Co w trawie piszczy, czyli co jest na topie wśród programistów?
Programiści to przeważnie osoby, które z dużą uwagą śledzą nowości pojawiające się na rynku technologicznym i trzymają rękę na pulsie aktualnych trendów.
Tym razem krótko o najnowszych trendach w świecie programowania. Co prawda tutaj moda nie zmienia się tak często, jak w świecie projektantów odzieży, ale przecież technologie rozwijają się błyskawicznie i jedne rozwiązania zdobywają popularność, a inne odchodzą w zapomnienie. Oto nasze TOP5 tego, co aktualnie jest najpopularniejsze w programowaniu.
1. Kontenery
Niewątpliwie najgorętszy trend roku 2016. Okazuje się, że już 56% firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania wykorzystuje kontenery, gdy uruchamiają środowiska testowe lub produkcyjne. Chodzi tutaj o kontenery związane ze środowiskiem wirtualizacyjnym Docker, który pozwala na szybkie wdrażanie zmian i ich publikację. Kontenery umożliwiają łatwe definiowanie wszystkich parametrów, potrzebnych do uruchomienia aplikacji lub usługi. Ważne jest również to, że kontenery mogą być inicjowane nie tylko na maszynach dedykowanych, ale także na dowolnej maszynie wirtualnej.
2. NoSQL
Technologia NoSQL zyskuje coraz większe znaczenie. Nie powinno to dziwić, skoro z roku na rok zachodzi konieczność przetwarzania coraz większej ilości danych. Dominujące do tej pory relacyjne bazy danych przestają sobie radzić z tak ogromnymi zasobami. Dlatego pojawia się coraz silniejszy trend wdrażania i wykorzystywania nierelacyjnych baz danych NoSQL. Dzięki rozproszonej strukturze można łatwo je rozbudowywać. Obecnie używanych jest kilka rodzajów NoSQL: dokumentowe, grafowe, obiektowe, klucz-wartość, zapisujące struktury multivalue.
3. Apache Spark
Coraz większe znaczenie w obszarze Big Data zyskuje Apache Spark, wykorzystywany do przetwarzania danych. To następca Hadoopa, który zrewolucjonizował kilka lat temu operacje na dużych zbiorach danych. Spark to po prostu silnik analizujący dane zawarte w klastrach obliczeniowych. Znacznie przewyższa możliwościami Hadoopa, jest od niego szybszy, łatwiej się go programuje, a do tego dzięki niemu można analizować dane docierające do klastra za pomocą sieci.
4. ETL
2016 rok to dalsze rosnące znaczenie narzędzi wspomagających pozyskiwanie danych dla baz i hurtowni danych. Mowa tu o ETL (Extract, Transform and Load) takich, jak na przykład Informatica Power Center, IBM Websphere DataStage, Microsoft SQL Server Integration Services czy Oracle Warehouse Builder. Nieustannie rozwijane narzędzia ETL coraz lepiej wspomagają hurtownie danych, bez których nie może obejść się już niejedno przedsiębiorstwo. Samo posiadanie danych już nie wystarczy, ważne jest również ich sprawne przetworzenie.
5. PHP 7
Rok 2016 mija pod znakiem nowej wersji PHP, tym razem z numerem 7 (wersja 6 istniała jedynie w formie eksperymentalnej). Wprowadzone zostały między innymi takie rozwiązania, jak scalary type hinting, spaceship operator czy explicit return value type. Programiści otrzymali dwa razy szybszą wersję PHP (przynajmniej tak twierdzą twórcy numeru 7), ograniczając między innymi ilość instrukcji koniecznych do uruchomienia aplikacji. Wprowadzono również duże zmiany w obsłudze błędów.
Tak wygląda nasze aktualne zestawienie TOP5. Już wkrótce znowu sprawdzimy, co piszczy w trawie IT i przygotujemy kolejną listę. Już dziś zapraszamy do lektury.