Neuroróżnorodność w miejscu pracy
8.07.20224 min
Martyna Lempert

Martyna LempertHR Business PartnerTwój HRBP Martyna Lempert

Co oznacza "analityczne myślenie" w ofertach pracy?

Sprawdź, co składa się na analityczne myślenie i jak je wyćwiczyć u siebie.

Co oznacza "analityczne myślenie" w ofertach pracy?

Przeglądając oferty pracy w branży IT (choć nie tylko) nie sposób nie zauważyć jednego z wymagań, które pojawia się w wielu ofertach pracy i często jest jednym z kluczowych wymagań — mowa o, analitycznym myśleniu. 

Kompetencja ta została przedstawiona jako jedna z 5 kluczowych kompetencji przyszłości w badaniu przeprowadzonym przez Infuture.institute (instytut zajmujący się analizą trendów i prognozowaniem ich wpływu na całą gospodarkę).

Analityczne myślenie wymagane jest nie tylko na stanowisku Analityka, aktualnie pracodawcy bardzo często wymagają tej umiejętności również od kandydatów na stanowiskach finansisty, księgowego, programisty, sprzedawcy, logistyka, copywritera, specjalisty HR, czy architekta. 

Jak widać przekrój zawodów, w których analityczne myślenie jest pożądane jest bardzo szeroki. 

Myślę, że warto zatem przyjrzeć się bliżej tej kompetencji i dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza analityczne myślenie, jakie inne cechy świadczą o tym, że możesz mieć tę kompetencję oraz jak przygotować się na nowe wymogi rynkowe i rozwijać jedną z kluczowych kompetencji przyszłości. 

Analityczne myślenie - co to jest?

Najprościej można powiedzieć, że analityczne myślenie jest umiejętnością rozłożenia całości na mniejsze części składowe, które pozwalają poznać i zrozumieć ich sens, działanie oraz zastosowanie. 

Osoba, która posiada zdolność analitycznego myślenia jest w stanie zrozumieć i przeanalizować nawet skomplikowane procesy co pozwala na wyciąganie wniosków oraz możliwość wykorzystania zdobytych informacji do rozwiązania różnego rodzaju problemów. 

Co składa się na analityczne myślenie? 

Analityczne myślenie w praktyce charakteryzuje się wieloma innymi zdolnościami, możemy zaliczyć do nich m.in.:

  • logiczne myślenie
  • umiejętność obserwacji
  • umiejętność łączenia ze sobą faktów 
  • umiejętność zbierania danych 
  • umiejętność selekcji danych 

Dlaczego analityczne myślenie jest tak istotne dla pracodawców? 

Ten specyficzny rodzaj myślenia jest tak pożądany przez pracodawców, ponieważ służy do rozwiązywania problemów :) A jak wiemy im mniej problemów tym lepiej. 

Ogromną zaletą tego sposobu myślenia jest rozkładanie dużych i skomplikowanych problemów na mniejsze części, które są łatwiejsze do zrozumienia i rozwiązania. 

Analityczne myślenie pozwala na rzeczową analizę i ocenę danej sytuacji opartą o fakty. Następnie umożliwia wyciągnięcie odpowiednich wniosków oraz podjęcie decyzji, która oparta jest o dane, a nie tylko przypuszczenia, czy emocje. 

Analiza jest tak naprawdę kluczem do lepszego zrozumienia i funkcjonowania firmy.  

Jak rozwijać analityczne myślenie u siebie? 

Analityczne myślenie jest rodzajem kompetencji i jak każdą kompetencję możemy ją rozwijać. Oczywiście jedni mogą mieć naturalnie wrodzone predyspozycje do analizy, natomiast absolutnie nie oznacza to, że osoby, które nie urodziły się z analitycznym “pakietem” nie mogą się nauczyć tego sposobu myślenia. 

Poniżej przedstawiam 5 sposobów na to, jak w łatwy i przyjemny sposób możesz zadbać o swój rozwój w obszarze analizy.


1. “Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz”

Tak głosi jedno z bardziej znanych polskich przysłów i chyba coś w tym jest. Nauka nowych rzeczy to świetny sposób na gimnastykę dla naszego mózgu. Pamiętaj, ucz się rzeczy, które Cię interesują i są dla Ciebie ciekawe — wtedy nie będzie to tylko smutny obowiązek, ale również przyjemna forma spędzania czasu.


2. Czytaj książki

Od razu dodam, że można czytać książki o dowolnej tematyce, nie muszą być to książki naukowe. Świetnie tutaj sprawdzą się powieści, czy kryminały. Przyswajanie treści w tej formie uczy analizy treści, co jest bardzo istotne przy analitycznym sposobie myślenia.


3. Graj w gry planszowe i rozwiązuj łamigłówki

Dokładnie tak, możesz rozwinąć swoje analityczne kompetencje poprzez zabawę! Ta forma spędzania wolnego czasu zawiera wiele elementów, które pozwolą Wam rozwinąć jedną z kluczowych kompetencji przyszłości. Analiza sytuacji, wyciąganie wniosków, przewidywanie ruchów przeciwnika, planowanie strategii na podstawie danych na planszy to nie tylko świetna zabawa, ale też świetny trening kompetencji.


4. Matematyka

Dla niektórych być może to, co zaraz napiszę nie będzie synonimem rozrywki, choć znam sporo osób, dla których jednak ta propozycja okaże się świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Mowa tutaj o rozwiązywaniu zadań matematycznych. Jeżeli nie jesteś wielkim fanem nauk ścisłych zacznij może od sudoku, ale jeśli tylko czujesz się na siłach działaj z bardziej zaawansowanymi równaniami  :)

Podsumowanie

Mam nadzieje, że udało mi się przybliżyć Ci nieco bardziej temat analitycznego myślenia w kontekście wymagań, jakie coraz częściej stawiane są kandydatom do pracy przez pracodawców, przez co będzie Ci łatwiej też przygotować się np. na rozmowę rekrutacyjną, w ramach której analityczne myślenie będzie właśnie jednym z kluczowych wymagań stawianym przed kandydatem. 

<p>Loading...</p>