Javin Paul
Javin PaulSoftware Architect / Blogger @ Infotech

Czy w 2022 nadal trzeba pisać 80 znaków na linijkę kodu?

Poznaj opinię pewnego programisty na temat umieszczania w obecnych czasach maksymalnie 80 znaków na linijkę kodu.
18.03.20223 min
Czy w 2022 nadal trzeba pisać 80 znaków na linijkę kodu?

Jedną z najstarszych praktyk kodowania jest zachowywanie 80 znaków na linijkę kodu. Wielu z nas ślepo za tym podąża, ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego taka praktyka w ogóle powstała? Myślę, że po to, aby kod był bardziej czytelny - zwłaszcza w erze małych monitorów. W taki sposób cała treść zmieści się na stronie. Zasada ta może nawet sięgać ery kart dziurkowanych - miały one 80 kolumn szerokości. 

W tamtych czasach jak najbardziej miało to sens. A jak to wygląda dzisiaj?

Żyjemy w czasach, w których większość developerów ma duże monitory, które pomieszczą nawet 180 znaków. Czy zasada ta nie sprawia zatem, że sporo miejsca się marnuje? Co więcej, pisząc 80 znaków na linijkę, Twój kod może wyglądać na dłuższy, niż w rzeczywistości jest.

Po raz pierwszy spotkałem się w ogóle z czymś takim podczas lektury Oracle Code Conventions dla Javy - dokumentu, który ostatnio aktualizowano 20 kwietnia 1999. W sekcji Indentation możemy przeczytać:

4.1 Długość linii kodu
Unikaj pisania linijek dłuższych niż 80 znaków - wiele terminali i narzędzi nie jest w stanie ich dobrze obsłużyć.
Uwaga: Przykłady w dokumentacji powinny być jeszcze krótsze - nie więcej niż 70 znaków na linijkę. 


Źródło:
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/documentation/codeconventions-136091.html#248

Jeśli dobrze zrozumiałem, celem jest tutaj spójność. Kiedyś myślałem, że trzymanie się tej zasady nie jest aż tak istotne. Muszę jednak przyznać, że czytanie kodu źródłowego napisanego przez różnych ludzi bez konieczności dostosowywania rozmiaru okna to coś naprawdę fajnego. 

A więc: spójna szerokość wszystkich kolumn pomaga w czytaniu kodu.

Zdałem sobie jednak sprawę, że marnujemy tym samym mnóstwo miejsca. Sam pracowałem na dużych monitorach (np. LG 32MP58HQ-P 32-Inch IPS Monitor z możliwością dzielenia ekranu) i 80 znaków w każdej kolumnie to jednak za mało. Ja sam piszę 120 znaków na linijkę, chyba że projekt, nad którym pracuję, ma już ustaloną szerokość kolumn. Wtedy staram się podporządkować dla dobra spójności. 

Często też słyszę, że 80 pomaga, gdy pracujemy w kilku plikach naraz (głównie w VIM, lub w którymś z ich IDE - np. Eclipse lub IntelliJ IDEA). Co więcej, jeśli korzystasz ze standardowej szerokości, to zmieścisz kilka plików na jednym ekranie, co umożliwia porównywanie ich linijka po linijce - to duża korzyść. 

Możesz nawet przeprowadzić trójstronną inspekcję scalania na jednym ekranie bez konieczności przewijania na boki. Nawiasem mówiąc, nie należy tutaj jednak za bardzo skracać linijek. Rozumiem, że spójne kolumny pomagają w czytaniu kodu, ale nie ma w sumie znaczenia, czy mają one 80, czy 120 znaków.

Podsumowując, spójność jest ważna, ale 80, czy nawet 100 znaków to zdecydowanie za mało. Większości programistów zapewne wystarczy 120, a nawet 150. Nasze współczesne monitory pomieszczą pewnie więcej. 

Coś takiego sprawia, że kod jest o wiele bardziej czytelny, ponieważ (jak dla mnie) znacznie trudniej jest odczytać krótki wiersz niż mieć wszystko w jednym. Oczywiście to tylko preferencja.

A Wy co myślicie? Którego standardu używacie?


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>