Neuroróżnorodność w miejscu pracy
28.06.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Certyfikaty IT - które warto posiadać?

Sprawdź, które 4 certyfikaty z różnych dziedzin warto mieć w zanadrzu.

Certyfikaty IT - które warto posiadać?

„Certyfikat lekiem na całe zło" – chciałoby się sparafrazować starą polską piosenkę. I tak, i nie. Sprawa nie jest wcale taka oczywista. Wiadomo, że lepiej mieć certyfikat, niż go nie mieć, ale certyfikacja nie załatwi wszystkiego. 

Za, a nawet przeciw

Wydaje się, że kilka certyfikatów zwiększa szansę na zdobycie pracy w upatrzonej firmie i pomaga w rozwoju kariery. Nie przez przypadek w wielu ogłoszeniach rekrutacyjnych pojawia się kwestia certyfikacji. Certyfikacja nie jest jednak cenna tylko i wyłącznie dla pracodawców. Certyfikaty porządkują rozwój, oznaczają podnoszenie umiejętności, dają poczucie, że stajesz się ekspertem w swojej dziedzinie.

Dla wielu programistów certyfikat równa się awansowi, chociaż różnie z tym bywa. Problem polega na tym, że same papiery niewiele dają i trzeba je podbudować odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Wtedy certyfikacja staje się wisienką na torcie, a dodatkowe uprawnienia potwierdzone egzaminami mogą pomóc w zdobyciu lepszej pracy. Certyfikat ułatwia „sprzedanie” swoich usług. Na jakie więc stawiać? To zależy między innymi od obszaru, w którym się specjalizujesz. W sieci znajdziesz wiele certyfikatów z różnych kategorii, jednak my zebraliśmy cztery rodzaje certyfikatów dla programistów. Oto i one.

Certyfikaty dla programistów - przykłady

The Microsoft Certified Solutions Developer

Certyfikaty Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD) cieszą się dużym uznaniem, gdyż potwierdzają umiejętności programowania aplikacji dla różnych produktów Windows. Są różne specjalności, na przykład Web Applications, App Builder, Azure AI Fundamentals, SharePoint Application, Universal Windows Platform, Application Lifecycle Management czy Azure Solutions Architect.

Oracle Certified Professional

Program certyfikacyjny Oracle, który potwierdza umiejętności związane z produktami oferowanymi przez ten koncern. To tak naprawdę drugi krok po Oracle Certified Associate, ale nie ostatni. Wyższe poziomy to: Oracle Certified Master, Oracle Certified Expert i Oracle Certified Specialist. Według informacji ze strony Oracle, już ponad 2,2mln specjalistów certyfikowało się właśnie z tym programem!

Java SE Programmer

Pozostajemy w kręgu Oracle, tym razem dla programistów Java. Wraz z kolejnymi jej wersjami pojawiają się również kolejne wersje certyfikatów na różnych poziomach, na przykład OCPJP (Oracle Certified Professional, Java SE Programmer), gdzie egzamin ma formę wielokrotnego wyboru i składa się z 60 pytań, na które należy odpowiedzieć w czasie 150 minut. Do zaliczenia potrzeba 61% punktów.

Certified Secure Software Lifecycle Professional

Tym razem mamy na tapeciecertyfikat, który potwierdza wiedzę w obszarze bezpiecznego programowania, co ma duże znaczenie w dobie coraz większych cyberzagrożeń. Posiadacz takiego certyfikatu może pochwalić się zaawansowaną wiedzą na temat unikania luk w oprogramowaniu. Taki specjalista w zespole developerskim to również większa wiarygodność firmy.

Podsumowanie

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie są to jedyne dostępne certyfikaty. Te oczywiście mogą wydawać się najbardziej znane w obszarze koderskim, co nie znaczy, że są najlepsze. Zachęcamy Cię do samodzielnego researchu. Pamiętaj jednak, że to żaden przymus :) Z certyfikatami czy bez, jeśli masz umiejetności i doświadczenie, możesz być pewnym siebie, świetnym specjalistą!

Nie zapomnij zajrzeć na nasz job board! Może jeszcze nie wiesz, że szukasz nowej pracy... ?


Jeśli polecasz jakieś konkretne certyfikaty, daj znać w komentarzu! ??

<p>Loading...</p>