Bulldogjob
Bulldogjob

DevOps - praca i zarobki w Polsce w 2024

Sprawdź, z jakimi językami programowania oraz technologiami pracuje DevOps. Dowiedz się, ile zarabia w zależności od rodzaju umowy i stażu pracy.
10.05.20245 min
DevOps - praca i zarobki w Polsce w 2024

Termin DevOps powstał z połączenia dwóch innych – development oraz operations. Oznacza to, że specjalista na tym stanowisku wykonuje obowiązki związane z procesami operacyjnymi i rozwojem. Od specjalisty DevOps oczekuje się bardzo szerokiej wiedzy i umiejętności. Do jego obowiązków należą m.in.: automatyzacja środowiska deweloperów w celu przyśpieszenia procesu zarządzania stworzonym przez nich kodem, wybór najlepszych rozwiązań technologicznych dla powodzenia realizowanego projektu, konfiguracja środowiska projektowego i poprawa wydajności wdrażanych procesów. 

Jest to stanowisko stosunkowo nowe. Pojawiło się w roku 2009 i zostało wprowadzone przez Patricka Debois w Belgii. Ze względu na niedługi staż, znalezienie obecnie specjalisty z doświadczeniem w tym obszarze jest trudne, a zapotrzebowanie na DevOps jest spore.

DevOpsem nie zostaje się od tak. Specjalizacja wymaga doświadczenia w branży IT przynajmniej w jednym obszarze. Kluczowy jest też rozwój w kilku innych i świadomość roli, jaką pełni w procesach programowania i zarządzania projektami automatyzacja. Taka osoba musi posiadać umiejętności z zakresu programowania, cyberbezpieczeństwa, administracji serwerami i systemów operacyjnych.

DevOps na polskiej arenie IT

Wśród respondentów Badania Społeczności IT 2024 tylko 9,6% to Administratorzy i specjaliści DevOps (ze względu na metodykę badania, znajdują się w jednej kategorii). Na przestrzeni roku zmienił się udział procentowy DevOpsów w podkategorii Admin/Devops. W 2023 było ich 39%, teraz to 42,4% ankietowanych.

Doświadczenie w latach u specjalistów DevOps oraz Administratorów wynosi średnio ~8 lat i jest mniejsze tylko od doświadczenia Architektów IT oraz PM i PO. 

Jeśli chodzi o firmy, w których zatrudnieni są specjaliści DevOps/Admin, są to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa z zespołem liczącym ponad 5 000 pracowników. Wciąż przodują mężczyźni, których jest ponad 96%. Ta dysproporcja nie zmienia od lat, a wynika to najprawdopodobniej z tego, że praca na tym stanowisku wymaga wieloletniego doświadczenia. Wiemy zaś, że kobiety dopiero niedawno odważnie rozbiły mur enklawy IT, która była uznawana za typowo męskie środowisko. 

Top technologie w pracy DevOps

Skoro DevOpsi to tacy technologiczni wyjadacze i muszą ogarniać znacznie więcej niż programista czy tester, to przyjrzyjmy się bliżej konkretnym technologiom, z jakimi pracują. Jest tego dużo, ale oczywiście są takie, które przodują. 

Zacznijmy od języków programowania, z których korzystają oni najczęściej. Nie będzie zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu z wynikiem 73,9% znalazł się Python, który wyraźnie zostawił w tyle konkurencję. Aktualnie to jeden z najpopularniejszych języków programowania. W Raporcie z Badania Społeczności IT 2024 znalazł się na 3. miejscu, utrzymując pozycję z roku poprzedniego.

35,2% DevOpsów odpowiedziało, że korzysta ze SQL, a czołówkę zamyka Bash/PowerShell, którego używa 25,5% specjalistów. 

Jeśli zaś chodzi o narzędzia do wirtualiacji i konteneryzacji, to DevOpsi najchętniej sięgają po Docker. Jest to zdecydowany lider, ponieważ korzysta z niego 87,9% ankietowanych. Konkurenci raczej są bez szans – na drugim miejscu uplasował się VMware z wynikiem 22,7%, a na trzecim VirtualBox – takiej odpowiedzi udzieliło 14,6% badanych.  

DevOpsom obce nie są także technologie chmurowe. Wśród dostawców najczęściej w odpowiedziach pojawia się Azure – taką odpowiedź uzyskaliśmy od 57,4% badanych. Rok temu był to AWS z wynikiem 58%. W tym roku wskoczył na 2. miejsce z wynikiem 48.8%. Na trzecim jest GCP, z którego korzysta 21% ankietowanych. 

Do orkiestracji zdecydowana większość, co chyba nikogo nie zdziwi, korzysta z Kubernetesa. Tak odpowiedziało 75,9% ankietowanych. 

To, co jeszcze zasługuje na uwagę, to na pewno odsetek zautomatyzowanych konfiguracji w projektach, w których uczestniczą DevOpsi. Najwięcej specjalistów (31%) odpowiedziało, że to 51-75%. Na całkowitą automatyzację liczyć może 7,7% specjalistów. To o 1,1pp więcej niż w roku ubiegłym. 

Zarobki a rodzaj umowy 

Tak ogromny zakres obowiązków i umiejętności powinien wiązać się z odpowiednio wysoką płacą. Bardzo dużo zależy jednak od rodzaju umowy. Przyjrzyjmy się konkretom*.

*W przypadku zarobków na UoP mowa jest o kwocie na rękę, przy B2B są to kwoty netto na fakturze.

Specjaliści DevOps na umowie o pracę zarabiają średnio 10 332 . Na kontrakcie B2B mogą liczyć średnio na stawkę w wysokości 25 793 . Mediany to zaś kolejno 10 000 zł i 23 000 zł.

Zarobki a seniority 

Oczywiście wynagrodzenie nie jest uzależnione tylko od rodzaju umowy. Tak naprawdę kluczowe jest doświadczenie specjalistów. Im więcej lat pracujesz, tym więcej zarabiasz i to jest zdecydowanie gra fair play.

Umowa o pracę

Skupimy się w pierwszej kolejności na umowie o pracę. Średnie zarobki Inżyniera Devops w zależności od seniority na UoP wyglądają następująco:

 • Junior - 5 909 PLN
 • Regular / Mid - 9 244 PLN
 • Senior - 13 072 PLN

Mediana zarobków Inżyniera Devops w zależności od seniority na UoP:

 • Junior - 6 000 PLN
 • Regular / Mid - 9 000 PLN
 • Senior - 12 000 PLN

W każdym z punktów mowa o kwocie, jaką specjalista dostaje na rękę.

B2B

Przyjrzyjmy się, jak kwoty rozkładają się u samozatrudnionych. Średnie zarobki Inżyniera Devops w zależności od seniority na B2B:

 • Junior - 10 487 PLN
 • Regular / Mid - 19 421 PLN
 • Senior - 29 072 PLN

Mediana zarobków Inżyniera Devops w zależności od seniority na B2B:

 • Junior - 10 000 PLN
 • Regular / Mid - 18 000 PLN
 • Senior - 27 000 PLN

Gdzie szukać pracy?

Zarobki już znasz, teraz wystarczy tylko znaleźć swoją wymarzoną pracę. Oto oferty pracy dla specjalistów DevOps. Załóż też konto na Bulldogu, nawet jeśli teraz nie szukasz pracy. Na pewno Ci się przyda, jak zaczniesz się za nią rozglądać!

Aby dowiedzieć się więcej o zarobkach, pracy i technologiach, sprawdź Raport z Badania Społeczności IT 2024.

OFERTY PRACY DEVOPS


Przeczytaj również:

<p>Loading...</p>