Neuroróżnorodność w miejscu pracy
2.06.20213 min
Mateusz Lewandowski

Mateusz LewandowskiContent SpecialistBulldogjob

Co zmieniło się w Firefoxie 89

Sprawdź, co zmieniło się w Firefoxie 89, jeśli chodzi o m.in. o UI, czy platformę webową.

Co zmieniło się w Firefoxie 89

Firefox zmienił diametralnie swój UI po tym jak Mozilla wydała najnowszą wersję swojej przeglądarki, czyli Firefoxa 89. Nowy interfejs użytkownika będzie wygodniejszy w użyciu dzięki większej przejrzystości i bardziej zachęcającym wyglądzie. Usprawnienia Mozilli można już było wypróbowywać wcześniej, ponieważ pojawiły się one w niestabilnych wersjach testowych o nazwie Firefox Nightly od wersji 86.01a - dzięki temu zainteresowani użytkownicy mogli sprawdzić, czy nowy wygląd spełnia ich oczekiwania.

Poniżej zobaczymy, jak teraz wygląda przeglądarka Mozilli oraz przyjrzymy się tym zmianom, które nie dotyczą nowego wyglądu.

Usprawniony UI w Firefoxie 89

Pierwszą zmianą, którą można zauważyć w najnowszej wersji przeglądarki, jest nowy pasek narzędzi - został on znacznie uproszczony, ponieważ pozbyto się rzeczy, których nie używało się tak często, co sprawia, że na pierwszym planie będą najważniejsze elementy nawigacyjne. Co więcej, użytkownicy będą mogli go edytować według własnego uznania.

Nowy pasek narzędzi w Firefox 89


Kolejnym usprawnieniem są zmiany w rozwijanych menu, panelach z opcjami oraz w dodatkowych narzędziach - Mozilla skupiła się tutaj na zmianie etykiet oraz usunięciu niepotrzebnych ikon. Znajdowanie najpotrzebniejszych informacji ma być dzięki temu prostsze i szybsze. 

Usprawnione rozwijane menu w Firefox 89


Usprawnienia zostały również wprowadzone w powiadomieniach - będa one od teraz czytelniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Mówimy tutaj głównie o takich rzeczach, jak powiadomienia wysyłane z poszczególnych stron internetowych, które dotyczą np. zezwolenia na włączenie mikrofonu. Spójrzmy, jak to teraz wygląda:


Mozilla usprawniła również karty w Firefoxie - nie są one już wtopione w interfejs przeglądarki, a raczej się w nim “unoszą”. Taki ruch ma zachęcić użytkowników do dowolnego zarządzania nimi i swobodnego ich przenoszenia. Co więcej, karty będzie można nawet wyszczególniać jako oddzielne okna. Na kartach pojawią się też nowe opcje, takie jak możliwość wyłączenia automatycznego odtwarzania audio w tle.  

Mozilla twierdzi również, że zmniejszyła liczbę rozpraszaczy w postaci alertów, czy innych tego typu wiadomości, aby użytkownicy mogli w spokoju przeglądać zasoby internetowe. Co więcej, UI został też usprawniony przez zredukowanie liczby ikonek, lepiej dobrane kolory i bardziej spójną stylistykę. 

Inne zmiany

Jeśli chodzi o pozostałe zmiany, to w Firefoxie mamy od teraz implementację kontrolek formularzy webowych, które dadzą nowoczesny design i usprawnią ładowanie stron internetowych. Jeśli chodzi o zmiany dla developerów, to ci będą od teraz mogli sprawniej nawigować przy pomocy klawiatury we edytowalnych właściwościach modelu pudełkowego w panelu inspektora. 

Mamy też pewną zmianę na platformie webowej: od teraz obsługiwane jest Event Timing API - narzędzie to daje autorom stron internetowych insighty na temat opóźniania niektórych zdarzeń wywołanych przez interakcję użytkownika. Co więcej, pojawiło się wsparcie dla nowej składni media query - forced-colors.

Podsumowanie

Mozilla już od dawna przymierzała się do polepszenia UI swojej przeglądarki - ma być ona od teraz unowocześniona i dopasowana do obecnych standardów technologicznych. Co więcej, Firefoxa 89 można od teraz zainstalować na urządzeniach z iOS/iPadOS, co oznacza, że przeglądarka będzie działać spójnie na wszystkich dostępnych platformach. 

<p>Loading...</p>