15.07.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Aptos - nowa czcionka w MS Office zastępuje Calibri

Po 15 latach z Calibri jako domyślną czcionką, użytkownicy MS Office zobaczą swoje dokumenty z nową czcionką. Sprawdź, jak wygląda Aptos i jak powstawał font.

Aptos - nowa czcionka w MS Office zastępuje Calibri

Po 15 latach korzystania z czcionki Calibri jako domyślnej w programach Word, Excel, PowerPoint i Outlook, czas na (dobrą? 👀) zmianę: poznajcie Aptos, nową domyślną czcionkę do pakietu Office.

Geneza powstania czcionki Aptos

Microsoft rozpoczął poszukiwania czcionki w 2021 roku, zlecając stworzenie pięciu nowych. Poprosił użytkowników o wskazanie ich ulubionej spośród Bierstadt, Grandview, Seaford, Skeena i Tenorite. Zwycięzcą został Bierstadt, czyli współczesna czcionka bezszeryfowa inspirowana szwajcarską typografią z połowy XX wieku, stworzona przez Steve'a Mattesona. Bierstadt został następnie przemianowany na Aptos.

Cytując Sia Danielsa, głównego menedżera programu ds. czcionek i typografii w Microsoft Office Design:

"Steve chciał, aby czcionka była bardziej uniwersalna i mniej mechaniczna i instytucjonalna. Miała budzić zaufanie i być angażująca w czytaniu".

Matteson, znany projektant czcionek, powiedział Danielsowi, że dlatego zaczyna tworzyć nowe czcionki ręcznie, a nie tylko przy użyciu narzędzi komputerowych.

"Mogę dopracować szczegóły i bardzo szybko rysuję na ekranie, ale czasami są subtelne niuanse, które można uzyskać tylko na papierze i które mogą nie wystąpić, gdy klikasz, przeciągasz i trzymasz wciśnięty klawisz Shift. [Rysowanie na papierze] to bardziej fizyczny wyraz samego siebie" - powiedział Matteson.

Cechy Aptosa

Aptos to minimalistyczna czcionka bezszeryfowa o czystych liniach, prostych kształtach liter o różnych grubościach i wyraźnej czytelności. Podobnie jak wszystkie poprzednie domyślne czcionki MS Office, Aptos ma na celu być profesjonalny, elastyczny i elegancko skromny, tak jak przystało na domyślną czcionkę.

Kiedy nastąpi zmiana z Calibri?

Aptos stanie się domyślną czcionką dla aplikacji MS Office w ciągu najbliższych miesięcy, stopniowo pojawiając się w różnych programach. Wszystkie pięć zleconych czcionek było dostępnych w aplikacjach MS Office od 2021 roku i będą nadal dostępne dla użytkowników.

Jak Ci się podoba ta propozycja od Microsoftu? Daj znać w komentarzu.


Przeczytaj też:

<p>Loading...</p>