Neuroróżnorodność w miejscu pracy
3.03.20242 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Biały Dom nawołuje do używania Rusta

Administracja Białego Domu wzywa do korzystania z Rusta w celu zwiększenia bezpieczeństwa oprogramowania.

Biały Dom nawołuje do używania Rusta

Biały Dom wydał komunikat, w którym apeluje do programistów o porzucenie języków programowania takich jak C i C++ na rzecz bezpieczniejszych alternatyw, takich jak Rust. Administracja Joe Bidena wzywa do tego, aby odejść od wykorzystywania języków podatnych na błędy związane z pamięcią.

W komunikacie prasowym Biały Dom stwierdził, że firmy technologiczne "mogą zapobiec wejściu do cyfrowego ekosystemu całych klas podatności", przechodząc na języki zapewniające lepsze bezpieczeństwo. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Microsoft i Google, około 70 procent wszystkich podatności związanych z security wynika z problemów z bezpieczeństwem pamięci.

Według badań przeprowadzonych przez Google, używanie języka zapewniającego bezpieczeństwo pamięci znacząco zmniejsza liczbę błędów nawet w dużych bazach kodu, a w niektórych przypadkach może całkowicie je wyeliminować. Co brzmi dość logicznie, jednak nie wszystkie języki wykorzystywane dziś komercyjnie, spełniają ten warunek na najwyższym poziomie.

19-stronicowy raport opracowany przez Biuro Dyrektora Narodowego ds. Cybernetyki (ONCD) wskazał wymienione już C i C++ jako przykłady języków z podatnościami związanymi z bezpieczeństwem pamięci, a Rust z kolei jako przykład języka programowania uważanego za bezpieczny.

Arkusz informacyjny dotyczący cybersecurity od NSA (National Security Agency), z listopada 2022 roku, jako języki programowania uważane za bezpieczne pod względem pamięci, poza Rustem, wymienił także następujące:

  • C#
  • Go
  • Java
  • Ruby
  • Swift

Zgodnie z prezydencką Strategią Krajowego Cyberbezpieczeństwa, ogłoszoną rok temu, Biały Dom stara się przenieść odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo z jednostek i małych firm na duże organizacje, takie jak firmy technologiczne i rząd federalny, które mają większą zdolność do zarządzania stale ewoluującym zagrożeniem w sieci. 

Co myślicie o apelu zza oceanu? Podzielcie się opiniami w komentarzach.

<p>Loading...</p>