20.02.20195 min
Rafał Kotusiewicz
nexonit.com

Rafał KotusiewiczCo-Ownernexonit.com

Clojure - 20 najciekawszych materiałów na YouTube

Oto 20 najlepszych filmów i kanałów na Youtube dotyczących języka Clojure.

Clojure - 20 najciekawszych materiałów na YouTube

W poprzednim tekście przedstawiłem kilka argumentów przemawiających za używaniem Clojure'a w nowych projektach. Zasugerowałem co najmniej jedną z kilku dróg, którymi należy podążać, stosując Clojure (DSLe) oraz przedstawiłem kilka informacji, które pomogą zainteresowanym wejść w świat Clojure'a.

Dziś pokażę kilka interesujących filmów oraz kanałów na Youtube, które warto przejrzeć. Wybór jest dość duży i łatwo się w tej mnogości zagubić, niepotrzebnie tracąc czas - a to zniechęca. Zapraszam więc w podróż.

Starting Clojure

Jeden ze starszych filmów. To ponad godzinne wprowadzenie do języka (na przykładzie) w wersji livecoding, zaprezentowane przez Chasa Emerica. Jest on autorem jednej z pierwszych książek o Clojure (wydana przez O'Reilly w 2012). Film pojawił się chwilę przed nią. Zdecydowanie nadal wart obejrzenia. (Clojure w filmie jest w wersji 1.3, aktualna wersja to 1.10).

Link do filmu

Clojure Tutorial

Niezrównany Derek Banas, który zrobił filmy o niemal wszystkim (dobra, trochę żartuję, jeszcze mu trochę pracy zostało). Również o wprowadzeniu do Clojure. Zdecydowanie wart uwagi. Do tego dość świeży (2017).

(Derek zrobił film wprowadzający do programowania w LISPie, który także polecam).

Link do filmu

ClojureTV

Kanał prowadzony przez Cognitec. Pojawiają się tam właściwie wszystkie „oficjalne" materiały z konferencji poświęconych Clojure'owi. Jeśli coś nowego pojawi się w samym języku, bądźcie pewnie, że to będzie pierwsze miejsce z informacją o tym. W wielu filmach pojawiają się ludzie odpowiedzialni za powstanie i rozwój języka. Właściwie wszystko, co tam znajdziecie, jest na wysokim poziomie. Subskrypcja obowiązkowa.

Link do kanału

Apropos clojure

Kanał prowadzony przez Erica Normanda, który jest jednym z bardziej znanych ewangelistów Clojure'a (a także Lispu). Od kilku lat sprzedaje w sieci doskonałe kursy (patrz: I część). Wszystkie filmy na kanale to zapisy „lajwów" z udziałem programistów używających Clojure'a (także ClojureScript) w codziennej pracy, a także rozwijających język/i lub biblioteki wspierające. Zdecydowanie warte śledzenia. „Lajwy" pojawiają się w czwartkowe wieczory (raz na dwa, trzy tygodnie) około 20.00, trwają +- 1h. Zdecydowanie polecam. Podczas stream'u dostępny jest czat, a ekipa jest dość interaktywna.

Link do kanału

Clojure Transducers In The Wild

Renzo Bogatti (autor książki „Clojure", która wciąż jest częścią programu MEAP wyd. Manning) wyjaśnia dość przystępnie, czym jest „bestia", która zwie się transducer, która pojawiła się w wersji 1.7 Clojure'a.

Link do filmu

Transducers

Kolejny film wprowadzający do transducerów. Tym razem przewodnikiem jest sam Rich Hickey.

Link do filmu

Introduction to clojure.spec

Clojure.Spec to coś zdecydowanie więcej niż po prostu biblioteka do pisania testów. Zdecydowanie! A ten film to dobre i rzetelne wprowadzenie do tematu.

Link do filmu

Is Clojure an acceptable Lisp?

Hans Hübner - weteran programowania w Lispie - odpowiada na pytanie: Czy Clojure jest akceptowalnym Lispem?. Jeśli jesteście ciekawi jego opinii, to zachęcam. Film to zapis prezentacji H. Hübnera na konferencji "Clojure D" w 2016 roku.

Link do filmu

Clojure Concurrency

Rich Hickey dzieli się wieloma szczegółami na temat implementacji współbieżności w Clojure. Nie wszystko dobrze widać w drugiej części filmu, gdy prezentuje kod, ale mimo tego, sporo wartych usłyszenia informacji jest zawartych w filmie.

Link do filmu

Why Clojure?

Vijay Kiran podczas prezentacji na belgijskim Devoxxie 2015 odpowiada na znajome skądinąd pytanie: Dlaczego Clojure?

Link do filmu

Playlista the Clojure language

Dwadzieścia pięć filmów wprowadzających do Clojure (coś na kształt kursu), kończące się implementacją prostej gry. Zdecydowanie do obejrzenia.

Link do playlisty

Clojure: A live Demonstration of Simplicity That is Production Ready

Programista firmy WIX pokazuje na żywo, jak zaimplementować prostą usługę webową za pomocą Clojure i kilku dodatkowych bibliotek. Film daje do myślenia, pokazując, jak dość szybko można dostarczyć działający prototyp.

Link do filmu

Clojure Web-Application 101

Znowu programowanie na żywo „aplikacji" webowej. Znowu Devoxx 2015 (Belgia), tym razem Michael Vitz.

Link do filmu

5 Tips For Learning Clojure Fast

Oscar Alsing na podstawie swoich doświadczeń podpowiada, w jaki sposób podejść do nauki Clojure'a. Krótko i dość treściwie. Do obejrzenia w wolnej chwili przy porannej kawie.

Link do filmu

Inside Clojure

Bardzo inspirująca rozmowa dwóch weteranów (Rich Hickey i Brian Beckman). Zdecydowanie do wysłuchania. W jej trakcie pojawia się kilka ciekawych spostrzeżeń na temat programowania w ogóle.

Link do filmu

Bottom Up vs Top Down Design in Clojure

Mark Bastian opowiada o strategii programowania „bottom -> up" na przykładzie tworzenia gry. Prezentacja z konferencji, więc trwa tylko nieco ponad 30 minut, a chciałoby się posłuchać więcej.

Link do filmu

Clojure at 4,000 msg/s

Nathan Barnett ze Swarmify opowiada o doświadczeniach swojej firmy z projektu zrobionego za pomocą Clojure. Odczytuję, że jego doświadczenia są pozytywne. Wskazuje m.in. narzędzia i techniki, których używał (z zespołem) podczas pracy.

Link do filmu

Why Clojure?

Tym razem Derek Slager - CTO firmy Amperity, używającej Clojure oraz ClojureScript w swoim produkcie przetwarzającym dane w dużej skali - opowiada o „plusach dodatnich" wynikających z wyboru Clojure'a. Bardzo inspirująca prezentacja.

Link do filmu

Clojure: Unleash the power within

Bardzo świeży film. Znowu Renzo Borgatti. Tym razem, przyglądając się historii języka i pojawiającym się bibliotekom, pokazuje piękno Clojure’a oraz najlepsze techniki (m.in. DSLe). Zdecydowanie do obejrzenia.

Link do filmu

Clojure Made Simple

Kolejna garść argumentów, mająca przekonać programistów (głównie javowców) do sięgnięcia po Clojure. Argumentuje Rich Hickey. :)

Link do filmu

Podsumowanie

Wyszukiwanie słowa clojure w YT zwraca niekończącą się listę filmów. Wybrałem te moim zdaniem najciekawsze. Ale oczywiście nie obejrzałem (i nie obejrzę) wszystkich. Jeśli wpadnie Wam w oko coś interesującego, to proszę o informację na [email protected]. Chętnie obejrzę i myślę, że będziemy mogli uzupełnić powyższą listę, bądź zrobimy całkiem nową. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić do uruchomienia REPLa i rzucenia się w fascynujący świat programowanie w Clojure.

W ostatnim tekście serii spróbujemy razem stworzyć coś interesującego.

<p>Loading...</p>