Neuroróżnorodność w miejscu pracy
9.09.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Monocraft – darmowa czcionka dla programistów inspirowana Minecraftem

Nowa efektowna czcionka Monocraft może okazać się strzałem w dziesiątkę w zastosowaniach programistycznych, choć nie tylko.

Monocraft – darmowa czcionka dla programistów inspirowana Minecraftem

Dobrych darmowych czcionek nigdy za wiele. A jeszcze lepiej, gdy chodzi o czcionkę o stałej szerokości, którą developerzy mogą z powodzeniem wykorzystać w edytorach, zintegrowanych środowiskach programistycznych czy konsolach. Do tej grupy zaliczymy opublikowaną właśnie czcionkę Monocraft.

Monocraft została zaprojektowana przez Idreesa Hassana, który sam jest programistą, ale też… zapalonym graczem w Minecrafta. Jak twierdzi w rozmowie z Benj Edwardsem z Ars Technica, to właśnie wykorzystywana w grze czcionka zainspirowała go do stworzenia własnej. Przyświecało mu proste założenie – wzorując się na czytelności i pewnym uroku fontów stosowanych w Minecrafcie, chciał on w ramach pierwszych eksperymentów z projektowaniem czcionek stworzyć własną, którą będzie mógł wykorzystywać podczas kodowania.Czcionka opracowana przez Hassana nie jest bynajmniej kalką tej stosowanej w Minecrafcie – na drodze do dostosowywania jej do wymogów programistycznych autor popracował na kerningiem, wielkością „pikseli”, ale też wprowadził usprawnienia prowadzące do bardziej widocznych różnic pomiędzy podobnymi znakami, np. wyraźniej zostały zarysowane różnice pomiędzy małym „l” i dużym „I”.

Efekt jest bardzo interesujący i od razu budzi skojarzenia z epoką gier 8-bitowych czy coraz popularniejszą w ostatnim czasie grafiką pixelartową. Czcionka udostępniania jest jako OpenType i można z niej korzystać zarówno na Windowsie, jak i Linuksie, jak i macOS-ie. Monocraft dostępny jest całkowicie za darmo (licencja SIL Open Font License 1.1) w githubowym repozytorium Hassana.

Wszystkim tym, którym wzorowana na Minecrafcie czcionka nie przypadła do gustu, warto przypomnieć o udostępnionej już jakiś czas temu przez Microsoft czcionce Cascadia-code. Jest to najnowszy krój Microsoftu adresowany do programistów, który zdążył już zdobyć spore uznanie między innymi ze względu na nowoczesny wygląd i obsługę ligatur. Podobnie jak Monocraft jest ona dostępna bezpłatnie.

<p>Loading...</p>