Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

7 aplikacji na Androida dla programisty

Poznaj aplikacje, dzięki którym możesz programować bez komputera i gdziekolwiek jesteś.
5.04.20213 min
7 aplikacji na Androida dla programisty

Dzięki różnego rodzaju aplikacjom na Androida programista może pracować nad projektem bez względu na to, gdzie się znajduje. Co prawda narzędzia programistyczne, które dostępne są na urządzenia mobilne nie będą tak wygodne, jak te same, używane na komputerach. Oferują jednak coraz więcej ciekawych funkcjonalności. Wybraliśmy 7 apek, na jakie warto zwrócić uwagę.

Online Compiler

Uniwersalny kompilator, który programista może mieć zawsze pod ręką. Online Compiler jest bardzo intuicyjny i obsługuje następujące języki:

- C
- C++
- Java
- JavaScript
- Perl
- PHP
- Python
- Haskell
- C#

Dzięki tej aplikacji można bez problemu skompilować kod w wymienionych powyżej językach oraz uruchomić go na każdym urządzeniu z systemem Android. Kompilator jest łatwy w instalacji, a do tego działa szybko. Wystarczy napisać kod w smartfonie lub tablecie i uruchomić Online Compiler. Dużą zaletą jest także możliwość wykorzystywania jednego kompilatora do wielu różnych języków, zamiast instalowania do każdego z osobna dedykowanej aplikacji.

QPython - Python for Android

QPython to kombajn zawierający w sobie interpreter Python, konsolę, edytor, a także bibliotekę SL4A dla systemu Android. Dzięki tej aplikacji można wygodnie i bez żadnych problemów tworzyć projekty oraz pisać skrypty w języku Python na smartfonach i tabletach. QPython posiada wsparcie pip, może wykonywać kody i pliki z QRCode, a QEdit zapewnia wygodne tworzenie i edytowanie skryptów. Aplikacja wykorzystuje kod Android Terminal Emulator.

AIDE- IDE for Android Java C++

Zaawansowane zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), dzięki któremu można tworzyć aplikacje na Androida bezpośrednio z poziomu smartfonu lub tabletu AIDE posiada edytor, który potrafi uzupełniać kod, sprawdza błędy w czasie rzeczywistym i ułatwia refaktoryzację kodu. Za pomocą AIDE można obsługiwać aplikacje tworzone w Java/XML, C/C++, z wykorzystaniem Android SDK i Android NDK oraz Java Console.

Warto dodać, że opisywane tutaj IDE jest kompatybilne z popularnym środowiskiem programistycznym Eclipse (za pomocą AIDE można na przykład kontynuować pisanie projektów rozpoczętych w IDE od IBM) oraz otwiera projekty przygotowane w Android Studio. Z aplikacji mogą korzystać także początkujący programiści, dla których producent przygotował interaktywne lekcje.

Sand IDE Pro for Java Developers

Sand to możliwość programowania w języku Java w każdym miejscu i o każdej porze. Producent udostępnia zintegrowane środowisko programistyczne, które zawsze można mieć pod ręką. Sand IDE posiada rozbudowany edytor, posiadający wiele przydatnych funkcji, do tego znajdziemy tu również bardzo dobry kompilator Java 1.3 i 1.6. Dzięki Sand można także uruchamiać przygotowane aplikacje. Otrzymujemy tutaj IDE, pozwalające programować, sprawdzać algorytmy, a nawet ćwiczyć umiejętności w języku Java.

Calculator (HEX,BIN,DEC,OCT)

Dużym ułatwieniem w pracy programisty może być możliwość szybkiej konwersji liczb. Do tego warto mieć pod ręką funkcjonalny kalkulator, najlepiej działający na smartfonie, który zawsze znajduje się gdzieś w kieszeni programisty. Proponowana tutaj aplikacja to narzędzie pozwalające na bezpośrednie wprowadzanie liczb binarnych, ósemkowych i szesnastkowych, a wyniki można otrzymać w wielu różnych formach.

Termux

Kolejną przydatną aplikacją jest Termux. Łączy w sobie emulator terminala i jednocześnie tworzy środowisko Linux. Nie wymaga rootowania telefonu. Daje sporo możliwości takich jak:

- Korzystanie z bash i zsh
- Edycję plików w nano lub vim
- Dostęp do serwerów po SSH
- Programowanie - dzięki możliwości instalacji clang, make, gdb, pythona, gita czy svn

Termius

 to ładny klient usług SSH, SFTP i Telnet, którego można używać zarówno na telefonie, jak i na desktopie. Umożliwia synchronizację między urządzeniami przypisanymi do użytkownika (w wersji premium), czy pozostawienie aktywnej sesji w tle. Dodatkowo rozszerza klawiaturę androida o klawisze bardzo przydatne w konsoli - takie jak strzałki, escape, control czy klawisze funkcyjne.

<p>Loading...</p>