Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.06.20192 min
Bulldogjob

Bulldogjob

CERN szuka open-sourcowych alternatyw dla Microsoftu

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) utraciła rabat naukowy. Licencja Microsoftu będzie ich kosztowała dziesięciokrotnie więcej.

CERN szuka open-sourcowych alternatyw dla Microsoftu

W ciągu ostatnich dwudziestu lat europejski ośrodek CERN cieszył się licencjonowaniem produktów Microsoftu na korzystnych warunkach jako instytucja naukowa.

W zeszłym roku, przewidując koniec rabatu, instytut znany między innymi z badań kwantowych i wielkiego zderzacza hadronów, uruchomiło plany przejścia na oprogramowanie open-source, aby utrzymać lepszą kontrolę nad kosztami swojej mocy obliczeniowej.

W związku z tym, CERN pracuje cicho nad projektem o nazwie Microsoft Alternatives (MAlt), aby opracować ścieżki migracji od komercyjnego oprogramowania oferowanego przez Microsoft i dostawców o podobnych poglądach.

W notatce opublikowane przez CERN w środę, która oficjalnie zapowiada projekt MAlt, Emmanuel Ormancey, architekt systemów w CERN, powiedział, że Microsoft niedawno unieważnił oznaczenie naukowe instytutu CERN. Po zawarciu poprzedniej umowy z gigantem oprogramowania w marcu 2019 r., CERN otrzymał nową umowę opartą na ograniczonej ilości użytkowników, co zwiększyło koszty licencyjne ponad dziesięciokrotnie. W CERN pracuje ponad 2,5 tysiąca osób, ale ich systemy są połączone z innymi organizacjami i instytucjami na całym świecie.

Według oficjalnej notki, CERN wynegocjował z Microsoftem stopniowy wzrost kosztów, który ma rosnąć przez następną dekadę, ale już teraz wiadomo, że nie jest to plan finansowy, na który instytut może sobie pozwolić.

Celem projektu MAlt, jak powiedział Ormancey, jest „zminimalizowanie ekspozycji CERN na ryzyko niezrównoważonych warunków handlowych”. W ten sposób laboratorium ma nadzieję pomóc innym publicznym instytucjom badawczym, które stoją w obliczu podobnej odpowiedzialności licencyjnej do oprogramowania ze strony komercyjnych dostawców IT.

Inicjatywa ma na celu zapewnienie personelowi CERN oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, które zapewnia podobną usługę, unikając jednocześnie zależności od dostawców i zachowywania kontroli nad danymi - coś, co nie zawsze jest możliwe w przypadku usług w chmurze, ale lepiej pasuje do regulacji UE.

Pierwszą zmianą, która wyłoni się z MAlt, będzie pilotażowy test usługi mailowej, która będzie wykorzystana wśród personelu informatycznego laboratorium i wolontariuszy. Jeśli się sprawdzi, zostanie wprowadzona na cały instytut. W tym samym czasie instytut planuje przetestować open-sourcową alternatywę dla firmowego Skype’a. Niektóre działy w CERN wciąż korzystają z telefonów analogowych do komunikacji, więc ten projekt może nie tylko zastąpić rozwiązanie od Microsoftu, ale i usprawnić działanie całego instytutu.

Projekt Microsoft Alternatives jest bardzo ambitny i możemy się spodziewać, że CERN zaoszczędzi na nim sporo franków. Jest to też świetny przykład na budowanie usług bez ograniczenia przez staromodnego dostawcę, a świat open-source bez wątpienia okaże się kompatybilny z rozwojem nauki.

Trzymamy kciuki za dalsze open-sourcowe rozwiązania wśród liderów naukowych w Europie.

<p>Loading...</p>