Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
8.09.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Apache NetBeans 15 wydany z ważną zmianą

Sprawdź, jakie nowości przygotowano w najnowszej wersji javowego (choć nie tylko) IDE.

Apache NetBeans 15 wydany z ważną zmianą

Choć zintegrowane środowisko graficzne Apache NetBeans ustępuje pod względem popularności ustępuje dziś na wielu polach między innymi produktom JetBrains (swoją drogą – NetBeans także było początkowo rozwijane w Czechach), to jednak zachowuje wierne grono swoich fanów, przede wszystkim za sprawą tego, że jest wciąż aktywnie i całkiem dynamicznie rozwijane. W ostatnim czasie ukazało się Apache NetBeans 15

Trzeba przyznać, że NetBeans to pokaźny kawałek historii, jeśli chodzi o pracę nad oprogramowaniem w Javie. Bo choć IDE obsługuje też inne języki – głównie PHP, choć równie dobrze może być wykorzystywane do prac w C/C++, a nawet w JavaScript – to jednak Java jest językiem, na którym w największym stopniu skupiają się twórcy. 

Jak już wspomniano, NetBeans pierwotnie był dziełem czeskich studentów na czele z Romanem Stanekiem, ale od tego czasu przeszedł przez ręce Sun Microsystems i Oracle, by w końcu trafić pod egidę Apache Software Foundation, za czym optował sam James Gosling, twórca Javy. W rezultacie środowisko od 2016 roku jest dostępne w całości na wolnej licencji Apache 2.0 i jest oprogramowaniem w pełni otwartoźródłowym.

Apache NetBeans 15 – co nowego?

NetBeans jest rozwijane od 1996 roku i przez wszystkie te lata wielokrotnie zmieniało swój harmonogram wydawniczy. Zmiana nastąpiła także w ostatnich latach – po tym, jak od 2019 roku premiery kolejnych wersji minor, w tym roku znów powrócono do podejścia, w którym miesiące będą dzielić premiery wersji major. W rezultacie po wydanej w czerwcu wersji 14.0 możemy już korzystać z NetBeans 15.

Wśród najważniejszych nowości należy wymienić między innymi dodanie do kreatora pozycji umożliwiającej integrację z Amazon Redshift/Athena – z poziomu NetBeans można więc uzyskiwać do chmurowych baz danych w Amazon Web Services. Ponadto zaktualizowane zostały liczne komponenty i biblioteki: np. te dostarczane w ramach Open Container Inititaive, dodana została także początkowa implementacja Project Devendecy API. Debugger Grooby został zaś wydzielony do osobnego, niezależnego modułu, co może się przełożyć na wzrosty wydajności. 

Oczywiście premiera kolejnej dużej wersji NetBeans nie obeszłaby się bez zmian dotyczących stricte Javy. W rezultacie w „piętnastce” zoptymalizowane zostało działanie tasków Ant, dodano także flagi dla wyrażeń regularnych. Gradle Tools API zostało zaktualizowane do wersji 7.5, co oznacza kompatybilność z Javą 18 oraz obsługę Jakarty 9.1.

Wśród pozostałych nowości należy wymienić kompatybilność z PHP 8.1 oraz udoskonalony edytor plików YAML. Co ważne, Apache NetBans 15 porzuca wsparcie dla starszych wersji Windowsa. Nie ma jednak większych powodów do obaw ani zgrzytania zębami – nie chodzi bowiem o Windowsa 7 czy 8.1, lecz o… Windowsa 95 oraz 98. 

Najnowszą wersję Apache NetBeans można pobrać z oficjalnej strony projektu. Tamże można znaleźć źródła do samodzielnej kompilacji.

<p>Loading...</p>