Pomysły dla programistów, jak dodatkowo zarobić w 2024 roku
Jesteś inżynierem oprogramowania i szukasz sposobów na monetyzację swoich umiejętności? Możliwości zarabiania online są dziś praktycznie nieograniczone. W tym artykule dzielę się siedmioma pomysłami na dodatkowe prace dla programistów, które uważam za dochodowe w 2024 roku.
1. Spersonalizowane rozwiązania z wykorzystaniem AI
AI nie jest już tylko modnym określeniem. W samym 2023 roku rynek sztucznej inteligencji osiągnął wartość ponad 153,6 miliarda dolarów i spodziewa się wzrostu.
Co tydzień pojawia się nowe narzędzie. Możesz przejrzeć niektóre z nich na TopAI i zaczerpnąć inspiracji, które są wykorzystywane do wykonywania zadań programistycznych, generowania obrazów i filmów, narzędzi do gromadzenia danych itp. Jako programista możesz to wykorzystać, oferując spersonalizowane rozwiązania dla firm.
Możesz np. stworzyć narzędzie podobne do AgentGPT lub God Mode, wykorzystując istniejący LLM typu GPT, Llama, PaLM 2 lub inne. W wielu wypadkach wystarczy zintegrować się po API. Następnie stwórz system, który potrafi rozbijać duże problemy na konkretne zadania - np. przez wykorzystanie technik typu AI Ladder do podzielenia większego zadania, na mniejsze kroki, tak by zwrócić najbardziej przydatną odpowiedź. Będziesz musiał również stworzyć mechanizm łańcuchowy, w którym zadania są wykonywane sekwencyjnie, aby osiągnąć ustalony cel.
Możesz się zatrzymać tutaj, a ludzie będą mogli go używać z terminala. Jednak aby przejść o krok dalej, zaprojektuj przyjazny interfejs, który pozwoli użytkownikom na interakcję z agentami AI. Dodatkowo, pozwól użytkownikom definiować cele, monitorować postępy i otrzymywać wyniki.
Jeśli twoje narzędzie będzie wystarczająco przydatne, będziesz mógł je monetyzować poprzez abonament; znajdą się osoby, które będą chciały zaoszczędzić czas w zamian za drobną opłatę.
To tylko jeden przykład narzędzia. Możliwości są nieograniczone. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić istniejące narzędzia przed rozpoczęciem tworzenia własnego.
2. Sprzedaż produktów cyfrowych i rozwój wtyczek
Rynek transformacji cyfrowej również rośnie. Obejmuje produkty i usługi cyfrowe. Prognozuje się, że wzrośnie z 2,27 biliona dolarów w 2023 roku do 8,92 biliona dolarów do 2030 roku.
Możesz tworzyć produkty cyfrowe, takie jak wtyczki do Shopify lub WordPress. W 2023 roku WordPress jest nadal używany przez 45,8% wszystkich witryn internetowych na świecie, a z 9,2 miliona witryn e-commerce w samym USA, 28,51% korzysta z Shopify.
Możesz również tworzyć uniwersalne szablony stron internetowych za pomocą ulubionego stosu technologicznego i sprzedawać je na platformach takich jak ThemeForest lub Template Monster. Sam kiedyś sprzedawałem głównie takie szablony na Themeforest i było to dość dochodowe jako pierwszy krok.
3. Rozwój aplikacji na App Store i Google Play
W 2023 roku Google Play Store hostował około 3,718 miliona aplikacji mobilnych, Apple App Store około 1,803 miliona.
Samodzielnie możesz tworzyć aplikacje bez znajomości jakiegokolwiek języka natywnego, korzystając z narzędzi i frameworków wieloplatformowych, takich jak React Native, Flutter, a nawet Ionic. Nie musisz uczyć się niczego nowego, korzystając tylko z Reacta lub Angulara do tworzenia aplikacji lub gry. Działa to poprzez owinięcie aplikacji w kontener natywny, pozwalając na dostęp do funkcji urządzenia podczas tworzenia przy użyciu znajomych technologii.
Możesz na tym zarabiać, monetyzując poprzez wyświetlanie reklam wewnątrz aplikacji, oferując zakupy w aplikacji poprzez dodatkowe treści lub funkcje w aplikacji. Możesz też wprowadzić opłaty dla użytkowników za pobranie wersji premium bez reklam i/lub z dodatkowymi funkcjami.
4. Produkty SaaS lub Mikro-SaaS
W dziedzinie SaaS możliwości tkwią w tworzeniu specjalistycznych i niszowych produktów, które rozwiązują konkretne problemy dla firm lub osób indywidualnych. Produkty Mikro-SaaS są często tworzone przez pojedynczego programistę lub mały zespół koderów. Nie wymagają one dużych inwestycji i koncentrują się na bardzo wąskim rynku lub funkcjonalności.
Raycast to przykład takiego narzędzia, które usprawnia codzienne zadania i procesy za pomocą niestandardowych skryptów. Skierowane jest głównie do programistów i zaawansowanych użytkowników. To bardzo udany projekt z modelem abonamentowym.
5. Wkład w projekty open source
Udzielając się przy projektach open-source związanych z twoją specjalizacją, prezentujesz swoje umiejętności, nawiązujesz znajomości i budujesz swoją reputację w społeczności. Może to pośrednio prowadzić do otrzymania ciekawej ofert pracy, możliwości konsultingowych lub szansy na sprzedaż własnych narzędzi i usług społeczności, z którą masz kontakt.
Ponadto, jeśli zainicjujesz projekt open source, który zyska popularność, możesz go zmonetyzować poprzez sponsorowanie, dotacje lub podwójną licencję. Wtedy to oferujesz zarówno darmową wersję społecznościową, jak i płatną z dodatkowymi funkcjami lub wsparciem.
6. Usługi hakerskie o etycznym charakterze
Dziś ekspresowo postępuje już nie tylko cyfryzacja wszystkiego, co możliwe, ale też równolegle popyt na ekspertyzę z zakresu bezpieczeństwa IT rośnie w zawrotnym tempie.
Hakerzy etyczni, czyli testerzy penetracyjni, to profesjonaliści wykorzystujący swoje umiejętności do identyfikowania i naprawiania podatności systemów, zanim hakerzy o złych intencjach je wykorzystają. Może to obejmować testowanie aplikacji internetowych, ocenę bezpieczeństwa sieciowego, a nawet ćwiczenia inżynierii społecznej.
Jako haker etyczny możesz pracować jako freelancer, założyć własną firmę konsultingową lub dołączyć do zespołu korporacyjnego. Ta dziedzina wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy w zakresie najnowszych zagrożeń i technologii, ale może być bardzo satysfakcjonująca, zarówno intelektualnie, jak i finansowo.
7. Blogowanie technologiczne
Blogowanie to również dobry sposób na dzielenie się wiedzą, który może w perspektywie być dość lukratywny. Od czego zacząć? Możesz np. recenzować nowe technologie lub udzielać porad i tworzyć tutoriale. Skrupulatni blogerzy powiększają sukcesywnie swoją widownię, dostarczając rzetelne, wartościowe i angażujące treści.
Początkowo może być to rodzaj hobby, ale ma potencjał stać się dochodową nogą poprzez reklamę, marketing afiliacyjny, sponsorowane treści lub sprzedaż produktów cyfrowych, takich jak e-booki czy kursy.
Budowanie silnej osobistej marki może także otworzyć drzwi do wygłaszania prezentacji, podpisania umów na wydanie książki lub znowu, pracy konsultingowej.
Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.