Bulldogjob
Bulldogjob

DevOps - praca i zarobki w Polsce w 2025

Sprawdź, ile zarabia w zależności od rodzaju umowy i stażu pracy specjalista DevOps, z jakimi językami programowania oraz technologiami pracuje na co dzień w 2025 roku.
6.05.20255 min
DevOps - praca i zarobki w Polsce w 2025

Termin DevOps powstał z połączenia angielskich słów "development" (rozwój) oraz "operations" (operacje). W praktyce oznacza to, że specjalista na tym stanowisku łączy obowiązki związane z procesami tworzenia oprogramowania i zarządzaniem infrastrukturą IT. Od specjalisty DevOps oczekuje się bardzo szerokiej wiedzy i umiejętności.

Jak pokazują dane Badania Społeczności IT 2025, do jego kluczowych codziennych zadań należą:

  • kodowanie (np. skryptów, infrastruktury jako kod – 93,7%),
  • automatyzacja procesów (93,1%),
  • monitorowanie i analiza infrastruktury/środowisk (84,6%),
  • utrzymanie infrastruktury IT (76,6%),

a także wsparcie techniczne, zarządzanie wydaniami i środowiskami czy dbanie o bezpieczeństwo. Do obowiązków często należy również wybór optymalnych rozwiązań technologicznych, konfiguracja środowisk projektowych i ciągłe usprawnianie wdrażanych procesów.

Ścieżka kariery DevOps rzadko jest pierwszym krokiem w IT. Zazwyczaj wymaga wcześniejszego doświadczenia w przynajmniej jednym obszarze IT (np. administracji systemami, programowaniu) oraz chęci rozwoju w wielu innych dziedzinach. Kluczowe jest zrozumienie roli automatyzacji w całym cyklu życia oprogramowania i zarządzaniu infrastrukturą. Niezbędne są umiejętności z zakresu programowania/skryptowania, znajomość systemów operacyjnych, narzędzi do konteneryzacji i orkiestracji, rozwiązań chmurowych, a także podstaw cyberbezpieczeństwa i administracji serwerami.

DevOps na polskiej arenie IT w 2025 roku

Wśród respondentów Badania Społeczności IT 2025, kategoria "Administrator IT / DevOps" stanowi 9,9% wszystkich specjalistów IT, co pokazuje niewielki wzrost w porównaniu z poprzednimi latami i potwierdza stabilną pozycję tej specjalizacji.

Jeśli chodzi o strukturę doświadczenia w tej grupie:

  • Juniorzy stanowią 12,9%
  • Specjaliści Mid / Regular to największa grupa – 40,4%
  • Seniorzy to 35,4%
  • Role liderskie (Tech Lead / Team Lead) to 8,9%

Przekłada się to również na lata doświadczenia – średnie doświadczenie dla Juniorów to 2,8 lat, dla specjalistów Mid wynosi 6,6 lat, dla Seniorów 13,6 lat, a dla Tech/Team Leadów 14,1 lat. To pokazuje, że DevOps często jest ścieżką dla osób z już ugruntowaną pozycją w branży.

Specjaliści DevOps/Admin najczęściej pracują w dużych organizacjach. Aż 35,9% jest zatrudnionych w firmach liczących ponad 5 000 pracowników, a kolejne 28% w przedsiębiorstwach zatrudniających 501-5 000 osób. Małe firmy (do 50 pracowników) zatrudniają jedynie 8,9% specjalistów z tej grupy.

Niezmiennie od lat utrzymuje się ogromna dysproporcja płci – mężczyźni stanowią 96% specjalistów DevOps/Admin. Może to wynikać z faktu, że stanowisko to często wymaga wieloletniego doświadczenia technicznego, a kobiety stosunkowo niedawno zaczęły na większą skalę wchodzić do bardziej technicznych ról w IT.

Warto również zauważyć, że praca DevOpsa często wiąże się z dużą dynamiką – aż 69,1% specjalistów z tej grupy obsługuje kilka projektów równocześnie (to dane łączone dla specjalizacji Devops oraz Admin).

Top technologie w pracy DevOps

DevOps musi sprawnie poruszać się w szerokim spektrum technologii. Przyjrzyjmy się, które z nich dominują w 2025 roku:

Języki programowania i skryptowe

Niekwestionowanym liderem pozostaje Python, używany przez 85,8% specjalistów DevOps. Jego wszechstronność i bogaty ekosystem bibliotek idealnie wpisują się w potrzeby automatyzacji i zarządzania infrastrukturą. Na kolejnych miejscach znajdują się SQL (29,1%) oraz Bash/PowerShell (24,3%), niezbędne do pracy z bazami danych i systemami operacyjnymi. Coraz częściej pojawiają się również Java (14,9%), JavaScript (14,9%) oraz Go (14,2%).

Wirtualizacja i konteneryzacja

Absolutnym standardem jest Docker, z którego korzysta 86,8% ankietowanych. Daleko za nim plasują się VMware (26,4%), VirtualBox (13,2%), Hyper-V (12,1%) oraz Proxmox (10,9%). Co ciekawe, prawie 10% deklaruje, że nie korzysta z tego typu narzędzi.

Rozwiązania infrastrukturalne

Technologie chmurowe są wykorzystywane przez zdecydowaną większość (81,7%) DevOpsów. Nadal jednak istotną rolę odgrywają rozwiązania On-premise (53,1%). Coraz popularniejsze stają się architektury Serverless (25,7%), a także tradycyjne serwery dedykowane (20,6%).

Orkiestracja kontenerów

Tutaj dominuje Kubernetes, używany przez 76% specjalistów. Warto jednak zauważyć, że aż 18,9% DevOpsów nie korzysta z narzędzi do orkiestracji. Inne, rzadziej stosowane opcje to Rancher (13,1%) czy Docker Swarm (5,7%).

Zarobki DevOps w 2025 roku

Szeroki zakres odpowiedzialności i wymaganych umiejętności przekłada się na atrakcyjne wynagrodzenie, które jednak znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia, doświadczenia i konkretnego stanowiska w ramach specjalizacji DevOps/Admin. Poniższe dane pochodzą z Badania Społeczności IT 2025.

Uwaga: W przypadku umowy o pracę (UoP), umowy zlecenia (UZ) i umowy o dzieło (UD) podane kwoty są kwotami netto („na rękę”). W przypadku kontraktu B2B są to kwoty netto na fakturze.

Zarobki Devops - wszystkie poziomy doświadczenia

  • Umowa o pracę (średnia) - 11 920 PLN
  • Umowa o pracę (mediana) - 11 300 PLN
  • Kontrakt B2B (średnia) - 25 927 PLN
  • Kontrakt B2B (mediana) - 25 000 PLN

Zarobki DevOps a poziom doświadczenia (seniority)

Kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość pensji jest poziom doświadczenia. Poniżej przedstawiono zarobki (średnie i mediany) dla stanowiska DevOps w podziale na juniorów, midów i seniorów w 2025 roku:

  • Junior DevOps:
    • UoP: Średnio 5 969 PLN / Mediana 6 000 PLN
    • B2B: Średnio 10 735 PLN / Mediana 10 000 PLN
  • Mid/Regular DevOps:
    • UoP: Średnio 9 445 PLN / Mediana 9 000 PLN
    • B2B: Średnio 19 364 PLN / Mediana 18 000 PLN
  • Senior DevOps:
    • UoP: Średnio 13 466 PLN / Mediana 12 500 PLN
    • B2B: Średnio 29 540 PLN / Mediana 28 000 PLN

Dane wyraźnie pokazują, że wzrost doświadczenia wiąże się ze znacznym wzrostem wynagrodzenia szczególnie na kontrakcie B2B, gdzie seniorzy mogą liczyć na zarobki bliskie 30 000 PLN netto na fakturze. Różnica między UoP a B2B jest znacząca na każdym poziomie seniority.

Podsumowanie

Teraz będziesz wiedzieć więcej o zarobkach w przypadku specjalistów DevOps i możesz ocenić, czy takie warunki Ci odpowiadają. Jeśli jesteś zainteresowany/a pracą z tą technologią, to zapoznaj się z ofertami pracy związanych z DevOpsem na Bulldogjob.pl.  

Gorąco zachęcamy do zapoznania się również z naszym Raportem płacowym, który aktualizowany jest na bieżąco i posiada oddzielne raporty dla większości specjalizacji. Sprawdź poniżej.

CODZIENNY RAPORT PŁACOWY 💲

Znajomość aktualnych realiów płacowych z pewnością pomoże Ci podejmować korzystne dla Ciebie decyzje zawodowe 👌🏻


Przeczytaj również:

<p>Loading...</p>