25.05.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Chrome 102 z usprawnieniami PWA

Sprawdź, jakie usprawnienia pojawiły się w najnowszej wersji przeglądarki Chrome 102.

Chrome 102 z usprawnieniami PWA

Google 24 maja wydał 102 stabilną wersję przeglądarki Chrome, która jest już dostępna dla systemów Windows, Linux, macOs i Chrome OS. Poza oczywistą poprawką zabezpieczeń wprowadzono też kilka nowych udogodnień.

API Navigation

Nowe API tworzy bardziej przyjazny dla developerów interfejs do manipulacji historią i lokalizacją. Można go nawet używać zamiast History i Location API. Zostało stworzone z myślą o Single Page Applications, dla których stare API często były niewystarczające. Więcej o Navigation API przeczytasz tutaj. Więcej o nawigacji przeczytasz tutaj.

Usprawnienie PWA

Dla twórców aplikacji internetowych w PWA mamy dobrą wiadomość. Dodano mechanizmy, które umożliwią Ci otwieranie plików bez konieczności importowania ich do aplikacji oraz narzędzia do wygodnego gospodarowania przestrzenią roboczą. W skrócie mają przypominać aplikacje natywne.

Wygodniejsza obsługa plików

Otrzymujesz interfejs obsługi plików, dzięki czemu niektóre aplikacje będą mogły dodać do menu "otwórz za pomocą" pliki np. typu MIME.

Jeżeli w rekordach DNS będzie wskazany rekord HTTPS, to przeglądarka połączy się właśnie z nim z użyciem HTTPS. To rozwinięcie modelu z 90 aktualizacji Chrome, o której pisaliśmy tutaj

Panel sterowania na karcie prezentacji

Ta funkcja powinna ułatwić pracę na licznych spotkaniach zdalnych. Twórcy zakładają, że na jednej karcie będzie wyświetlana udostępniania prezentacja z wygodnym panelem sterowania, a na drugim monitorze podgląd na swoich rozmówców.

Przetestuj tę funkcję na stronie demonstracyjnej.

Skrót klawiszowy do zmiany kolejności kart

Wprowadzono wygodny skrót Ctrl+Shift + Page Up/Page Down do przenoszenia bieżącej karty bez konieczności używania myszki. W niektórych laptopach dodaj do kombinacji również klawisz funkcyjny.

Świadome zakupy

Przeglądając sklep internetowy po raz pierwszy, Google może Cię zapytać, czy chcesz dodatkowe informacje o danej firmie — w tym recenzje klientów. Zobaczymy czy się przyjmie.

Pomoc w synchronizacji audio/video

Funkcja AudioContext.outputLatency umożliwi oszacowanie opóźnień wyjścia audio w sekundach.

Pełną listę zmian sprawdzisz w dzienniku Gita.

<p>Loading...</p>