Diversity w polskim IT
Lokajit Tikayatray
Lokajit TikayatrayConsultant, IT Architecture @ Dell

7 rzeczy, które blokują karierę Software Developera

Dowiedz się, jakie czynniki mogą blokować karierę Software Developera i czego unikać.
5.03.20227 min
7 rzeczy, które blokują karierę Software Developera

Kariera inżyniera oprogramowania jest bardzo ekscytująca, ale też bardzo ciężka. Jest to również jedna z najlepiej opłacanych profesji, jakie obecnie istnieją. Co więcej, praca przy rozwoju najnowszych technologii oraz zarabianie przy tym dużej ilości pieniędzy przyciąga każdego roku bardzo dużo ludzi. Niemniej jednak wielu developerów czuje po latach, że utknęli w pracy bez przyszłości. Początkowa euforia opada i nie można znaleźć odpowiedniej motywacji wymaganej do dawania z siebie jak najwięcej. 

Brak motywacji i wyraźnego planu sprawia, że developerom nie chce się już dążyć do osiągnięcia swoich celów. Dlaczego jest tak, że niektórym kariera nie idzie, a inni osiągają wszystkie cele, które sobie postawili?

Podczas mojej ponad 10-letniej pracy w branży programistycznej, spotkałem się z wieloma przypadkami, gdzie ktoś odnosił sukces. Były też również historie, w których kariery się rozpadały. Przyjrzymy się błędom popełnianym przez developerów, które sprawiają, że tracą oni nadzieję na sukces. 

1. Brak większych starań i autentyczności w pracy

To może brzmieć, jak coś oczywistego - jeśli nie dajesz z siebie wszystkiego, nie możesz oczekiwać, że Twoja kariera będzie się rozwijać. Pomimo tego na rynku jest wielu developerów, którzy nie starają się aż tak bardzo. 

Inżynierowie oprogramowania, którzy nie są aktywni i szczerzy w tym, co robią, nie osiągną wiele. Dają z siebie wymagane minimum i myślą, że to wystarczy. A nawet to minimum jest czasem za małe. W wielu sytuacjach na takim zachowaniu cierpi cały team, bo jakość dostarczonej pracy jest niska. 

Jeśli będziesz dalej robił tylko to, o co Cię proszą, to skończysz z niczym więcej. A jeśli przerzucisz na kogoś coś, za co jesteś odpowiedzialny, to na pewno polegniesz. Nie możesz oczekiwać rozwoju, wykazując tak bardzo nijaką postawę.

Aby mocno się rozwijać, developerzy muszą być zapaleni do pracy. Bez pasji nie dasz z siebie wszystkiego na tak wymagającym stanowisku, jak inżynier oprogramowania. Musisz cały czas dowozić więcej, niż od Ciebie wymagają. Nie można tego zrobić bez bycia proaktywnym i autentycznym w tym, co się robi.

2. Brak im mentora

Aby rozwijać się jako software developer, trzeba Ci kogoś, kto wskaże właściwą drogę. Bez tego wszystkiego Twoje starania będą jak pływanie po oceanie bez celu. Możesz się bardzo starać, ale Twoja łódź będzie dryfować donikąd. 

Wielu inżynierów oprogramowania myśli, że wie, co jest najlepsze dla ich kariery. To dlatego nie proszą nikogo o pomoc lub radę. 

Inni z kolei chcą, aby ktoś ich poprowadził. Nie wiedzą jednak, jak wyjść z taką prośbą i poprosić kogoś o wskazanie im drogi. Ich wątpliwości wynikają ze strachu przed tym, że ktoś im odmówi. Jeśli jednak nie zapytasz, to nigdy się nie dowiesz, czy ktoś chce być Twoim mentorem, czy nie. 

Tak czy siak, developerzy ci sporo tracą, jeśli chodzi o rzeczy, których mogliby się nauczyć od ludzi, którzy mają to już za sobą. I ostatecznie ich kariera cierpi na tym, że nie mają wyraźnie określonego kierunku rozwoju. 

3. Nie są na bieżąco z nowymi technologiami

Jednym z największych wyzwań związanych z pracą jako software developer jest to, że technologie się ciągle zmieniają/rozwijają. Z drugiej jednak strony te wszystkie zmiany sprawiają, że praca jest ekscytująca. 

Kiedy developerzy ruszają z karierą to widać, że są podekscytowani tym, co dzieje się świecie technologii. Uczą się nowego języka lub frameworku w cyklicznych interwałach. Ich pasja sprawia, że chcą dawać z siebie w pracy jak najwięcej. 

Z czasem jednak wielu devów staje się coraz mniej zapalona do pracy. Wykonywanie powtarzalnych zadań sprawia, że tracą ten entuzjazm, który towarzyszył im na początku. 

Co więcej, nie starają się już za bardzo, ponieważ dobrze im z pracą, którą wykonują.

Kiedy developerzy robią się za wygodni, to nie uczą się już niczego nowego. Zamiast tego obwiniają firmę za to, że ta nie oferuje im już żadnych wyzwań. Wielu z nich narzeka też, że nie ma czasu na własną naukę nowych rzeczy. Siadają więc wygodnie i czekają, aż ich organizacja zaoferuje im szkolenie, które poszerzy ich technologiczne horyzonty. 

Tak naprawdę, to każdy odpowiada za swój własny rozwój. Developerzy, którzy stale wymyślają wymówki na temat firmy albo braku czasu, nigdy się nie rozwijają. 

4. Ich podejście do wszystkiego jest okropne

Sposób, w jaki się zachowujesz, ma w pracy znaczenie. Twoje podejście może Ci pomóc w karierze albo ją pogrzebać - jest to więc nadal ważny czynnik. Twój talent nie ma aż takiego znaczenia - gdy nie masz odpowiedniego podejścia, to Twoja kariera się nie rozwinie. 

Niektórzy myślą, że bycie aroganckim jest fajne. A jeśli jesteś dobrym koderem, to takie coś w ogóle ujdzie Ci to na sucho. W niektórych przypadkach może to nawet działać, ale nie jest to jakaś norma. Możesz pisać wspaniały kod, ale nie popchniesz swojej kariery do przodu, jeśli nie będziesz grać zespołowo. 

Są jeszcze tacy, którzy w zespole obwiniają wszystkich naokoło. Zawsze znajdą sobie kogoś na kogo mogą zwalić winę za swoje błędy. Budowanie dobrych relacji wewnątrz teamu nie jest ich mocną stroną. Niezależnie od tego, jak bardzo utalentowany jesteś, nikt nie będzie chciał z Tobą pracować, jeśli Twoje podejście do ludzi i nie tylko jest okropne. 

Kolejnym błędem jest brak chęci pomocy innym - tacy developerzy nie zachęcają też raczej do kontaktu ze sobą. Team powoli dystansuje się od takiej osoby. A jeśli developer jest odizolowany od reszty, to nie ma szans na rozwój. 

5. Nie proszą o pomoc

Umiejętność proszenia o pomoc jest absolutnie niezbędna, jeśli chodzi o rozwój w jakimkolwiek obszarze. Nikt przecież nie będzie wiedział wszystkiego na samym początku - tak naprawdę poczucie się dobrze w swojej profesji zajmuje lata. A najlepiej nauczyć się tego od ludzi, którzy mają to za sobą. 

Developerzy, których kariery się nie rozwijają, mają problem z proszeniem innych o pomoc. Nie chcą lub nie wiedzą, jak zapytać kogoś o wsparcie przy zadaniu, które im przydzielono. 

Czasem dzieje się tak ze względu na za duże ego - takim programistom wydaje się, że mają o wiele większą wiedzę, niż inni. Zdarzają się też tacy, którzy są zbyt nieśmiali, aby poprosić o pomoc. Nawet jeśli chcą, to po prostu brak im odwagi. 

Tak czy siak, nieproszenie o pomoc to przepis na porażkę. Nikt nie może się rozwijać samemu. Każdy potrzebuje wsparcia - od kolegów/koleżanek, managerów, seniorów i innych, wewnątrz i na zewnątrz organizacji. 

6. Nie potrafią przyjmować feedbacku

Feedback to jedno z najlepszych narzędzi dla software developerów. Pozytywny podwyższa morale i sprawia, że pracujesz jeszcze lepiej. A konstruktywny feedback pomaga w nauce, bo pokazuje Ci, co należałoby poprawić. 

Developerzy często nie mogą odnieść sukcesu, bo nie wiedzą, jak wykorzystać dany im feedback. Kiedy ktoś zwróci im uwagę na coś w ich pracy, to od razu biorą to do siebie. Właściwie to szukają winy w osobie, która dała im feedback. 

Developerzy, którzy nie wiedzą, jak podejść do feedbacku, tracą szansę na pracę nad swoimi słabościami. Musisz wiedzieć, w czym problem, jeśli masz cokolwiek poprawić. Ponieważ samemu trudno jest dostrzec, co jest nie tak, feedback od współpracowników, czy managerów, otworzy Ci oczy. 

Jeśli jesteś uważny, to zobaczysz, że dostajesz w swojej pracy mnóstwo feedbacku i to na co dzień. Nie każdy feedback jest jednak konstruktywny. Wykorzystaj wszystko, co możesz, aby zastanowić się nad swoim zachowaniem. Jeśli nie widzisz w feedbacku żadnej wartości, to można to potraktować jako coś osobistego. 

7. Nie wiedzą, kiedy odejść od swojej firmy

Jednym z powodów, dla których developerzy stoją w miejscu, jest to, że nie wiedzą, kiedy jest dobry czas, żeby poszukać czegoś innego. Wydaje im się, że managerowie w jakiś magiczny sposób zrozumieją ich aspiracje i sami zajmą się ich rozwojem zawodowym. 

Tak naprawdę to nie odpowiadają oni za rozwój kariery każdego developera - to developerzy muszą być na bieżąco z technologią i zawsze być w gotowości na nowe wyzwania na rynku. Managerowie mogą pomóc w osiąganiu celów, ale to programiści muszą wyjść z inicjatywą. 

Po pracy w jakimś zespole lub na jakimś stanowisku przez kilka lat, inżynierowie oprogramowania stają się trochę za bardzo wygodni. Robienie czegoś, co robi się od kilku lat, nie jest już takie wymagające. Kiedy tak się dzieje, to robimy się umysłowo bezwładni, a nie jest łatwo z czegoś takiego wyjść. 

Nawet jeśli developerzy wiedzą, że ich obecna sytuacja nie sprzyja rozwojowi, to ciężko im przełamać taki schemat. Przekładają swoje plany na rozmowy kwalifikacyjne na później - sama myśl o pójściu na rozmowę to dla nich coś niezwykle ciężkiego. Finalnie godzą się na to, co daje im firma. 

Ja sam też kiedyś nie wiedziałem, kiedy odejść z firmy. W swojej pierwszej pracy naprawdę dawałem z siebie wszystko, nawet gdy moja organizacja rozpadała się pod wpływem jednego z największych przekrętów korporacyjnych w Indiach. Finalnie miałem tydzień na zmianę pracy, a pensja nie była dużo wyższa. 

Podsumowanie

Powyższy artykuł nie ma na celu zniechęcenie kogokolwiek do rozpoczęcia kariery software developera. Zamiast tego przedstawiłem pewne szczegóły, które pomogą Ci zrozumieć, jak pchnąć karierę do przodu. 

Całkiem łatwo jest rozpocząć pracę jako developer. Zdobycie pracy to jednak tylko początek. Aby podążać w tym samym tempie, co branża, trzeba się trochę bardziej postarać. Postaraj się nie popełniać powyższych błędów. 

Jestem pewny, że z odpowiednim podejściem i kimś, kto wskaże Ci drogę, możesz osiągnąć swój cel. 


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj

<p>Loading...</p>