Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
26.10.20184 min
Bulldogjob

Bulldogjob

7 frameworków do tworzenia aplikacji webowych

Ruby on Rails, Django, Symfony2 czy Laravel to frameworki, które sprawią, że Twój kod będzie jeszcze lepszej jakości niż dotychczas.

7 frameworków do tworzenia aplikacji webowych

Wykorzystanie frameworków zwiększa efektywność pracy - można napisać o wiele mniej kodu, niż gdybyśmy ich nie używali. Kod aplikacji często jest też wtedy lepszej jakości, a wynika to z logiki narzucanej przez framework. Tego rodzaju platformy są przeważnie dobrze zaprojektowane, co zapewnia niezawodność ich działania. Pewnym problemem może być duża złożoność wielu z nich, a z tego powodu trzeba włożyć wiele pracy, by je opanować. Co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe platformy. Które z nich są najlepsze do tworzenia aplikacji webowych? Oto kilka użytecznych platform programistycznych, które warto poznać i wykorzystywać.

Ruby on Rails

Z tej platformy chętnie korzystają zarówno małe firmy, jak i duże korporacje zajmujące się przygotowywaniem oprogramowania. Dzięki Ruby on Rails można tworzyć właściwie każdy rodzaj aplikacji webowej. Początki frameworku sięgają roku 2005 - wtedy pojawiła się pierwsza stabilna wersja. Do jej powstania przyczynił się przede wszystkim programista z Danii, David Heinemeier Hansson.

Określana często skrótowo jako RoR lub Rails platforma jest open source’owym frameworkiem w języku Ruby, opartym o architekturę Model-View-Controller (MVC). Główne założenie, które przyświecało twórcy to "Convention over configuration", co oznacza, że framework ten wymaga naprawdę minimalnej konfiguracji w porównaniu do konkurencji. Dodatkowo ofertuje w zasadzie wszystko co jest potrzebne do zrobienia pełnoprawnej aplikacji. Oprócz generowania odpowiedzi w dowolnym formacie ma system do wysyłki emaili, kolejkowania i wykonywania zadań w tle, uploadu plików, cache'owania czy nawet obsługi Web Sockets.

Krytycy twierdzą, że Railsy słabo się skalują oraz że są wolne. W rzeczywistości wydajność będzie na podobnym poziomie jak frameworków opartych na Pythonie.

Django


Podobny obraz

Framework nazwany na cześć wybitnego belgijskiego gitarzysty, Django Reinhardta, żyjącego w I połowie XX wieku. Został napisany w Pythonie w 2003 roku, a dwa lata później jego kod wydano na licencji BSD. Wykorzystano tutaj wzorzec architektoniczny Model-Template-View - pokrewny do opisywanego powyżej MVC.

Django stawia na łatwą personalizację. Bardzo łatwo można podmienić ORM, bazę danych czy silnik szablonów. Proponowana przez framework organizacja kodu wspiera tworzenie komponentów, które można użyć wielokrotnie.

Dzięki Django można budować bardzo wydajne aplikacje webowe. Kolejną zaletą jest dostępność ogromnej ilości pakietów dedykowanych dla frameworka, ale również ogromna ilość pakietów pythonowych. Warto wspomnieć, że ten framework wykorzystują takie serwisy jak Instagram czy Pinterest.

Laravel

Framework ten ustępuje nieco Django pod względem popularności, ale znany jest wszystkim developerom, którzy programują aplikacje w PHP. Laravel korzysta z tego, co wcześniej dobrze sprawdziło w innych frameworkach, czerpiąc wzorce między innymi z Ruby on Rails czy ASP.NET MVC.

Twórcą platformy jest Taylor Otwell - wypuścił na rynek pierwszą wersję frameworku w 2011 roku. Szybko okazało się, że Laravel to potężny zestaw narzędzi, dzięki którym można łatwo tworzyć nawet bardzo duże i rozbudowane aplikacje. Skupia wokół siebie ogromną społeczność.

Charakteryzuje się kontenerem DI o wysokiej jakości i bardzo intuicyjnym systemem migracji. Posiada zintegrowany system dla testów jednostkowych.

Symfony2

Kolejny framework dla PHP. Należy do jednej z najpopularniejszych platform programistycznych w tym języku. Wydany na licencji open source (X11), wykorzystuje architekturę MVC. Charakteryzuje się łatwą instalacją i konfiguracją. Sympfony2 można łatwo rozbudowywać i łączyć z innymi bibliotekami

Symfony2 to zupełnie inne podejście do frameworku niż w wersji z numerem 1. Przede wszystkim od wersji 2 łatwiej wszystko kontrolować, szybciej też można nauczyć się obsługi frameworku. Postawiono tutaj na prostotę - ograniczono ilość skomplikowanych wzorców na rzecz kilku, ale o większym potencjale.

Konfiguracja Symfony2 stała się łatwiejsza, a framework zyskał na lekkości. Więcej uwagi poświęcono pluginom (bundles). widok składa się z szablonów i slotów, a sam framework stał się bardzo szybki.


Express

To framework stworzony dla Node.js przez TJ Holowaychuka. Korzysta z niego wiele znanych marek, jak na przykład serwis społecznościowy MySpace. Express jest najpopularniejszym frameworkiem dla Node.

Express jest bardzo przydatny, gdy chcemy wykorzystywać wielowątkowość, bazy danych, szablony, routing, systemy uprawnień itd. Ta platforma jest nie tylko prosta w obsłudze, ale również bardzo użyteczna. Z powodzeniem można ją używać do tworzenia wielu różnych projektów. 

Spring

To najpopularniejszy szkielet tworzenia aplikacji w języku Java. Pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne 1 października 2002 roku i jego aktualna (stabilna) wersja to 4.3.7. Powstał na bazie kodu opublikowanego w książce Roda Johnsona Design and Development. Framework hula na licencji wolnego oprogramowania Apache License

Warto dodać, że framework zapewnia elastyczny trójpowłokowy szablon Model-Widok-Kontroler (MVC). Developerzy otrzymują wysoki stopień kontroli nad szablonem dzięki interfejsom strategii (strategy interfaces).

Do zalet Springa można śmiało zaliczyć:
  • uproszczenie procesu tworzenia aplikacji klasy Enterprise
    np. elimninacja "martwego kodu" sklejającego poszczególne komponenty
  • Luźne wiązanie aplikacji ze szkieletem
    np. kod aplikacji praktycznie uzależniony od Spring API
  • Ułatwienie procesu testiwania aplikacji
    np. tworzenie aplikacji w oparciu o testy (TDD, test-driven development)
 
<p>Loading...</p>