8 trików, aby być bardziej asertywnym jako młody pracownik
Nie lubisz, gdy nie traktuje się Ciebie poważnie? Kiedy zaczęłam pracować jako 24-latka, było to dla mnie dość trudne do zniesienia. Jak przyciągnąć uwagę? Jak nie być bagatelizowaną ze względu na mój wzrost, płeć, brak zmarszczek i siwych włosów? Może brzmieć jak wyimaginowany problem. Jednak wspomnij swoje młodociane początki pracy z osobami starszymi od siebie.
Całe szczęście nauczyłam się, jak być bardziej asertywną, mieć większy wpływ. W ciągu 2 lat jako menedżer produktu awansowałam na kierownika zespołu menedżerów produktu, a obecnie jestem studentką MBA w Stanford Graduate School of Business.
Te triki komunikacyjne mogą też pomóc Tobie być bardziej asertywnym i wpływowym, nie tylko w pracy.
1. Mów wolniej, niż wydaje się to naturalne
Kiedy mówimy szybko, to tak jakbyśmy obawiali się, że ktoś nam przerwie lub czuli się niepewni, zestresowani. Ja mówię szybciej, gdy martwię się, że moje myśli nie są warte słuchania.
Ale jak zwolnić w praktyce? Trener mowy Jamie Chapman mówi, że powtarzanie sobie, by mówić powoli, pozbawia naszą mowę energii.
Zamiast tego Chapman sugeruje akcentowanie wybranych słów, oraz kontrolowane pauzy.
2. Ktoś Ci przerywa? Ty też przerywaj
Czy zdarzyło Ci się, że ktoś nagle przerwał to, co mówiłeś i nie czułeś się z tym dobrze, ale nie chciałeś być równie niegrzeczny? Nie pozwól, by tak się działo. Odzyskaj swoją szansę na wypowiedź. Wtrąć się natychmiast słowami: „Mogę dokończyć?”. Nie czekaj na pauzę. Przerwij przerywaczowi. Po raz pierwszy spróbowałam tego podczas odgrywania ról na zajęciach Leadership Laboratory w Stanford MBA. Zaskoczyło mnie to, jak szybko udało mi się zdobyć wpływ na przebieg rozmowy.
3. Pokaż szerszy obraz sytuacji
To, co dla ciebie jest oczywiste, często nie jest takie dla innych. Wyjaśniając szerszy obraz, pomagasz zobaczyć go również innym, nawet jeśli w pierwszej chwili tego nie załapali. A jeśli rozmawiasz z kimś starszym, kto dobrze rozumie to, o czym mówisz, pomagasz mu siebie poznać, docenić, bardziej uszanować oraz pokazujesz się jako ciekawego rozmówcę.
4. Unikaj sytuacji, w których stwierdzenia brzmią jak pytania
„Twoja wypowiedź straciła swój efekt, gdy zakończyłaś ją na wysokim tonie” - powiedział mi jeden z członków grupy na zajęciach. Chodzi konkretnie o wypowiadanie zdań oznajmujących ze wznoszącą intonacją. I znowu, ja robię to, gdy czuję się niepewnie.
Przez to tracisz wiarygodność i wpływ. Jeśli chcesz podkreślić niepewność, możesz użyć słów takich jak „myślę, że”. Możemy nawet zadać pytanie sformułowane gramatycznie tak, jak powinno wyglądać pytanie. Nadaj swoim wypowiedziom siłę, na jaką zasługują.
Zastrzeżenie: Jeśli ktoś stosuje taką intonację, to oczywiście nie jest to usprawiedliwieniem dla jego lekceważenia. Jako liderzy i współpracownicy powinniśmy starać się słuchać tego, co nasi koledzy mają do powiedzenia, nawet jeśli używają tego wzorca mowy.
5. Struktura z wyznaczeniem kierunku
Wyznaczanie kierunku, czyli terminów, które zapewniają strukturę i przejścia, to trick, który natychmiast poprawia jasność przekazu.
Trener komunikacji Alexander Lyon opisuje, jak używać słów „pierwszy”, „drugi” i „trzeci”, aby wskazać zmiany między naszymi głównymi punktami. Wyjaśnia również klasyczne przejścia oraz przejścia podsumowujące, aby pomóc słuchaczowi, gdy przechodzisz od jednego tematu do drugiego. Polecam Ci zapoznać się z jego metodami.
Umiejętne prowadzenie swojej narracji zapewni Ci jasność przekazu., a ta doda Ci pewności siebie. Twój rozmówca na pewno to zauważy, ale też będzie odbierał Cię bardziej na poważnie, niż w sytuacji, jakbyś motał sięw swojej wypowiedzi.
6. Ogranicz ogólne treści w wiadomościach e-mail
„Brzmi dobrze! Kiedy raport będzie gotowy? — Jeff.
PS: Oglądałeś mistrzostwa świata w piłce nożnej?”
Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak liderzy wyższego szczebla potrafią pisać krótkie, bezpośrednie e-maile? Mam tendencję do upiększania swoich wiadomości słowami „moja droga”, „mam nadzieję, że masz się dobrze”, „serdecznie pozdrawiam” i innymi ogólnymi formalnościami czy emotkami. Nie musisz tego robić. Mail ma być konkretny a nie poprawiający humor każdemu czytającemu.
Nie ma też co przesadzać w drugą stronę i zostawać królową lodu, ale jeśli nie ma uzasadnienia dla mailowego small talku, czy druga strona jest bardzo formalna, daruj sobie ogólności.
7. Zastąp wykrzykniki kropkami
Zobacz, jak "juniorsko" wygląda e-mail wypełniony wykrzyknikami:
Cześć wszystkim!
Mam nadzieję, że jesteście tak samo podekscytowani jak ja jutrzejszym dniem! Świętujemy nasze osiągnięcia tortem! Dołącz do nas jutro o 14:00!
Do zobaczenia wkrótce!
Po co ich aż tyle? Można zmniejszyć ich liczbę i nadal okazać ekscytację, a "brzmieć" mniej infantylnie.
Cześć wszystkim!
Mam nadzieję, że jesteście tak samo podekscytowani jak ja jutrzejszym dniem. Świętujemy nasze osiągnięcia tortem. Dołącz do nas jutro o 14:00!
Do zobaczenia wkrótce.
8. Zajmij fizyczną przestrzeń
„Wyprostowana postawa (...) da nam bardzo otwarte, swobodne i zrelaksowane ciało,” mówi Deborah Gruenfield, profesor ze Stanford i autorka książki Acting with Power.
Często krzyżujesz nogi lub kurczysz się? Przyjmij postawę otwartą. Zagarnij więcej przestrzeni.
Zacznij działać od zaraz. Powodzenia!
Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.