Czym zajmuje się Digital Advisor - czyli IT bez kodowania
Zarządzanie realizacją projektów transformacyjnych w organizacjach na całym świecie wymaga wiedzy eksperckiej oraz umiejętności i chęci do pracy z klientem, aby dostarczać usługi najwyższej jakości.
Wszystkie te cechy definiują pracowników na stanowisku Digital Advisor (DA), którzy wraz z dedykowanym zespołem stawiają czoła coraz to bardziej wymagającym wyzwaniom projektowym. Dowiedz się, z czym dokładnie wiąże się ich praca i jak osiągają swoje wyniki.
Wraz z pojawieniem się nowych ról i niemal pięciokrotnym powiększeniem zespołu nasz sposób pracy i zakres zadań na danych stanowiskach przeszły prawdziwą ewolucję. Pomimo tych zmian pewne aspekty nie uległy zmianie.
Kluczem do sukcesu niezmiennie jest przyjmowanie pełnej odpowiedzialności za pracę wykonywaną na rzecz klientów. Zdobywane w jej trakcie doświadczenie umacnia nas w przekonaniu, że samo „dowiezienie” projektu to za mało.
Technologia ma wspierać organizacje w zmaganiach ze złożonością procesów i zmiennością otoczenia. Z biznesowego punktu widzenia, najważniejsze staje się wytyczenie odpowiedniej ścieżki zmiany, czyli doboru trafnego rozwiązania przy optymalnych kosztach.
Naszym zadaniem jest pomoc klientowi w podejmowaniu tych właśnie decyzji.
Nieprzypadkowo zatem przypisaliśmy tak ważną rolę Digital Advisorom, których rolę w działaniach projektowych i biznesowych opiszę w tym artykule.
Czym zajmuje się Digital Advisor?
Digital Advisorzy to zaufani partnerzy klienta. Partnerstwo budują na zrozumieniu jego perspektywy, aspiracji, natury problemu, z jakim się mierzy i rezultatu, którego oczekuje.
To otwiera im drogę do przełożenia wyzwania biznesowego na rozwiązanie technologiczne, które dostarczy klientowi jak największej wartości.
Przyjmują szeroki punkt widzenia, antycypują kolejne kroki i potrzeby. Proponują adekwatne działania i usługi, na przykład usługi zarządzane, dzięki którym są w stanie zapewnić osiągnięcie obiecanych korzyści.
Ich misją jest wykorzystanie technologii Microsoft, aby umożliwić ludziom w organizacjach skupienie się na najbardziej wartościowych zadaniach.
Spełnienie tych założeń wiąże się z posiadaniem szerokiego zakresu kompetencji, w tym:
- wiedzy technicznej,
- umiejętności zarządzania projektami,
- rozumienia kontekstu biznesowego,
- zdolności wywierania wpływu oraz ukierunkowywania działań zespołów projektowych i klientów.
Jak zostać Digital Advisorem?
Digital Advisorzy są częścią jednostki biznesowej, którą nazywamy Domeną. Skupia ona ekspertów wyspecjalizowanych w takich obszarach jak na przykład cyberbezpieczeństwo, infrastruktura czy rozwój aplikacji.
Pracownicy na tym stanowisku rozwijają się, poszerzając swój zakres odpowiedzialności w ramach Domeny, a ich ścieżka kariery oferuje wiele możliwości.
ROLA INDYWIDUALNA
Prowadzi przez kolejne szczeble rozwoju od Associate DA do Senior DA.
W dużym uproszczeniu polega ona na zwiększaniu skali działania (wielkość i złożoność prowadzonych projektów) oraz poziomu zaangażowania w bezpośrednie relacje z klientami (rozwój biznesu).
ROLA LIDERA
Jest to ciekawa, choć wymagająca ścieżka, która przynosi dodatkową odpowiedzialność za rozwój zespołu i portfel projektów.
Ważnym zadaniem jest wsparcie zdobywających doświadczenie kolegów i koleżanek oraz mentoring przyszłych Digital Advisorów.
ROLA LIDERA BIZNESOWEGO
To na nim spoczywa największy zakres odpowiedzialności.
Pracownicy na stanowisku DA Business Lead planują i realizują strategiczny rozwój Domeny i jej klientów. Funkcję tą charakteryzują cele biznesowe, odpowiedzialność za wzrost kompetencji i skali działania całych zespołów.
Jak rozwijać się w roli Digital Advisora?
Poszerzanie kompetencji wspiera szereg działań, w tym narzędzie w postaci indywidualnego budżetu edukacyjnego, z którego finansowane są m.in. szkolenia.
W stawianiu kolejnych kroków na ścieżce kariery pomaga przede wszystkim doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektów, pracy w gronie ekspertów oraz z klientami z różnych sektorów i kultur biznesowych.
Digital Advisorzy wykorzystują je skutecznie w przeprowadzaniu przełomowych transformacji w firmach, z którymi współpracują. To właśnie dzięki doświadczeniu są w stanie umiejętnie doradzić, co przyniesie korzyści, a czego należy unikać.
Jakie możliwości czekają na mnie w firmie Predica?
W naszej firmie wyznajemy zasadę, że „dobrze zrobione” jest lepsze niż „najlepiej opowiedziane”.
Nie zadowalają nas działania czysto konsultingowe, kojarzące się z generowaniem kolejnego stosu dokumentacji. Naszym celem jest przeprowadzenie realnych zmian.
Aby lepiej zobrazować dostępne opcje rozwoju zawodowego, przygotowałem dla Ciebie krótką infografikę.
Zanim jednak na nią spojrzysz, pamiętaj – Twoja ścieżka kariery w Predica nie musi prowadzić jedynie do stanowiska Digital Advisor!
Ścieżki kariery w Predica — kliknij, by powiększyć.
Dzień z życia Digital Advisora
Możliwe, że w tym miejscu mojego artykułu, wciąż nie jesteś pewien, czy Digital Advisor to rola wpisująca się w Twoje zawodowe aspiracje.
Twoje wątpliwości postaram się rozwiać za pomocą opisu typowych zadań osoby w tej roli.
Przykładowe zadania na stanowisku Digital Advisor - kliknij, aby powiększyć.
* Project Owner – rola w projekcie związana z odpowiedzialnością za koordynację i realizację prac
** Engagement Manager – rola w projekcie związana z odpowiedzialnością za relację z klientem i wywiązanie się z warunków kontraktu
Czy każdy dzień wygląda tak samo?
Nie! Faktyczny czas poświęcony na określone zadania jest zmienny, zależny od sytuacji w projektach czy bieżących celach zespołu.
W jednym miesiącu jako Digital Advisor możesz być mniej zaangażowany w realizację kolejnych etapów prac, a skupisz się bardziej na działaniach sprzedażowych i rozwoju umiejętności poprzez udział w szkoleniach.
W kolejnym możesz nie mieć czasu na udział w trzydniowej konferencji, za to rozwiniesz się realizując zadania związane ściśle z prowadzonymi projektami.
Warto również pamiętać, że poszczególne działania będą inne od zakresu zadań osób na takich stanowiskach jak Associate Digital Advisor czy Consulting Business Lead, którzy również pracują w obszarze Digital Advisory.
Czy Digital Advisor może pełnić rolę Project Ownera?
Digital Advisor to rola organizacyjna, otwarta na kandydatów, poszukujących odpowiedzialności i możliwości rozwoju opisanych powyżej. Jedną z tych odpowiedzialności jest pełnienie roli Project Ownera w ramach konkretnego projektu.
Project Owner to termin, który ukuliśmy na potrzeby opisania zakresu zadań łączącego w sobie typowe aktywności wykonywane przez Project Managera, czyli wykonanie zakresu prac (często w ściśle określonym budżecie i czasie) i Product Ownera, który dostarcza wartość biznesową.
W wielu projektach realizowanych przez Predica rolę tę pełnią właśnie osoby na stanowisku Digital Advisora.
Współpracując z klientem i prowadząc prace zespołu, wykorzystują swoją techniczną wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania projektem.
Są tak zwanymi właścicielami projektu, obecnymi na każdym etapie prac od rozpisania zakresu po terminowe przekazanie gotowego rozwiązania w założonym budżecie.
I chociaż może wydawać się to oczywiste, dane z rynku mówią o tym, że statystycznie 30-50% projektów nie spełnia tych kryteriów (zakres, czas, budżet).
Rozległa wiedza techniczna z różnych dziedzin, doskonałe umiejętności organizacyjne i zrozumienie kontekstu biznesowego umożliwiają Project Ownerom uzyskanie znacznie lepszych wyników.
Około 90% projektów dostarczanych przez Predica osiąga założone parametry.
Liczy się skuteczność
Digital Advisorzy niezmiennie dążą do realizacji fundamentalnego celu, jakim jest pomaganie firmom i ich pracownikom skupić się na wartościowych zadaniach.
Jakie kroki podejmują, aby to osiągnąć?
Wdrażamy nasze plany w życie i uczymy klientów, jak sami mogą efektywnie realizować projekty z wykorzystaniem odpowiednich technologii, prowadząc do przełomowych zmian w ich organizacjach i w sposobie pracy.
Liczę na to, że ten artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć rolę Digital Advisorów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, możesz śmiało do nas napisać.
I oczywiście nie zapomnij sprawdzić, na jakie stanowiska aktualnie rekrutujemy.
Podsumowanie:
- Misją Digital Advisorów jest dokonanie transformacji w firmach przy użyciu odpowiednich technologii.
- Wraz z zespołami projektowymi Digital Advisorzy pracują nad zapewnieniem najwyższej wartości dla klientów.
- Pracownicy w Predica mogą objąć stanowisko Digital Advisora w ramach wyznaczonej ścieżki rozwoju.
- Digital Advisorzy mogą również przyjmować rolę Project Ownera.
- Klienci są w bezpośrednim kontakcie z Digital Advisorami w sprawach związanych z prowadzonymi projektami.