6.10.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Developerzy pracują ze 100 razy większą ilością kodu niż 10 lat temu

Ponad połowa developerów, którzy wzięli udział w badaniu od Sourcegraph, przyznaje, że ilość kodu w ich organizacji jest ponad 100 razy większa, niż 10 lat temu.

Developerzy pracują ze 100 razy większą ilością kodu niż 10 lat temu

Badanie zasponsorowane przez Sourcegraph, czyli firmę dostarczającą narzędzie do review kodu pod kątem błędów, sugeruje, że developerzy są teraz o wiele bardziej obciążeni pracą niż 10 lat temu. 51% przebadanych programistów twierdzi, że ilość kodu w ich organizacji jest ponad 100 razy większa niż dekadę temu, a jak widać poniżej, 18% respondentów przyznało, że kod, z którym się mierzą w swojej firmie, jest aż o 500 razy większy, niż kiedyś. 


Taki wynik z pewnością nie zaskoczy specjalistów w branży IT. Innym natomiast pokazuje, jak ciężko pracują teraz programiści. Warto tutaj zaznaczyć, że w badaniu wzięło udział 500 developerów z Ameryki Północnej, a każdy z uczestników pracował w firmie, która zatrudniała ponad 200 programistów. 

To jednak nie koniec - z badania da się wyciągnąć jeszcze więcej. Developerzy twierdzą, że muszą mierzyć się z o wiele bardziej różnorodnymi aspektami swojej pracy, niż kiedykolwiek. Ponad 60% badanych wskazuje na duże zmiany w takich obszarach, jak architektura, urządzenia, użycie kodu open source, czy liczba platform, na których pracują.


Żeby tego było jeszcze mało, to zdecydowana większość z nich, bo aż 92% twierdzi, że wymaga się od nich o wiele szybszej pracy niż kiedyś — presja, aby wypuszczać oprogramowanie, znacznie się zwiększyła w ciągu ostatnich 10 lat.


Jak możemy przeczytać w badaniu, oprogramowanie wspiera biznes. A jeżeli biznes staje się coraz większy i bardziej złożony, to większa i bardziej złożona staje się też praca ludzi dostarczających software. Powyższą tezę potwierdziło 77% uczestników badania.


Konieczność pracy z większą ilością kodu stawia przed developerami wiele wyzwań i wystawia ich na nowe problemy, również na poziomie personalnym. Aż 88% przebadanych programistów przyznało, że każdy nowy release oprogramowania jest dla nich w jakiś sposób stresujący. 

96% specjalistów od kodu przyznaje natomiast, że wydanie oprogramowania jest dla nich emocjonalne: 62% twierdzi, że odczuwa satysfakcję (co brzmi dobrze), ale niestety aż 58% odczuwa stres, a nawet strach. Co ciekawe, większość developerów mówi, że teamy boją się wprowadzać zmian w kodzie, aby nie popsuć zależności.


W badaniu możemy również przeczytać, że obecne narzędzia nie są dostosowane do pracy z tak dużą ilością kodu. Edytory oraz środowiska IDE zostały zbudowane dla programistów, którzy pracują nad jednym repozytorium — teraz jednak trzeba ze sobą współpracować na ogromną skalę. 

Co więcej, konkurencja między firmami stała się o wiele bardziej zacięta, co również wymaga szybszej i bardziej produktywnej pracy. 85% specjalistów od kodu twierdzi niestety, że dzisiejsze narzędzia nie są w ogóle do tego przystosowane, co prawdopodobnie mocno utrudnia pracę. Żeby tego było mało, to aż 99% przebadanych przyznało, że przydałoby im się więcej możliwości na przeszukiwanie kodu firmowego.

To wszystko brzmi dosyć pesymistycznie, zwłaszcza że, podobnie jak w przypadku Big Data, już pewnie na dobre weszliśmy w erę określaną jako Big Code — oprócz tego, że kodu jest więcej, to języki programowania są o wiele bardziej złożone, aby dostosować się do obecnych wymagań. Wszystko jest generalnie większe i szybsze niż kiedyś. 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym, jak badanie wygląda w całości, to można je pobrać tutaj. Zostało ono przeprowadzone przez Dimensional Research.

<p>Loading...</p>