Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
16.09.20224 min
Lokajit Tikayatray

Lokajit TikayatrayConsultant, IT ArchitectureDell

5 wskazówek dla programistów, jak robić networking

Opanuj umiejętności networkingu, nawet jeśli jesteś nieśmiałym deweloperem.

5 wskazówek dla programistów, jak robić networking

Dla inżynierów oprogramowania, networking to prawdopodobnie ostatnia rzecz, o której by pomyśleli. Są już wystarczająco zajęci i nie mają potrzeby martwić się o pogawędki czy wymianę miłych słówek.

Jeśli jednak chcesz rozwijać się w swojej karierze programisty, nawiązywanie kontaktów jest niezbędne i nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Wiem co sobie myślicie: „Nie jestem dobry w small talk. Nie wiem, jak nawiązywać kontakty”

I wiesz co? Nikt tego nie wie – przynajmniej na początku.

Ale jest to całkowicie w porządku, ponieważ networking polega właśnie na nawiązywaniu kontaktów, a im więcej osób poznasz, tym większe masz szanse na znalezienie swojej idealnej pracy lub pozyskanie ważnego klienta.

Oto pięć przydatnych wskazówek dotyczących networkingu, które powinien poznać każdy programista, aby móc rozwijać swoją karierę.

1. Zrozumieć networking - musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć

Networking jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie możesz posiadać w swojej programistycznej karierze. Pozwala na budowanie relacji, które finalnie pomogą Ci w zdobywaniu zamierzonych przez Ciebie celów.

Jednak w networkingu nie chodzi tylko o poznawanie nowych osób. Chodzi też o zrozumienie, co z takiej znajomości chciałbyś wynieść.

Zanim spróbujesz nawiązać z kimś kontakt, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad swoimi celami.

  • Co masz nadzieję osiągnąć?
  • Chcesz poznać potencjalnych pracodawców czy może mentorów?
  • Czy lubisz poznawać nowe możliwości w swojej organizacji lub poza nią?
  • Albo po prostu chcesz poznać nowe osoby, poszerzyć swoje kontakty zawodowe i uczyć się z ich doświadczeń!

Nawiązywanie kontaktów może być wyczerpujące, jeśli nie czujesz się komfortowo z networkingiem i sam nie wiesz, czego chcesz. Jednakże, gdy zrozumiesz proces i jego wynik, możesz wskazać odpowiednie szanse związane z networkingiem, aby w pełni je wykorzystać.

2. Bądź przyjazny i przystępny

Pierwsze wrażenie jest ważne. Musisz koniecznie pokazać swoją najlepszą stronę podczas poznawania nowych ludzi. Jednym z najlepszych sposobów jest bycie przyjaznym i przystępnym.

Uśmiechnij się, nawiąż kontakt wzrokowy i przedstaw się.

Te proste czynności pokazują, że jesteś zainteresowany poznaniem drugiej osoby i że jesteś otwarty na komunikację. Pomagają również budować porozumienie i tworzyć pozytywne skojarzenia z Twoją osobą.

Jeśli jesteś nieśmiały lub introwertyczny, posiadanie w głowie kilku pytań na przełamanie lodów może okazać się pomocne. Mogą one pomóc w rozpoczęciu rozmowy i sprawić, że networking będzie mniej onieśmielający.

Bycie przyjaznym i przystępnym będzie bardzo pomocne w zrobieniu doskonałego pierwszego wrażenia.

3. Pokaż wartość

W dzisiejszym świecie chodzi o dostarczanie wartości. Niezależnie od tego, czy jesteś juniorem, czy starszym programistą, nie będziesz w stanie skutecznie nawiązywać kontaktów, jeśli nie będziesz w stanie zaoferować czegoś wartościowego.

Czym więc jest owa wartość?

Wartość to wszystko, co zapewnia jakąś korzyść dla Twoich kontaktów. Mogą to być produkty, usługi, informacje, wiedza, a nawet pozytywne doświadczenie networkingowe.

Podczas dostarczania wartości, priorytetem jest nawiązanie prawdziwej relacji z daną osobą. Nie powinieneś martwić się o śledzenie tego, co zrobiłeś dla innych. Należy skupić się na dostarczaniu wartości, nie oczekując niczego w zamian.

Niezależnie od tego, jaką masz propozycję wartości, musi to być coś, czego chce lub potrzebuje druga strona. Jeśli możesz dostarczyć wartość drugiej stronie, będziesz na dobrej drodze do sukcesu.

4. Praktyka, praktyka, praktyka

Wielu programistów postrzega networking jako zadanie bardzo trudne, a tak naprawdę może być to łatwe i przyjemne przy odrobinie praktyki i przygotowania.

Kluczem jest pamiętanie, że networking to po prostu budowanie relacji.

Po pierwsze, określ swoje cele. Jaki rodzaj relacji masz nadzieję nawiązać? Kogo chcesz poznać? Kiedy już wiesz, czego szukasz, zrób własny research i znajdź wydarzenia lub grupy, które wprowadzą cię w kontakt z odpowiednimi ludźmi.

Nie bój się przedstawić i nawiązać rozmowę, gdy jesteś już na wydarzeniu. Pamiętaj, aby być autentycznym i być zainteresowanym drugą stroną.

Jeśli będziesz pamiętać o tych rzeczach, networking stanie się dla Ciebie czymś naturalnym. Ucz się z każdej próby i improwizuj przy kolejnych okazjach.

Będąc przygotowanym i znając swoje cele, będziesz miał większe szanse na maksymalne wykorzystanie swoich możliwości networkingowych.

5. Podążaj za ludźmi, których spotykasz

Networking to bieg długodystansowy, a nie transakcja. Dlatego tak ważne jest, aby skupić się na budowaniu relacji.

Większość ludzi uczestniczy w wydarzeniach networkingowych, aby nawiązać nowe kontakty i poszerzyć swoją sieć zawodową. Nie wystarczy jednak wymiana wizytówek. Musisz być z nimi w kontakcie, jeśli chcesz zbudować owocną relację.

Najlepszym sposobem na pozostanie z tymi osobami w kontakcie jest wysłanie spersonalizowanego e-maila lub wiadomości, która wspomina o czymś, o czym rozmawialiście podczas wydarzenia, lub przynajmniej wysłać wiadomość z podziękowaniem za poświęcony czas. Pomoże to osobie zapamiętać, kim jesteś i dlaczego powinien utrzymać z Tobą kontakt.

Możesz również zaoferować pomoc tej osobie z czymś, nad czym właśnie pracuje.

Poprzez kontynuację znajomości, zwiększysz swoje szanse na stworzenie długotrwałej relacji, która może przynieść korzyści Tobie i Twojemu rozmówcy.

Na koniec

Networking to przede wszystkim relacje. Im więcej osób znasz, tym więcej możliwości pojawi się na Twojej drodze. Nie bój się wyjść z domu i zacznij nawiązywać kontakty.

Im więcej wysiłku włożysz, tym lepsze będą efekty.

Pozostając przy tym, zawsze pamiętaj, że networking to ulica dwukierunkowa. Pamiętaj, aby oferować pomoc i wsparcie również innym.

Gotowy na rozmowę?

<p>Loading...</p>