3.11.20215 min
Redakcja Bulldogjob

Redakcja Bulldogjob

DevOps - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia DevOps zależnie od formy umowy. Przekonaj się, ile czynników ma wpływ na ich pracę.

DevOps - praca i zarobki w Polsce

DevOps (Dev-development i Ops-operations) to połączenie kompetencji potrzebnych w dziale operacyjnym i rozwojowym. Koncepcja połączenia ich w jedno stanowisko została wprowadzona w życie w 2009 r. przez Patricka Debois w Belgii. Inżynier DevOps zajmuje się wytworzeniem programu, jego rozwojem i wdrożeniem. Większość firm, która zdecydowała się na wdrożenie metody DevOps deklaruje, że poprawili jakość wdrożeń oprogramowania oraz płynność wprowadzania wszelkich zmian.

Aby przybliżyć Wam temat zarobków na stanowisku DevOpsa oraz zależności, które mają wpływ na pracę, posiłkowaliśmy się wynikami przeprowadzonego przez nas raportu IT. Jeśli wzięliście w nim udział — serdecznie dziękujemy ?. Przypominamy, że niedługo będziemy startować z edycją 2022, zatem…bądźcie czujni. 

W naszym badaniu w 2021 r. wzięło udział ponad 7 000 specjalistów IT, z czego 32% zadeklarowało, że na co dzień pracują jako DevOpsi.


Ile zarabia DevOps w Polsce?

Obejmując stanowisko DevOpsa (będąc spoza szeroko rozumianego IT) po raz pierwszy, ankietowani wskazali jako oczekiwane wynagrodzenie okolice 4300 zł netto. 

Na szczęście w rzeczywistości te kwoty są dwukrotnie wyższe, ponieważ to stanowisko wymaga doświadczenia oraz licznych umiejętności, o których więcej opowiemy później. Na klasycznej umowie o pracę (UoP) możecie liczyć na wynagrodzenie netto ok. 8000 zł. Więcej szczegółów znajdziecie w pogłębionym raporcie dla DevOpsów.

Natomiast jeśli prowadzicie własną działalność gospodarczą i rozliczacie się w formie B2B netto na fakturze inkasujecie ok. 17 000 zł netto miesięcznie.

Kwoty te oczywiście mogą być różnie zależnie od branży, wielkości firmy, miasta, w którym pracujecie i posiadanych umiejętności oraz doświadczenia. Zebraliśmy średnie zarobki na UoP zależnie od “poziomu wtajemniczenia” specjalisty ?‍♂️.

Co ciekawe, dopiero od mida/regulara przechodzicie na rozliczenia B2B. W przypadku DevOpsów - zarabiacie wtedy ok. 12 800 zł netto na fakturze, natomiast seniorzy ok. 20 000 zł. Powyższe kwoty ponownie uśredniliśmy, by dać Wam ogólny pogląd na sytuację. Natomiast w naszych ofertach pracy znajdziecie również takie, które przekraczają również 30 000 zł miesięcznie, zatem jeśli chcecie zarabiać więcej to wiecie co robić ? 

Wracając do kwestii doświadczenia, to w przypadku naszych ankietowanych średnio na stanowisku DevOpsa przepracowaliście prawie 7 lat. Aż 37% wskazało, że zmienia miejsce pracy rzadziej niż co 5 lat, natomiast 22 % co 2 lata. Jako przyczyny zmiany pracy 34% specjalistów IT wskazało przede wszystkim chęć rozwoju i samodoskonalenia. W dalszej kolejności uwzględniali wysokość pensji i zespół.

Co ciekawe — zapytani jakie główne czynniki wpływające na Waszą decyzję o zmianie pracy brać IT wskazała przede wszystkim:

 • wyższą pensję (88% specjalistów IT), 
 • możliwość rozwoju technicznego (43%),
 • pracę z nowymi technologiami (24%),
 • możliwość awansu (18%).


Znacie już średnie zarobki DevOpsów oraz staż pracy. Oczywiście to od inżyniera zależy, jakie wynegocjuje dla siebie warunki w danej firmie. Ale jak to mówią…


Czym na co dzień zajmuje się DevOps?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zajmują się wytworzeniem programu, jego rozwojem i wdrożeniem. Najczęściej możemy spotkać inżynierów DevOps w software house’ach, szykując produkty dla klientów zewnętrznych. Również poszukują ich do firm z branż związanych z e-commerce, tworzeniem portali internetowych, sektorem bankowym czy telekomunikacyjnym. 

Specjalista DevOps powinien mieć szerokie kompetencje w zakresie wytwarzania oprogramowania, repezytorium kodu, automatyzacji pipeline’ów CI/CD oraz znać narzędzia do tworzenia infrastruktury. Odpowiada za podejmowanie decyzji względem prowadzenia projektu, by zoptymalizować działania i skrócić czas wdrażania oprogramowania. Bardzo ważna jest też umiejętność przenoszenia projektów do rozwiązań chmurowych.


Powinien kierować się w pracy poniższymi zasadami:

 1. odpowiedzialność — za cały proces od pierwszej linijki kodu do finalnego produktu,
 2. dążenie do zakończenia projektu — działanie zgodnie z planem i wizją jego zakończenia,
 3. automatyzacja — usprawnienie każdego aspektu pracy całego zespołu,
 4. płynne wdrażanie zmian — niezależnie czy wynikają ze zmiany koncepcji, czy rozwiązywania problemów
 5. stałe testowanie — pozwala na wykrycie mniejszych błędów i stworzenie transparentnego kodu.
 6. zorientowanie na klienta,
 7. autonomiczne zespoły projektowe, które same organizują, jak osiągną postawiony cel.
 8. Agile — stosowanie tych założeń w praktyce


O wyzwaniach, jakie stoją przed DevOpsem, pisaliśmy w 2020 r. Czy według Was dużo się zmieniło? ?


Devops i technologie


Aż 65% ankietowanych wskazało, że programuje w Bashu/Shellu/Powershellu. Na drugim miejscu jest Python (46%), a zaraz za nim SQL z wynikiem 45%. Poza podium mamy już klasyki jak HTML, PHP i JavaScript. Zresztą przekonajcie się sami.

W zakresie systemu operacyjnego używanego przez DevOpsów przewagę zdobył Windows (☝️ wiedzieliście, że jest już dostępny Windows 11?), a dopiero gdzieś dalej Ubuntu i Red Hat/Centos.

Przejdźmy zatem do rozwiązań, jakich używacie na co dzień w pracy. Aż 74% ankietowanych preferuje rozwiązania chmurowe oraz serwery dedykowane.

W zakresie rozwiązań chmurowych niczym w sprintach maratończyków jak Usain Bolt prym wiedzie AWS, zapewne ze względu na jego wszechstronność. Kawałek za nim prawie łeb w łeb dopiero Azure oraz GCP. Również 20% wskazało, że w ogóle nie korzystają z chmur informatycznych — ciekawe, jakie projekty prowadzą ?

Skoro wiemy jakie rozwiązania preferujecie, czas przejść do narzędzi, z których najchętniej korzystają DevOpsi. Zdecydowanym zwycięzcom jest znany i lubiany wielorybek zwany Dockerem. Za jego pośrednictwem 86% inżynierów automatyzuje wdrażanie aplikacji oraz tworzy samodzielne kontenery.

Dla ułatwienia sobie życia wielu z Was korzysta z Kubernetesa. Wymaga on co prawda nieznacznego nakładu pracy, natomiast ułatwia zarządzanie wieloma procesami jednocześnie. Potwierdziło to aż 66% naszych ankietowanych. Alternatywnym rozwiązaniem z o wiele słabszym wynikiem szalonych 16% jest Docker Swarm.


Jak zostać DevOpsem?

Pozornie może wydawać się to łatwe z perspektywy lat doświadczeń jako programista, czy tak jest w praktyce? Niekoniecznie. Wymaga to połączenia wielu umiejętności i elementarnej wiedzy zarówno w zakresie programowania jak i rozwijania projektu. Historię trudnych początków w nowej roli DevOpsa opisywaliśmy w 2019 r. 

Oczywiście teraz mamy szeroki dostęp do certyfikujących kursów, które umożliwić podjęcie pracy w tej specjalizacji, a nawet studia podyplomowe. Mimo znacznego wsparcia nadal nie jest to popularna ścieżka rozwoju programistów, czego przykładem jest, chociażby nasze badanie IT, w którym tylko (a może aż) 9.9% ankietowanych zadeklarowało swoje stanowisko jako DevOps.

Reasumując, według nas to atrakcyjna posada, które wiąże się z licznymi wyzwaniami. Poznaliście główne zadania inżynierów DevOps, ich zarobki i narzędzia, na których pracują. Decyzję jednak, czy to jest dobra ścieżka kariery dla Was — musicie podjąć sami.

Dla DevOpsów, którzy już pełnią tę istotną funkcję pozostaje nam tylko trzymać kciuki, by poza wyzwaniami w pracy również towarzyszyła Wam świetna atmosfera i odpowiednie zarobki ?

<p>Loading...</p>