28.02.20242 min
Bulldogjob

Bulldogjob

CEO Nvidii przewiduje śmierć kodowania i zachęca do rolnictwa

Jensen Huang, CEO Nvidii, przewiduje przyszłość, w której AI na nowo zdefiniuje naszą pracę oraz nawołuje do nauki praktycznych zawodów.

CEO Nvidii przewiduje śmierć kodowania i zachęca do rolnictwa

W głośnym już wystąpieniu na World Government Summit w Dubaju CEO Nvidia, Jensen Huang, wywołał debatę na temat zmian w świecie programowania. Podzielił się zdecydowaną opinią, że kodowanie, jakie znamy do tej pory, stoi na krawędzi przestarzałości, dzięki szybkiemu rozwojowi AI.

Huang oparł swoją tezę na znaczących postępach w dziedzinie rozwoju generatywnej AI, zwłaszcza w przetwarzaniu języka naturalnego. Twierdzi, że te postępy zapowiadają przełom, czy nawet przewrót, czyniąc tradycyjne języki programowania reliktami przeszłości. Uważa wręcz, że dni spędzane na opanowywaniu skomplikowanych języków programowania, są już policzone.

"To nasza odpowiedzialność, aby rozwijać technologię obliczeniową w taki sposób, aby eliminować potrzebę manualnego programowania"

- oświadczył Huang podczas swojego wystąpienia na szczycie.

"Dzięki sztucznej inteligencji programowanie staje się intuicyjne i podobne do języka ludzkiego. To moment rewolucyjny, w którym wkrótce każdy będzie mógł zostać programistą."

Biegła umiejętność kodowania ma nie być już niezbędnym atutem aspirujących koderów. Huang sugeruje przekierowanie uwagi i energii na rozwijanie ekspertyzy w innych dziedzinach, takich jak rolnictwo, biologia, przemysł produkcyjny i edukacja. Wg jego wizji te branże wpisują się w klucz przyszłych obszarów zatrudnienia.

Huang przewiduje przyszłość, w której przetwarzanie języka naturalnego ewoluuje do momentu, w którym biegła znajomość kodowania będzie synonimem płynności w języku ojczystym. Ta transformacja obiecuje demokratyzację dostępu do programowania, przekraczając bariery językowe i umożliwiając wszystkim, którzy tego zechcą, wykorzystanie potencjału AI.

Prognozy CEO Nvidii nie oznaczają jednak zguby dla profesjonalnych koderów. Podkreślają raczej znaczenie podnoszenia kwalifikacji. Podczas gdy tradycyjne kodowanie może tracić na znaczeniu, umiejętność rozpoznawania, kiedy i jak stosować programowanie AI, pozostanie zapewne nieoceniona. Ta teza pokrywa się z kolei z poglądem Johna Carmacka, współzałożyciela id Software oraz CTO Oculus VR:


Wykorzystajmy zatem wizję Jensena jako przyczynek do ponownej oceny i weryfikacji naszych priorytetów i celów zawodowych, zamiast popadać w nadmierne powątpiewanie i wywracanie karier technologicznych do góry nogami. 

Zgadzasz się z przewidywaniami Jensena Huanga? Podziel się opinią w komentarzu.

<p>Loading...</p>