Kim jest GIGer
Cenisz sobie elastyczność? Lubisz pracować na własnych zasadach, dlatego masz swoją jednoosobową działalność gospodarczą? Pracujesz dla kilku firm jednocześnie?
Prawdopodobnie jesteś GIGerem. Sprawdź, dlaczego taki model pracy zyskuje na popularności.
Kim jest GIGer?
To pracownik, który porzucił pracę na etacie i lojalność wobec jednego pracodawcy. Zazwyczaj to freelancer świadczący usługi dla kilku firm, zgodnie z własnym harmonogramem pracy. GIGer jest spolszczoną nazwą GIGgera (ang. GIG workera)
Statystycznie GIGerem jest mężczyzna w wieku 25-44 lata, który mieszka w większym mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jako freelancer działa w branży IT, marketingu, finansów lub działa jako konsultant.
Źródło: Raport EY & GIGLIKE | To GIG or not to GIG? GIG well!
GIGerzy preferują pracę zdalną lub hybrydową. Nie ograniczają się do swojego miasta zamieszkania, dlatego mają klientów zarówno z polski, jak i całego świata.
W ramach swojej jednoosobowej działalności gospodarczej zazwyczaj wybierają do rozliczeń skalę podatkową.
Skąd rosnąca popularność trendu?
Według naszego Badania Społeczności IT 2022 najważniejszymi kryteriami dla specjalistów IT przy wyborze firmy jest poziom zarobków, elastyczność pracy i atmosfera w firmie.
Kliknij, by powiększyć.
Podczas pandemii pracownicy nauczyli się łączyć życie zawodowe z osobistym. Rosnąca popularność workation zachęca kolejnych specjalistów do porzucenia korporacyjnego etatu i wyruszenie w świat. Więcej o nomadach cyfrowych pisałam tutaj.
Według raportu EY “Przedsiębiorstwa w Polsce wobec pandemii COVID-19” w styczniu 2022 już 36% pracodawców przyznało, że ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów.
Braki kadrowe nie zawsze uda się zapełnić. Stale rośnie liczba publikowanych w sieci ofert pracy — mimo dużej puli kandydatów, coraz mniej z nich spełnia wymagania firmy. Dlatego pracodawcy coraz częściej będą korzystać z usług GIGerów.
Czy warto zostać GIGerem?
- Ty dyktujesz warunki, wybierasz projekty i negocjujesz czas realizacji projektu,
- samodzielnie ustalasz priorytety,
- możesz prowadzić kilka projektów niezależnych firm jednocześnie,
- Ty ustalasz wynagrodzenie — więcej pracodawców płaci lepiej,
- budujesz swoje portfolio, jako niezależny ekspert.
Źródło: Raport EY & GIGLIKE | To GIG or not to GIG? GIG well!
Zazwyczaj GIGerzy wybierają poza niezbędnym sprzętem do pracy jako dodatkowe benefity opiekę zdrowotną, szkolenia i ubezpieczenie na życie.
GIGekonomia
Tak nazywany jest model współpracy pomiędzy firmą, a GIGerem. Oczywiście część pracodawców ze względu na koszty utrzymania pracownika wymusza przejście na B2B, natomiast dotyka to zaledwie 20% GIGerów.
Źródło: Raport EY & GIGLIKE | To GIG or not to GIG? GIG well!
Obecnie najwięcej GIGerów pracuje w USA, natomiast w ostatnich latach obserwujemy analogiczny wzrost w Wielkiej Brytanii i zapewne niedługo także w Polsce.
Czy co 5 polak aktywny zawodowo w 2025 r. będzie GIGerem? Przekonamy się niebawem :)