Neuroróżnorodność w miejscu pracy
27.07.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Bug w Instagramie sugeruje, że aplikacja może podglądać użytkowników

Użytkownicy wersji beta iOS 14 poskarżyli się, że aplikacja Instagram wyzwalała powiadomienie o włączonej kamerze, podczas gdy Ci nie zamierzali robić zdjęć, ani nagrywać filmików.

Bug w Instagramie sugeruje, że aplikacja może podglądać użytkowników

Niektórzy użytkownicy wersji beta systemu iOS 14 skarżyli się ostatnio, że ich interfejs pokazywał zielone powiadomienie „camera on” podczas używania aplikacji mobilnej Instagram. Pomimo że użytkownicy nie zamierzali robić żadnych zdjęć, ani nagrywać filmików to interfejs iOSa nadal pokazywał im, że kamera jest włączona. Dziwne zachowanie systemu i aplikacji zostało podchwycone i eskalowane przez jednego z użytkowników Twittera. 

Instagram rzeczywiście podgląda?

Pomimo że łatwo jest ulec pokusie snucia teorii spiskowych, to może jest inne wytłumaczenie. Może był to po prostu zwykły błąd w kodzie. Tak więc, rzecznik Instagrama uspokaja i zapewnia, że to tylko zwykły bug, który firma właśnie naprawia, oraz że Instagram nie ma zamiaru nikogo podglądać bez zezwolenia. 

iOS 14 wysyła użytkownikom powiadomienia w związku z dziwnym zachowaniu jakiejś aplikacji mobilnej i dlatego udało się ten szkopuł odkryć. Jakiś czas temu mieliśmy przypadek, w którym niektóre apki iOS (np. Tiktok, LinkedIn oraz Reddit) otrzymywały dostęp do zawartości schowka użytkowników, a więc iOS 14 wprowadził opcję powiadamiania użytkowników za każdym razem, gdy wewnętrzna aplikacja mobilna stara się zrobić w systemie coś niestandardowego. 

Niezależnie od tego, czy to zwykłe błędy programistów, czy zamierzona akcja firmy stojącej za aplikacją, dobrze, że jest ktoś, kto wykrywa tego typu kwiatki i się nimi dzieli na forum. 

Co w tle robią aplikacje mobilne?

Bug Instagrama nie jest odosobnionym problemem. Jest tego więcej, chociażby biorąc pod uwagę przypadki z wcześniej wspomnianymi Tiktokiem, LinkedInem oraz Redditem. 

Ten pierwszy zapewniał jakiś czas temu, że będzie naprawiał problem dostępu apki do schowka, ale zaznacza też, że był to dla nich środek „antyspamowy”. LinkedIn powiedział, że nie będzie więcej przeglądał zawartości schowka systemowego, a Reddit obiecał, że naprawi wadliwy kod, który powodował niechcianą akcję aplikacji.

iOS miał też w przeszłości podobny problem z firmą matką Instagrama, czyli Facebookiem. Aplikacja mobilna tego popularnego portalu społecznościowego mogła w tle uruchamiać kamerę, nawet bez wiedzy użytkownika. Ale reputacja Facebooka jest ogólnie wątpliwa, jeżeli chodzi o prywatność użytkowników.

<p>Loading...</p>