Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
1.08.20236 min
Bulldogjob

Bulldogjob

DevOps - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, z jakimi technologiami pracuje DevOps i ile zarabia w zależności od rodzaju umowy i stażu pracy. Dowiedz się, jak wygląda zapotrzebowanie na tych specjalistów na polskim rynku IT i czy masz szansę na rozwój w tym kierunku.

DevOps - praca i zarobki w Polsce

Termin DevOps powstał z połączenia dwóch innych – development oraz operations. Oznacza to, że specjalista na tym stanowisku wykonuje obowiązki związane z procesami operacyjnymi i rozwojem. Od specjalisty DevOps oczekuje się bardzo szerokiej wiedzy i umiejętności. Do jego obowiązków należą m.in.: automatyzacja środowiska deweloperów w celu przyśpieszenia procesu zarządzania stworzonym przez nich kodem, wybór najlepszych rozwiązań technologicznych dla powodzenia realizowanego projektu, konfiguracja środowiska projektowego i poprawa wydajności wdrażanych procesów. 

Jest to stanowisko stosunkowo nowe. Pojawiło się w roku 2009 i zostało wprowadzone przez Patricka Debois w Belgii. Ze względu na niedługi staż, znalezienie obecnie specjalisty z doświadczeniem w tej specjalizacji jest trudne, a zapotrzebowanie na DevOps z każdym kolejnym rokiem wzrasta. Dla speców z tego obszaru to dobra wiadomość, ale obawy pojawiają się u właścicieli firm, którzy ich szukają, po prostu może być problem z ich znalezieniem, szczególnie że są coraz bardziej rozchwytywani.

DevOpsem nie zostaje się z ulicy, ponieważ ta specjalizacja wymaga doświadczenia w branży IT przynajmniej w jednym obszarze. Kluczowy jest też rozwój w kilku innych i świadomość roli, jaką pełni w procesach programowania i zarządzania projektami automatyzacja. Na pewno DevOps musi posiadać umiejętności z zakresu programowania, cyberbezpieczeństwa, administracji serwerami i systemów operacyjnych. Jak można jednak wnioskować na podstawie danych z Raportu z Badania Społeczności IT 2023, DevOpsów na polskim rynku nie przybywa, a nawet jest ich nieznacznie mniej. Zdecydowanie przodują w IT programiści, a za nimi testerzy. Dopiero trzecie miejsce zajmują Administratorzy i DevOpsi.  

DevOps na polskiej arenie IT

Obecnie wśród ponad 7270 respondentów biorących udział w Badaniu Społeczności IT 2023 jest tylko 10% Administratorów i DevOpsów, podczas gdy rok temu było ich 11%. To nieznaczny spadek, ale jednak zauważalny, tym bardziej że coraz więcej mówi się o ogromnym popycie na tych specjalistów, którego nie są w stanie wypełnić specjaliści IT – w firmach wciąż brakuje DevOpsów.

Ze względu na to, że w badaniu wzrosła liczba seniorów w stosunku do roku ubiegłego, to większe jest też średnie doświadczenie w latach specjalistów. Jeśli chodzi o DevOps, to obecnie wynosi ono 8,9 lat i jest mniejsze tylko od doświadczenia architektów IT. 

Co ciekawe, na przestrzeni roku nie zmieniła się również liczba DevOpsów w stosunku do administratorów. Podobnie, jak w 2022 roku jest ich 39%, czyli najwięcej w tym obszarze. Wynika to zapewne z ich wszechstronnych umiejętności, chociaż należy zauważyć, że sukcesywnie gonią ich administratorzy systemowi, których w tym roku jest już o 2% więcej niż w roku ubiegłym, dokładnie 38%. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym roku te dwa stanowiska się zrównają. 

Jeśli chodzi o firmy, w których zatrudnieni są DevOpsi, są to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa z zespołem liczącym ponad 10 000 pracowników. Wciąż przodują mężczyźni, których jest 94% w stosunku do 5,8% kobiet. To ogromna dysproporcja, która nie zmienia się już od wielu lat. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że praca na tym stanowisku wymaga wieloletniego doświadczenia. Jak jednak wiemy, kobiety dopiero niedawno odważnie rozbiły mur enklawy IT, która była uznawana za typowo męskie środowisko. To na szczęście się zmienia, ale wymaga czasu. 

Top technologie w pracy DevOps

Skoro DevOpsi to tacy technologiczni wyjadacze i muszą ogarniać znacznie więcej niż programista czy tester, to przyjrzyjmy się bliżej konkretnym technologiom, z jakimi pracują. Jest tego dużo, ale oczywiście są takie, które przodują. 

Zacznijmy od języków programowania, z których korzystają oni najczęściej. Nie będzie zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu z wynikiem 78% znalazł się Python, który wyraźnie zostawił w tyle konkurencję. Aktualnie jest to najpopularniejszy język programowania, co potwierdza m.in. TIOBE. W naszym Badaniu Społeczności IT 2023 znalazł się na 3 miejscu, awansując o jedno miejsce w stosunku do roku poprzedniego. 34% DevOpsów odpowiedziało, że korzysta ze SQL, a czołówkę zamyka Bash/PowerShell, którego używa 23% specjalistów. 

Jeśli zaś chodzi o narzędzia do wirtualiacji i konteneryzacji, to DevOpsi najchętniej sięgają po Docker. Jest to zdecydowany lider, ponieważ korzysta z niego 86% ankietowanych. Konkurenci raczej są bez szans – na drugim miejscu uplasował się VMware z wynikiem 26%, a na trzecim VirtualBox – taką odpowiedź udzieliło 20% badanych. Tutaj więc nie ma zaskoczenia. 

DevOpsom obce nie są także technologie chmurowe. Muszą być w nich dobrze obeznani, ponieważ nie jest tajemnicą, że świat zmierza ku globalnej cyfryzacji i coraz więcej procesów odbywa się w wirtualnej rzeczywistości. Nowoczesne narzędzia do zarządzania danymi przyśpieszają i usprawniają procesy biznesowe, a Cloud zdecydowanie temu sprzyja. W przypadku dostawców chmur dla DevOpsów najczęściej pojawia się AWS – taką odpowiedź uzyskaliśmy od 58% badanych. Na drugim miejscu z wynikiem 48% znalazł się Azure, a na trzecim GCP, z którego korzysta 27% ankietowanych. 

Potwierdzają to kolejne wyniki. DevOpsi zostali zapytani, z jakich rozwiązań korzystają najczęściej. 83% odpowiedziało, że są to rozwiązania chmurowe. Na podium znalazły się jeszcze on-premise i serwery dedykowane. 

To, co jeszcze zasługuje na uwagę, to na pewno odsetek zautomatyzowanych konfiguracji w projektach, w których uczestniczą DevOpsi. Najwięcej specjalistów odpowiedziało, że to 51-75%, a zatem więcej niż połowa wszystkich konfiguracji. Na całkowitą automatyzację liczyć może 6,6% specjalistów. 

Zarobki a rodzaj umowy 

Wydaje się więc, że tak ogromny zakres obowiązków wymaga odpowiednio dobrej płacy. Bardzo dużo zależy jednak od rodzaju umowy. Zatrudnieni na umowę o pracę są w połowie rankingu zarobków wszystkich specjalistów IT. Zarabiają średnio 10 166 zł. Na kontrakcie B2B jest znacznie lepiej, mogą oni liczyć na stawki zbliżone do architektów IT. Ich średnie wynagrodzenie wynosi 26 065 zł. 

Wciąż jednak są DevOpsi zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę lub dzieło. Oni mogą liczyć na najniższe zarobki. Z raportu wynika, że zarabiają ok. 9 721 zł. 

Zarobki a seniority 

Oczywiście wynagrodzenie nie jest uzależnione tylko od rodzaju umowy. Tak naprawdę kluczowe jest doświadczenie specjalistów. Im więcej lat pracujesz, tym więcej zarabiasz i to jest zdecydowanie gra fair play. Juniorzy DevOps zatrudnieni na umowę o pracę mogą się spodziewać zarobków w wysokości 6 037 zł, czyli prawie o 1 500 zł więcej, niż dostają administratorzy systemowi. Na stanowisku mid zarobki wzrastają o ponad 3000 zł, z kolei na kontrakcie B2B można wyciągnąć średnio 19 744 zł. Najwięcej naturalnie dostają seniorzy. Na umowę o pracę jest to stawka w wysokości 13 505 zł, a na kontrakcie B2B średnio 31 076 zł, czyli nawet więcej, niż zarabiają architekci IT. Warto więc się rozwijać w tym kierunku i zbierać doświadczenie, bo o taką płacę trudno na innych stanowiskach w branży IT. 

Gdzie szukać pracy?

Wiesz już to, co najważniejsze – czego oczekuje się od DevOpsa, jakie są jego obowiązki i ile zarabia. Ofert pracy na to stanowisko nie brakuje, o czym się przekonasz, zaglądając tutaj. Firmy poszukują zarówno doświadczonych seniorów, jak i juniorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę jako DevOpsi. Jest, w czym wybierać. 

Aby aplikować, wystarczy założyć konto na Bulldogu. Potrzebować będziemy kilku Twoich danych, a ich uzupełnienie nie zajmie Ci więcej niż kilka minut, może nawet będziesz szybszy.

Podsumowanie

Fokus na DevOpsów na rynku pracy wciąż jest duży i nie zapowiada się, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. To specjaliści, od których oczekuje się dużo, ale wynagrodzenie jest adekwatne do ich umiejętności. Problemem jest mała liczba specjalistów o takich kompetencjach. To luka na rynku IT, którą na chwilę obecną naprawdę warto uzupełnić. Można wtedy wynegocjować całkiem niezłe warunki pracy, szczególnie jeśli zabłyśniesz swoją wiedzą i umiejętnościami.   

<p>Loading...</p>