PKO Bank Polski w ramach Akademii IT zaprasza studentów i absolwentów informatyki lub kierunków: ekonomia, matematyka, metody ilościowe czy fizyka. Programy stażowe to learning by doing pod okiem mentora i cenne doświadczenie w specjalistycznej dziedzinie. O ofercie stażowej dla przyszłych administratorów Oracle, Linux i Mainframe (rzadko spotykanej na polskim rynku) rozmawiamy z Danielem Sosińskim, dyrektorem Departamentu Infrastruktury Informatycznej PKO Banku Polskiego.
DS: Uruchomienie Akademii to nasza odpowiedź na stale zmieniający się rynek pracy i szansa na pokazanie młodym ludziom – stażystom jak wiele bank może zaoferować w dziedzinie nowoczesnych technologii. Z oferty PKO Banku Polskiego korzysta ponad 9 milionów klientów, którzy mają wiele możliwości dostępu do naszych produktów. Przez ostatnie lata nasz Bank zupełnie zmienił swoje oblicze, stając się centrum finansowym. Idzie za tym zmiana technologiczna i cyfryzacja.
Akademia IT składa się z kilku programów stażowych, które dają możliwość zdobycia doświadczenia w specjalistycznej dziedzinie zgodnej z zainteresowaniami kandydata. W każdym z nich zainteresowani mogą liczyć na wsparcie mentora w trakcie stażu, umowę zlecenie na okres min. 3 miesięcy, szkolenia merytoryczne, wynagrodzenie, a po stażu – możliwość zatrudnienia. Akademia kończy się udziałem w specjalnej grze miejskiej.
DS: Jest wiele firm, w których informatykom czy programistom trudno się wykazać, bo zadania są względnie proste i powtarzalne. U nas jest inaczej. Pole do popisu jest ogromne i na pewno nikt nie będzie się nudził. Wystarczy wspomnieć, że mamy miliony klientów, którzy codziennie logują się do serwisu iPKO, płacą kartami czy mobilnie – przez IKO, biorą kredyty, przelewają pieniądze... Bank jest powiązany z wieloma instytucjami finansowymi czy publicznymi. Naszym zadaniem jest dbanie o to, żeby cała infrastruktura, która to wszystko umożliwia, działała niezawodnie. Dodatkowo, ze względu na powszechną dostępność tych usług, musimy mieć najlepsze z możliwych zabezpieczenia.
DS: Wychodzimy z założenia, że mentoring nie do końca sprawdza się w grupie. Dlatego podchodzimy do tego indywidualnie. Pierwszego dnia nowy stażysta jest oprowadzany po wszystkich sekcjach i zespołach. Takie przywitanie jest dla nas bardzo ważne – wówczas nowa osoba czuje, że jest tu mile widziana. Później stażyści otrzymują zadania od swoich mentorów i zajmują się ich realizacją pod okiem eksperta.
DS: Rzeczywiście, są pewne cechy, które przydają się w tej pracy, np. intuicja techniczna czy chęć poznawania nowych zagadnień. Dlatego szukamy ludzi, którzy mają pasje i zacięcie technologiczne. To naprawdę fajna przygoda dla osób, które studiują na technicznych kierunkach.
DS: Mainframe to złożony system, składający się z kilku różnych podsystemów, dlatego jesteśmy otwarci na osoby, które zajmą się systemem, m.in. DB2 – czyli bazą danych na mainframe’ie, CICS-em, czy RACF-em. Mainframe to nasz główny system bankowy, a więc wszystkie transakcje wykonywane komórką, w Internecie, w oddziale, w bankomacie wcześniej czy później trafiają do mainframe’a. Ten system zdecydowanie przoduje jeśli chodzi o inżynierską dokładność i precyzję, dlatego największe systemy informacyjne działają właśnie na mainframe’ie.
Administrator mainframe to przykład unikalnej specjalności, której po prostu nie da się nauczyć na uniwersytecie czy politechnice, tylko w praktyce. Zdarza się, że nawet informatycy po dobrych uczelniach nie wiedzą z czym wiąże się ta praca. Dopiero, gdy poznają ją w praktyce, widzą atrakcyjność tego zawodu.
DS: Jeśli chodzi o Linuxa, pracuje na nim olbrzymia część naszych systemów transakcyjnych, bo bank to nie tylko system centralny. Wykorzystujemy Linuxa w dużym zakresie i bardzo dobrze się sprawdza. Chodzi o złożone systemy produkcyjne: klastry aplikacyjne i bazodanowe. Ich administracja polega nie tylko na administracji Linuxem, w tym przypadku RedHatem, ale również aplikacjami, które na nich działają. Mając setki serwerów, praca ręczna jest niemożliwa, stąd potrzeba automatyzacji. Dlatego powtarzalne czynności administracyjne plus te związane, np. z podmianami aplikacyjnymi są w pełni zautomatyzowane. Dużą wagę przywiązujemy także do wirtualizacji – u nas jej współczynnik wynosi 76%. Wprowadzamy do naszej infrastruktury elementy chmurowe.
Co do Oracle – chcielibyśmy, aby zatrudniona osoba wspierała nas w realizacji nowego, bardzo dużego projektu, który właśnie rozpoczynamy. Mogę zapewnić, że jest on ekscytujący i praca przy nim to wyjątkowe wyzwanie. Ogólnie rzecz biorąc szukamy młodych ludzi – stażystów, którzy zainteresują się naszą pasją.
DS: Tak, w tym roku, po raz pierwszy oferujemy uczestnikom rekrutację w formie escape roomu. Dla studentów to wspaniała zabawa, a my możemy obserwować, jak kandydat zachowuje się w innych, niż typowa rozmowa rekrutacyjna, sytuacjach. Pokoje zagadek biją rekordy popularności na całym świecie, dlatego mamy nadzieję, że nasz pomysł będzie pozytywnie odebrany przez studentów. Więcej nie zdradzimy – zapraszamy do udziału.
DS: Na aplikacje czekamy do 12 marca. Prosimy o przesłanie CV na skrzynkę [email protected] – i zaznaczenie, że dane zgłoszenie dotyczy Akademii IT.
Więcej szczegółów na temat rekrutacji do programów stażowych:
Administrator Mainframe
http://bit.ly/2HhBMLT
Administrator Linux
http://bit.ly/2FoFy9G
Administrator Oracle
http://bit.ly/2G3W0Jr