Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
13.03.20204 min
Thomas Guibert

Thomas GuibertFullstack Javascript DeveloperG-Loot

Bądź programistą, którego wszyscy chcą w swoich zespołach

Poznaj cechy, które sprawią, że ludzie naprawdę będą chcieli z Tobą współpracować.

Bądź programistą, którego wszyscy chcą w swoich zespołach

Jak zdefiniować zespół? Zespół to grupa ludzi pracujących dla osiągnięcia tego samego celu. Dołączasz do teamu, aby wykonać jakąś pracę, a największą przeszkodą w osiąganiu celów, jest brak komunikacji. Czyli: dobra komunikacja i przyjazna atmosfera kluczem do sukcesu.

Jaki jest sens bycia Hendrixem programowania, jeśli nie potrafisz współpracować z innymi? Siedzisz w pracy od 9 do 17, dostarczając to, do czego zostałeś wyznaczony, ale nie zadajesz żadnych pytań i nie konsultujesz się z innymi? Ludzie nie chcą takiej osoby w teamach...

Przedstawię Ci cechy, które ja bardzo doceniam u moich współpracowników i myślę, że wiele osób ma podobnie.

Komfortowy onboarding nowych pracowników

Rozpoczęcie nowej pracy nigdy nie jest łatwe, tym bardziej, jeśli jest to Twoja pierwsza. Jako nowy pracownik czujesz się niepewnie: nowe środowisko, nowy zespół, nowy projekt itp.

Mając to na względzie, bądź dla nowych pracowników osobą, która poświęci tak dużo czasu na przedstawienie bazy kodu, jak to będzie konieczne. Wyjaśnij architekturę, narzędzia, stos i bądź dostępny, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Na zwlekaj z onboardingiem. Im szybciej nowa osoba będzie się w stanie usamodzielnić, tym prędzej będzie mogła sprawnie wspomagać Twój team. Zaczynając pracę, chcemy jak najszybciej czuć się potrzebni.

Pytaj, czy wszystko w porządku. Niektóre osoby mogą mieć na początku problem z przyznaniem się do tego, że czegoś nie wiedzą lub nie rozumieją. 

Zapewniam Cię, że osoby wdrożone przez Ciebie, będą Ci długo wdzięczne za ułatwienie im przetrwania pierwszych dni w nowej pracy.

Dziel się rzeczami, z których mogą skorzystać inni

Nasza branża szybko się rozwija. Trudno jest nadążyć, nawet jeśli śledzisz wszystko w miarę na bieżąco. Z tego właśnie powodu uwielbiam pracować z ludźmi, którzy dzielą się swoimi odkryciami.

Ja dzielę się swoją wiedzą na Slacku, ale istnieją też inne kanały komunikacji. Możesz, na przykład, przeprowadzać prezentacje typu “lighting talk”, podczas których prezentujesz temat, który Cię interesuje. Czas to pieniądz i Twoi współpracownicy zapewne docenią sprawne dzielenie się z nimi nową wartościową wiedzą. 

Oferuj pomoc mniej doświadczonym

Nie proszę, żebyś był mentorem każdego młodszego programisty. Jednak dla juniorów niektóre aspekty biblioteki lub języka programowania mogą być niejasne i przydałoby się, aby wyjaśnił mu je ktoś bardziej doświadczony. 

Oświeć współpracownika w potrzebie, wskazując mu/jej problem i udostępniając linki do stron, dzięki którym może zrozumieć, na czym dany problem polega.

Oczywiście możesz też samodzielnie coś rozwiązać. Twój kolega, czy koleżanka, będą przeszczęśliwi, ale finalnie nie jest to dobry pomysł. Pozwól im znaleźć odpowiedź samodzielnie, a wtedy najwięcej się nauczy. 

Eksperymentuj i dziel się wynikami

Programiści muszą zachować otwarty umysł. Odkryłeś coś, co byłoby świetnym dodatkiem do produktu?Znalazłeś jakąś aktywność, którą warto wykonać w grupie? Zaprezentuj to, ale niczego nie narzucaj. Jeżeli coś przekonuje Ciebie, ale nie innych, popracuj nad swoimi umiejętnościami sprzedażowymi. 

Bądź wolny od ego

Czasem możesz się mylić, a Twoje pomysły mogą być złe. Spokojnie, to jest OK. Zaakceptuj swoje pomyłki i się wycofaj. Bądź świadomy swoich umiejętności, ale pamiętaj również, że wielu rzeczy nie wiesz. 

Obstawanie przy swoim, pomimo tego, że nie masz racji, może wyprowadzić Twój zespół w kozi róg. Słuchaj innych i akceptuj ich punkt widzenia. Z pewnością wiele się wtedy nauczysz. 

Spraw, aby Twój kod można było łatwo zrozumieć

Pisanie wydajnego kodu jest super. Czasami jednak najbardziej wydajny kod może być nieczytelny i niezrozumiały. Poświęć czas na jego udokumentowanie i wyjaśnienie w razie potrzeby. Inni programiści nie powinni spędzać zbyt wiele czasu, próbując przeczytać to, co napisałeś.

Dziel się sukcesami i porażkami

Nie pozwól, aby Twój kolega z zespołu sam radził sobie z awarią. Wszyscy jesteście odpowiedzialni i musicie pracować nad rozwiązaniem problemu wspólnie. Razem też będziecie świętować sukcesy. Nie przypisuj sobie całego uznania za coś, co zostało osiągnięte w grupie.

Myśl nieszablonowo

Dobrzy programiści robią to, czego się od nich oczekuje, a wielcy myślą o konsekwencjach swoich akcji. Zadaj sobie pytanie, jak Twoja praca wpłynie na resztę produktu, innych programistów i użytkowników końcowych.

Znaj wartość swojej pracy i wiedz, dlaczego zostałeś poproszony o jej wykonanie. Co ważniejsze, nie wahaj się kwestionować decyzji, jeśli Twoja opinia jest inna. Po pierwsze, Twój wkład zostanie doceniony, a po drugie, praca nad czymś, z czym się nie zgadzasz, nie jest przyjemna…

Zanim odejdziesz z firmy, dziel się swoją wiedzą

Twoi współpracownicy przejmą Twoje obowiązki. Nie bądź osobą, która ma wszystko gdzieś przez ostatnie tygodnie umowy. Zapisz wszystko, co wiesz. Mogą to być hasła, dokumentacje, stworzone narzędzie, historia funkcji, rozmowa z klientem itp.

Nawet jeśli rezygnujesz, bo nienawidzisz swojego szefa, zrób to dla ludzi, z którymi lubisz pracować. Kto wie, może kiedyś jeszcze spotkasz ich na swojej drodze zawodowej albo prywatnej…

I na koniec: bądź człowiekiem, a nie robotem

Umiejętności techniczne są oczywiście dla programisty kluczowe, ale nie zapominaj, że pracujesz z innymi ludźmi. Dzielenie się i komunikacja są nie tylko ważne dla sukcesu Twojego zespołu, ale także dla Twojego własnego rozwoju!

Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>