AWS zatrudnił czołowych developerów Rusta
Amazon Web Services zatrudnił właśnie Feliksa Klocka, czyli jednego z tech leadów zespołu pracującego nad kompilatorem Rusta, oraz kilku innych czołowych programistów tego języka. Matt Asay z zespołu open source w AWS pisał też ostatnio o tym, jak bardzo firma ceni sobie ten język, pokazując przy okazji kilka obszarów, w których Rust ulepszył chmurę Amazona.
W gruncie rzeczy AWS tak bardzo lubi Rusta, że zaczął zatrudniać developerów tworzących commity w tym języku. A to prawdopodobnie po to, żeby mieć lepsze zaplecze technologiczne do jego rozwoju.
Nowi pracownicy
Do zespołu AWS dołączyli również Sean MacArthur, czyli człowiek, którego nazwisko pojawiło się przy okazji podziękowań przy wydaniu 1.0, oraz czołowi developerzy Rusta - Lucio Franco i Jon Gjengset.
Jeżeli chodzi natomiast o samego Klocka, to wcześniej pracował on w Mozilli - jego profil na LinkedIn mówi, że jego etat zakończył się w sierpniu 2020, a było to w momencie, kiedy firma zrobiła sporą redukcję etatów. Specjalista od Rusta dołączył do Amazona w październiku 2020.
AWS chce rozwijać Rusta
Matt Asay napisał w swoim artykule, że Rust bardzo pomógł Amazonowi w zbudowaniu tak znaczącej infrastruktury, jak Firecracker VMM. A to dlatego, że język ten ma gotowe funkcje, które znacznie zmniejszają czas, w którym AWS może osiągnąć wysokie standardy bezpieczeństwa, dając tym samym podobną wydajność, co C, czy C++. Co więcej, jak twierdzi Asay, inwestowanie w szerszy ekosystem Rusta będzie korzystne i pomocne dla klientów tego giganta od chmury.
Do dyskusji dołącza również Shane Miller, senior software engineering manager z Amazon Web Services.
"Rust to krytyczny element w naszej długoterminowej strategii i inwestujemy, by dostarczać w nim rozwiązania na skalę Amazona. Komponenty, w które będziemy inwestować to narzędzia developerskie, komponenty infrastruktury, interoperacyjność oraz narzędzia do weryfikacji" - mówi Miller.
Dodaje ona również, że Rust pozwala na dostarczanie szybkich i solidnych serwisów dla klientów AWS - na tym też m.in. opiera się jego popularność.
Co więcej, Asay pisze, że AWS rozumie, iż jedynie korzysta z niesamowitych osiągnięć innych ludzi, czyli twórców Rusta. To też dzięki nim język ten odniósł taki sukces i jest ogólnie ceniony wśród wielu społeczności i firm. Niemniej jednak Asay podkreśla, że Amazon chce pomóc w rozwoju Rusta i być po części odpowiedzialny za jego przyszły sukces.
Popularność Rusta cały czas rośnie
Rust dotarł do wersji 1.0 w 2015 roku, czyli w sumie całkiem niedawno. Jest to więc dosyć młody język, którego popularność cały czas rośnie. Przez 5 lat z rzędu znajdował się on na szczycie zestawienia najbardziej uwielbianych języków programowania, według Stack Overflow.
W zestawieniu RedMonk natomiast Rust dostał się do pierwszej dwudziestki najpopularniejszych języków, co jest, według Matta Asaya, dosyć sporym osiągnięciem, biorąc pod uwagę nieustającą moc, takich języków, jak Java, JavaScript, czy C. Ogólnie, popularność Rusta, według AWS, wynika głównie z jego dwóch cech: wysokiej wydajności oraz niezawodności - a to ze względu na to, że język ten nie potrzebuje w ogóle czasu wykonania oraz garbage collectora.
Być może taki gigant, jak AWS sprawi, że pozycja Rusta na rynku będzie jeszcze mocniejsza, a sam język dołączy do grona najbardziej popularnych technologii na świecie.
Myślisz, że Rust dołączy dzięki AWS do czołówki języków programowania? Podziel się przemyśleniami w komentarzu ?