Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

76-letni samouk w finale największego rosyjskiego Hackathonu

Jewgeni Poliszczuk, 76-letni obywatel Sankt Petersburga, wraz ze swoją drużyną, został finalistą Ogólnorosyjskiego Konkursu Digital Breakthrough.
9.08.20193 min
76-letni samouk w finale największego rosyjskiego Hackathonu

Konkurs Digital Breakthrough składa się z trzech etapów. Najpierw uczestnicy muszą przejść testy online. Test sprawdza wiedzę i tworzy profil kompetencji cyfrowych uczestników. Uczestnicy, którzy pomyślnie rozwiązali testy, przechodzą do kolejnego etapu - hackathonów. Zespoły złożone z 3-5 uczestników tworzą prototypy rozwiązań cyfrowych, konkurując między sobą.

Zwycięzcy drugiego etapu dostaną się do finału. Najlepsze projekty i rozwiązania zostaną włączone do programu Pre-akceleratacja. Zestaw programów wspomagających projekty na wczesnym etapie w celu poprawy funkcjonalności ich produktu, hipotez testowych lub modeli biznesowych.

Stary człowiek i może

Jewgeni Poliszczuk, 76-letni biolog i programista samouk, zobaczył reklamę konkursu w internecie i zdecydował się wziąć udział. Początkowo nie udało mu się zdać testów z Pythona, odpowiadając na ledwo 4 pytania z 20. Jednak starszy programista przyłożył się i za drugim razem zdał bezbłędnie. Po drugiej próbie emeryt zakwalifikował się do konkursu. 

"Musiałem stworzyć tu swój własny zespół, ale tego nie zrobiłem, bo to był mój pierwszy raz i nawet nie wiedziałem, na czym polegają zawody. Później zostałem zaproszony przez jedną z drużyn. Pracowaliśmy dwa dni i dwie noce, ale udało nam się to. Daliśmy z siebie wszystko i zaskoczyliśmy sędziów", mówił w wywiadzie dla priderussia.ru.

We wrześniu wraz ze swoją drużyną uda się na finał konkursu w Kazaniu.

O biologii i programowaniu 

Z wykształcenia Jewgeni Poliszczuk jest biologiem. Spędził 25 lat w Instytucie Cytologii. Tam równolegle z pracą naukową Poliszczuk zajmował się wczesnym programowaniem na jednym z pierwszych komputerów w Rosji - "Dnepr-21", stworzonym specjalnie dla biologów. Na potrzeby prac naukowych z biologii dla trzech rosyjskich instytutów, stworzono autorski język programowania - "INF", którego zaletą było to, że mógł być obsługiwany cyrylicą.

Niestety realia pracy dla biologów bardzo zmieniły się po pierestrojce. Jewgeni zmuszony był porzucić biologię i matematykę na rzecz pracy fizycznej. W latach 90-tych Poliszczuk pracował nad stworzeniem elektronicznej bazy danych osób zmarłych i wówczas miał szansę wrócić do podstaw programowania, tym razem w zupełnie innych realiach. Po przejściu na emeryturę Jewgeni poświęcił swój wolny czas swojemu ulubionemu hobby - programowaniu.

W 2007 roku przypadkowo trafił na podręcznik do Ruby. Nowoczesny język tak mu się spodobał, że włożył w jego naukę większość swojego wolnego czasu. Jak sam mówi, łatwo było mu nauczyć się innych języków po zrozumieniu logiki współczesnego programowania.

"Tylko na pierwszy rzut oka wydaje się, że biologia i programowanie nie są powiązanymi dziedzinami wiedzy. W rzeczywistości łączy ich królowa nauki - matematyka. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych komputerów, obliczenia są zautomatyzowane, a praca naukowa staje się bliższa programowaniu.

Powiedział Jewgeni.

"Niektórzy ludzie zawsze będą starali się iść z postępem. Jeśli starasz się być otwarty na wszystko, co nowe i patrzeć na świat z zainteresowaniem, uczyć się zaawansowanych technologii, w tym korzystać z dostępnej wiedzy, wtedy zrozumienie nadejdzie bez względu na wiek. Uważam, że podstawową zasadą zachowania jasności umysłu jest brak alkoholu. Jestem biologiem, więc rozumiem pewne procesy i prawidłowości zachodzące w organizmie. Całkowicie porzuciłem alkohol i nie piję go od 40 lat!”

<p>Loading...</p>