Neuroróżnorodność w miejscu pracy
7.09.20223 min
Varun Joshi

Varun JoshiSenior Software EngineerSearce

5 typów programistów, których spotkasz w każdym biurze

A Wy, pracujący zdalnie, spotkacie ich w rogu ekranu w czasie Zooma.

5 typów programistów, których spotkasz w każdym biurze

Programiści mają reputację dość osobliwych ludzi. W biurze spotkasz kilka typów programistów, jeśli zwrócisz uwagę na pewne szczególne znaki. Np. możesz napotkać grupę nerdów w bluzach z kapturami, dużymi słuchawkami, z pudełkiem pizzy, niezliczoną ilością kubków kawy (czasami o wiele za dużą) i mnóstwem naklejek na laptopach. Tak, to właśnie my!

Przynajmniej jednego z nas znajdziesz w każdym biurze, chyba że chowasz się pod kamieniem i stamtąd pracujesz.


Kiedy więc wracamy powoli do biur, pozwólcie, że przedstawię Wam 5 typów programistycznych istot, które możecie spotkać w swoim biurze.

Gandalf

Typ najłatwiejszy do zidentyfikowania. Jest to czarodziej, którego szukasz, kiedy już wiesz, że cały bajzel zaraz wypłynie na powierzchnię. Są to eksperci i doświadczeni pracownicy, którzy są tam od lat i potrzebujesz ich pomocy, kiedy rozpętuje się piekło. W przeciwnym razie wolą schować się w cień, oferując mądrość tylko wtedy i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, a inni niech uczą się na własnych błędach. Są oni w stanie zmienić kierunek wiatru w biurze, a alarmy wyciszane są zaraz po ich uruchomieniu. To czarodzieje, których chcesz poznać, ale nie chcesz widzieć, jak wybiegają z biura na pełnym speedzie. Wtedy, moi przyjaciele, to już jest koniec świata.

Pracoholik

Kolejny łatwy do zidentyfikowania typ. Na ich biurku możesz znaleźć pudełka po pizzy, kubki po kawie, a ich twarze obrastają w długie brody. To ciężko pracujący ludzie, którzy po prostu nie przestają dostarczać kodu (są dosłownie “fabryką” kodu, programiści Javy ✋). Może być tak, że przyjedziesz do pracy, a oni będą spać przy biurkach.

Problem w tym, że nikt nigdy nie prosił pracoholika, żeby tyle pracował. Jednocześnie stara się on wpędzić resztę zespołu w poczucie winy za pomocą zdań typu: „Tak, idź do domu! Smacznego! A ja tu sobie skończę pisać kod, który powinienem zrobić w trzy tygodnie”.

Ninja

Najbardziej wartościowy gracz całej drużyny. Osoba ta pracuje szybko, działa na maksymalnych obrotach i wykonuje za zespół całą robotę. Każdy projekt, nad którym pracuje, wydaje się działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Menedżerowie ich uwielbiają i mogą na nich polegać, gdy tylko trzeba zgasić jakiś pożar. Należy jednak zachować ostrożność. Ninja to samotny wojownik; nie próbuj zmuszać go do współpracy z innymi uczniami.

Inżynier astronauta

Kiedy inżynier astronauta pisze kod, jest on tak “idealny”, że zwykli śmiertelnicy nie są w stanie go zrozumieć. Każdy blok kodu jest dopracowany do maksimum, często kosztem terminów i czytelności.

Inżyniera astronautę łatwo również rozproszyć. Proste zadanie, które powinno zająć godzinę, inżynierowi astronaucie zajmuje dwa miesiące, ponieważ decyduje on, że istniejące narzędzia nie są wystarczające i musi zbudować nowe, aby tylko spełnić własne oczekiwania.

Inżynier astronauta może zamienić się w jednego z najlepszych graczy, jeśli wiesz, jak przekonać go do pracy w granicach projektu i żeby przestał pracować nad „najlepszym sposobem na wyśrodkowanie przycisk na stronie”.

Ewangelista

Bez względu na to, w jakim środowisku działasz, ewangelista upiera się, że można je ulepszyć, zastępując je innymi narzędziami i procesami. Ewangelista mówi o wszystkim bez ogródek, wie bardzo dużo o tworzeniu oprogramowania, ale w rzeczywistości programuje bardzo mało.

Jest dumny z tego, że daje on alternatywne rozwiązania problemu i bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, to, tak czy siak, wymyślą inne, alternatywne.


To właśnie były najczęstsze typy programistów, z jakimi możesz się spotkać. Może natknąłeś się jeszcze na inne? ?

<p>Loading...</p>