia obsługi szczytowym momentów w ruchu oraz preview deploymentu dla sprawdzenia zmian, zanim pójdą w świat. Do nadchodzących nowości należą również alerty, które zawiadamiają użytkowników, kiedy metryki przekroczą dany próg, czy powiadomienia dotyczące zmian w cyklu życia aplikacji. 

App Platform jest obecnie dostępne za darmo dla statycznych stron internetowych oraz jako część płatnej oferty dla firm. Więcej szczegółów na temat platformy znajdziecie tutaj.

<p>Loading...</p>