Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.06.20163 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Chillout roomy w polskich firmach IT

Chillout roomy w polskich firmach IT

Na polskim rynku IT już od dłuższego czasu panuje zacięta rywalizacja. Nie jest łatwo pozyskać dobrego pracownika, a nierzadko równie trudno sprawić, aby chciał zostać na dłużej w naszej firmie. W tym artykule skupimy się na drugiej części problemu. Nasze rodzime firmy prześcigają się w sposobach na umilenie życia swoich pracowników ‒ od wspólnych śniadań (jak robi to chociażby RST Software Masters), poprzez pracę zdalną (np. Netguru), workation ‒ czyli firmowy wyjazd na Bali (ostatnio swoim pracownikom zaproponowała to wrocławska firma Droids on Roids) i wiele innych. Standardem wydaje się już posiadanie swojego pokoju relaksu (chillout roomu), gdzie zespół może odpocząć, pograć w ping ponga, poczytać książkę, czy wybrać jedną z wielu innych możliwości udostępnianych przez polskie firmy. Poniżej postaram się zaprezentować kilka najciekawszych propozycji oferowanych w naszym kraju.

Przykłady z polskiego rynku

Firmowa biblioteka ‒ coraz więcej firm udostępnia swoim pracownikom fundusze przeznaczone specjalnie na zakup nowych książek branżowych, które, następnie, mogą oni wypożyczać. Kiedy już uda się zebrać większą ilość pozycji, niektóre firmy umieszczają je właśnie w strefie relaksu, gdzie każdy pracownik może zwiększyć swoją wiedzę na wybrany temat. Jako przykład firmy wykorzystującej takie rozwiązanie możemy polecić software house RST IT.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest udostępnianie w chillout roomie gier planszowych. Jako że taka forma spędzania wolnego czasu przeżywa w ostatnim czasie swoisty renesans, jest ona dosyć często proponowana pracownikom w firmach z branży IT (np. 10Clouds).

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zakup do firmowego chillout roomu konsoli do gier (obiektywność dziennikarska nie pozwala mi powiedzieć, że PS4). Z tego typu udogodnieniami możemy się spotkać chociażby we wrocławskiej firmie Naturaily, gdzie możemy ponadto zrobić pracowniczego grilla na balkonie, czy po prostu odpocząć na wygodnych kanapach. :)

Często stosowanymi metodami zagospodarowania chillout roomu są jescze takie rozrywki jak:

granie w ping ponga, wygodne leżanki, zbiór prasy branżowej, piłkarzyki i rzutki.

Wszystkim znane Allegro wpadło natomiast na pomysł dostarczenia do swojej strefy relaksu namiotów medytacji, gdzie pracownicy mogą w spokoju i ciszy pomyśleć.

Nowe pomysły pojawiają się co chwila. Kiedy w ostatnim tygodniu rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy Monterail, czekali oni właśnie na stół bilardowy, stację do gier arcade i drążki do podciągania (my również gorąco wspieramy sport w IT :)).

W firmie Droids on Roids strefa relaksu dzieli się na dwie części ‒ offline i online. W pierwszej znajdują się wygodne pufy, telewizor, PS4, rzutnik i biblioteczka. Strefa online to natomiast open source’owa gra FPS - Open Arena. Pracownicy dzielą się na dwie drużyny i rywalizują (10 minut każdego dnia).

Kiedy natomiast zapytaliśmy o chillout room firmę Tooploox, dowiedzieliśmy się, że umożliwiają oni również pracownikom granie na najnowszych konsolach i PC, korzystanie ze stołu do piłkarzyków, bilarda i tenisa stołowego. Ponadto zatrudnieni mają dostęp do książek, gier planszowych i karcianych, drukarki 3D, dronów, Go Pro, czy Kindle.

Przykłady zagranicą

Dla inspiracji przytoczymy też kilka przykładów świetnych chillout roomów, z którymi można spotkać się zagranicą.

W tym temacie nie może oczywiście zabraknąć firmy Google, gdzie ‘strefę relaksu’ tworzą takie atrakcje jak zjeżdżalnie, sale koncertowe, komory regeneracyjne i wiele innych. Kolejnym ciekawym przykładem może być firma Infosys, która wybudowała dla swoich pracowników biurową kręgielnię. Facebook proponuje natomiast pokój (a raczej salę/halę) z automatami do gier. Ponadto warto wymienić takie pomysły jak huśtawki, baseny, sauny, sypialnie, korty tenisowe i wiele innych. Chociaż wciąż jesteśmy nieco w tyle za zagraniczną konkurencją, nasze firmy bardzo szybko skracają ten dystans, oferując coraz to atrakcyjniejsze sposoby odpoczynku w biurze. Polecam również galerię najlepiej urządzonych biur na świecie, którą można znaleźć tutaj.

Podsumowując

Coraz więcej firm zaczyna starać się, aby ich pracownicy mogli pracować w jak najbardziej komfortowych warunkach co tylko i wyłącznie zaostrza rywalizację na rynku IT. Czy macie jakieś inne pomysły, na atrakcje które można by umieścić w chillout roomie? A może pominęliśmy jakieś rozwiązania, które są praktykowane w Waszej firmie? W obu przypadkach prosimy o kontakt! :)
 

<p>Loading...</p>