8.03.20185 min
PKO Bank Polski

PKO Bank Polski

Akademia IT w PKO

Program stażowy PKO Banku Polskiego jest skierowany do przyszłych administratorów Linux, Oracle, a także – co rzadkie na polskim rynku – administratorów mainframe.

Akademia IT w PKO

PKO Bank Polski w ramach Akademii IT zaprasza studentów i absolwentów informatyki lub kierunków: ekonomia, matematyka, metody ilościowe czy fizyka.  Programy stażowe to learning by doing pod okiem mentora i cenne doświadczenie w specjalistycznej dziedzinie. O ofercie stażowej dla przyszłych administratorów Oracle, Linux i Mainframe (rzadko spotykanej na polskim rynku) rozmawiamy z Danielem Sosińskim, dyrektorem Departamentu Infrastruktury Informatycznej PKO Banku Polskiego.


Staże dla programistów nie są niczym nowym na rynku, jednak Wasza oferta jest znacznie szersza, niż standard, np. Akademia IT. Co to jest i co uważa Pan za jej największy atut?

DS: Uruchomienie Akademii to nasza odpowiedź na stale zmieniający się rynek pracy i szansa na pokazanie młodym ludziom – stażystom jak wiele bank może zaoferować w dziedzinie nowoczesnych technologii. Z oferty PKO Banku Polskiego korzysta ponad 9 milionów klientów, którzy mają wiele możliwości dostępu do naszych produktów. Przez ostatnie lata nasz Bank zupełnie zmienił swoje oblicze, stając się centrum finansowym. Idzie za tym zmiana technologiczna i cyfryzacja.

Akademia IT składa się z kilku programów stażowych, które dają możliwość zdobycia doświadczenia w specjalistycznej dziedzinie zgodnej z zainteresowaniami kandydata. W każdym z nich zainteresowani mogą liczyć na wsparcie mentora w trakcie stażu, umowę zlecenie na okres min. 3 miesięcy, szkolenia merytoryczne, wynagrodzenie, a po stażu – możliwość zatrudnienia. Akademia kończy się udziałem w specjalnej grze miejskiej.


Jak w praktyce wygląda program stażowy w PKO Banku Polskim?

DS: Stażysta przystępuje do pracy pod opieką mentora, który wprowadza go w praktyczne aspekty administrowania systemami. To naprawdę unikalna okazja, żeby je poznać. Młodzi ludzie, którzy wynieśli wiedzę teoretyczną z uczelni, mają szansę zestawić ją z praktyką – zderzyć się z prawdziwymi wyzwaniami i problemami, o których do tej pory jedynie czytali lub słyszeli. Uważamy, że learning by doing to najlepsza metoda, dlatego skupiamy się na praktyce.

Poza tym, PKO Bank Polski to idealne miejsce na początek kariery zawodowej dla każdego inżyniera, którego pasjonuje technologia, różnorodność środowisk, ich wielkości i złożoność. Nie mówimy o jednym serwerze, lecz o skomplikowanych układach strukturalnych, a poznanie schematu ich działania to olbrzymia wiedza. PKO Bank Polski to największe środowisko bankowe w Europie Środkowo-Centralnej.


A co Pan uważa za największe atuty pracy w banku?

DS: Jest wiele firm, w których informatykom czy programistom trudno się wykazać, bo zadania są względnie proste i powtarzalne. U nas jest inaczej. Pole do popisu jest ogromne i na pewno nikt nie będzie się nudził. Wystarczy wspomnieć, że mamy miliony klientów, którzy codziennie logują się do serwisu iPKO, płacą kartami czy mobilnie – przez IKO, biorą kredyty, przelewają pieniądze... Bank jest powiązany z wieloma instytucjami finansowymi czy publicznymi. Naszym zadaniem jest dbanie o to, żeby cała infrastruktura, która to wszystko umożliwia, działała niezawodnie. Dodatkowo, ze względu na powszechną dostępność tych usług, musimy mieć najlepsze z możliwych zabezpieczenia.


Wspomniał Pan, że każdy stażysta ma swojego mentora. Jak to wygląda w praktyce?

DS: Wychodzimy z założenia, że mentoring nie do końca sprawdza się w grupie. Dlatego podchodzimy do tego indywidualnie. Pierwszego dnia nowy stażysta jest oprowadzany po wszystkich sekcjach i zespołach. Takie przywitanie jest dla nas bardzo ważne – wówczas nowa osoba czuje, że jest tu mile widziana. Później stażyści otrzymują zadania od swoich mentorów i zajmują się ich realizacją pod okiem eksperta.


Załóżmy, że z daną osobą chcecie kontynuować współpracę po zakończeniu stażu. Jak wygląda taka opieka mentorska już po zatrudnieniu?

DS: Jeśli mamy wakat w danym zespole, np. na stanowisko młodszego programisty czy administratora, chętnie proponujemy pracę. Wszystkie nowe osoby w firmie mogą liczyć na wsparcie pracownika, który się nimi opiekuje, aż do momentu, gdy zaczną działać samodzielnie. Oczywiście juniorzy pracują tylko w środowiskach pomocniczych, aż do momentu usamodzielnienia się. Osoby, które zostały u nas po stażu bardzo dobrze się sprawdzają i błyskawicznie „wchodzą” w zawód.  


Jakie cechy i umiejętności powinien mieć kandydat do Akademii IT, by się w niej sprawdzić?  

DS: Rzeczywiście, są pewne cechy, które przydają się w tej pracy, np. intuicja techniczna czy chęć poznawania nowych zagadnień. Dlatego szukamy ludzi, którzy mają pasje i zacięcie technologiczne. To naprawdę fajna przygoda dla osób, które studiują na technicznych kierunkach.


Proszę powiedzieć nieco więcej o stażu dla administratora mainframe. To oferta, której nie spotyka się tak często na rynku polskim.

DS: Mainframe to złożony system, składający się z kilku różnych podsystemów, dlatego jesteśmy otwarci na osoby, które zajmą się systemem, m.in. DB2 – czyli bazą danych na mainframe’ie, CICS-em, czy RACF-em. Mainframe to nasz główny system bankowy, a więc wszystkie transakcje wykonywane komórką, w Internecie, w oddziale, w bankomacie wcześniej czy później trafiają do mainframe’a. Ten system zdecydowanie przoduje jeśli chodzi o inżynierską dokładność i precyzję, dlatego największe systemy informacyjne działają właśnie na mainframe’ie.

Administrator mainframe to przykład unikalnej specjalności, której po prostu nie da się nauczyć na uniwersytecie czy politechnice, tylko w praktyce. Zdarza się, że nawet informatycy po dobrych uczelniach nie wiedzą z czym wiąże się ta praca. Dopiero, gdy poznają ją w praktyce, widzą atrakcyjność tego zawodu.


Poszukujecie także stażystów – administratorów Linuxa  i Oracle’a. Jakich zadań mogą spodziewać się pracując w bankowości?

DS: Jeśli chodzi o Linuxa, pracuje na nim olbrzymia część naszych systemów transakcyjnych, bo bank to nie tylko system centralny. Wykorzystujemy Linuxa w dużym zakresie i bardzo dobrze się sprawdza. Chodzi o złożone systemy produkcyjne: klastry aplikacyjne i bazodanowe. Ich administracja polega nie tylko na administracji Linuxem, w tym przypadku RedHatem, ale również aplikacjami, które na nich działają. Mając setki serwerów, praca ręczna jest niemożliwa, stąd potrzeba automatyzacji. Dlatego powtarzalne czynności administracyjne plus te związane, np. z podmianami aplikacyjnymi są w pełni zautomatyzowane. Dużą wagę przywiązujemy także do wirtualizacji – u nas jej współczynnik wynosi 76%. Wprowadzamy do naszej infrastruktury elementy chmurowe.

Co do Oracle – chcielibyśmy, aby zatrudniona osoba wspierała nas w realizacji nowego, bardzo dużego projektu, który właśnie rozpoczynamy. Mogę zapewnić, że jest on ekscytujący i praca przy nim to wyjątkowe wyzwanie. Ogólnie rzecz biorąc szukamy młodych ludzi – stażystów, którzy zainteresują się naszą pasją.


Słyszałem, że forma rekrutacji będzie dość niestandardowa.

DS: Tak, w tym roku, po raz pierwszy oferujemy uczestnikom rekrutację w formie escape roomu. Dla studentów to wspaniała zabawa, a my możemy obserwować, jak kandydat zachowuje się w innych, niż typowa rozmowa rekrutacyjna, sytuacjach. Pokoje zagadek biją rekordy popularności na całym świecie, dlatego mamy nadzieję, że nasz pomysł będzie pozytywnie odebrany przez studentów. Więcej nie zdradzimy – zapraszamy do udziału.


Gdzie kandydat może aplikować i do kiedy?

DS: Na aplikacje czekamy do 12 marca. Prosimy o przesłanie CV na skrzynkę [email protected] – i zaznaczenie, że dane zgłoszenie dotyczy Akademii IT.


Więcej szczegółów na temat rekrutacji do programów stażowych:

Administrator Mainframe 
http://bit.ly/2HhBMLT

Administrator Linux
http://bit.ly/2FoFy9G

Administrator Oracle
http://bit.ly/2G3W0Jr

<p>Loading...</p>