21.10.20213 min

Redakcja Bulldogjob

Czego pragną programiści? Konkurs

Zamiast wróżyć z fusów czy szukać inspiracji w magicznej kuli - odpowiedź na pytania z ankiety i wskaż pracodawcom jak powinna wyglądać Wasza współpraca.

Czego pragną programiści? Konkurs

Nie ma co ukrywać, że o pracownika na rynku IT trzeba walczyć. Szczególnie dobrego specjalisty. Oddajemy mikrofon Wam - co Wy o tym sądzicie? 

Razem z Agencją Grow zapraszamy Was do wypełnienia badania, w którym pytamy o Wasze najskrytsze marzenia…. dotyczące pracy, oczywiście. W zamian oferujemy bon na pizzę. Lepiej nigdzie nie dostaniesz. My wiemy czego tak naprawdę pragniecie. 

Wyniki badania Candidate Experience w Polsce 2019, przeprowadzonego wśród kandydatów i pracodawców potwierdzają, że to właśnie dbałość o doświadczenia kandydatów (ang. candidate experience) w procesach rekrutacyjnych są “must have” na rynku. Szczególnie w wymagającej branży IT. 


Bez widełek nie wysyłam CV

Jaka jest definicja candidate experience? Najprościej to doświadczenia kandydata wyniesione z procesu rekrutacyjnego, w którym brał udział. Candidate experience dla pracodawcy oznacza przede wszystkim opinie kandydatów na temat tego, jak zostali potraktowani, co się im podobało, a co by zmienili – nie tylko w procesie, w którym mieli okazję uczestniczyć, ale również np. w ogólnym podejściu firmy do aplikujących.

Warto mieć świadomość, że pierwszym punktem styku kandydata z organizacją jest już samo ogłoszenie o pracę, które może przekładać się właśnie na candidate experience. Rozmowy telefoniczne, e-maile, spotkania z rekruterem, managerem, w końcu złożenie oferty współpracy lub odrzucenie – to wszystko ma bezpośredni wpływ na doświadczenia kandydata.

Kiedy rynek pracy zmienia się z rynku pracodawcy na rynek pracownika, trzeba zmienić niestety swoje przyzwyczajenia. Czasy, w których wystarczyło byle jakie ogłoszenie o pracę, by kandydaci się o nie zabijali, mija. 

Szczególnie w takiej branży jak IT, która szybko przejmuje wzorce z zachodu, bazuje na nowoczesności i kreowaniu nowych trendów w technologii, gdzie dobry specjalista waży sporo złota, pracownicy zaczynają doceniać swoją wartość. I tę wartość egzekwować. 

Także podczas poszukiwań pracy. Skoro mają do wyboru kilka ofert, mogą wybrać, co bardziej im odpowiada: projekt, zarobki, możliwość rozwoju, lokalizacja… można wymieniać. 

Wystarczy popatrzeć na nasze badanie IT: 

Co ciekawe, dla ludzi z IT nie są najważniejsze pieniądze. To rozwój wskazują jako najważniejszy czynnik decydujący o tym, że zostają w danej firmie czy nie. Nie wystarczy już zachęcić kogoś odpowiednią kwotą pieniędzy. A by zapewnić pracownikowi rozwój, umówmy się, firma musi być atrakcyjna. 

Co jeszcze jest dla Was ważne? O to pytamy Was w ankiecie. 

My wiemy, że bez widełek ani rusz! 


Mało nam Ci tych It-owców

Kluczowym czynnikiem, który sprawia, że rynek jest tak chłonny i głodny jest właśnie brak specjalistów. Wciąż ich brakuje i donoszą o tym wszelkie raporty na temat branży. A w branżach, w których jest deficyt specjalistów na rynku, łatwo o przepracowanie, na które pracownicy jak i pracodawcy muszą uważać. 

Należy się tylko cieszyć z tego, że rynek jest tak wymagający i to nie tylko ze strony pracowników. Oni mają w czym wybierać, ale dzięki temu są potencjalnie lepszymi pracownikami. Lepszy pracownik = zadowolony z jego pracy pracodawca, należy o tym pamiętać.

Wydaje się to prostą zasadą, jednak zbyt często jeszcze o niej zapominamy. Warto więc przebadać rynek, zapytać samych zainteresowanych co sądzą i czego chcą, by zastanowić się, do czego jesteśmy w stanie się dogadać. Dlatego też wyszliśmy z taką inicjatywą wraz z Agencją Grow. 


Jak zachęcić pracownika IT do zmiany pracy? 

Nie polecamy czarowania nad nim, ani stawiania tarota. Tysiące powiadomień na Linkedinie, jak widać, też średnio wychodzą. 

Polecamy te sposoby: 

A dokładniej zbadamy to w naszej ankiecie. Chcemy poszukać odpowiedzi na pytanie, czego od pracodawcy oczekuje branża IT w tej chwili. Najlepiej się tego można dowiedzieć, pytając samych zainteresowanych. No cześć! Tak, do Ciebie mówię :) Pomożesz? Stawiam pickę ?w zamian. 

Będziemy mogli zbadać trendy Polskiego IT i łatwiej na nie odpowiadać — oczywiście. Wy też dostaniecie wyniki naszego badania by: 

  1. jeśli jesteście pracownikiem, wiedzieć, bez czego się z fotela nie ruszać jak napisze do Was rekrutywka
  2. jeśli jesteście pracodawcą, czym kusić tego głodnego stwora zwanego programistą


Link do ankiety

Konkurs trwa ⏰ w dniach 21.10.2021 r od 13:30 do 28.10.2021 do godziny 23;59. 
Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi. A wszystkie formalne kwestie znajdziecie w Regulaminie.

Powodzenia Waszej kreatywności! 

<p>Loading...</p>